LIGA PRVAKA

U petak žrijeb za nokaut fazu

d.t.

U Nyonu će se u petak održati žrijeba za osminu finala Lige prvaka. Grupe za žrijeb su sastavljene od ekipa koje su do sada osvajale titule u evropskim takmičenjima, kao i ekipa koje su po prvi put u nokaut fazi. Iako se Basel ranije pojavljivao u drugoj fazi takmičenja, ovo je prvi put da se Švicarci nalaze u grupi od 16 najboljih, dok su se Napoli, FC Zenit St Petersburg i APOEL FC po prvi put našli u ovoj fazi takmičenja.

Za nastavak takmičenja u Ligi prvaka u ovoj sezoni, napravljene su dve grupe.

Prvu grupu čini grupa pobednika, dok drugu grupu čine drugoplasirani.

Grupa pobednici: FC Bayern München, FC Internazionale Milano, SL Benfica, Real Madrid CF, Chelsea FC, Arsenal FC, APOEL FC, FC Barcelona.

Grupa drugoplasirani: Napoli, PFC CSKA Moskva, FC Basel 1893, Olympique Lyonnais, Bayer 04 Leverkusen, Olympique de Marseille, FC Zenit St Petersburg, AC Milan.

Pobjednici grupa:

FC Bayern München (GER)
Može igrati sa: CSKA, Basel, Lyon, Marseille, Zenit, Milan.
Domaće prvenstvo: treće mjesto, Njemačka
Prošle sezone: krug od prvih 16
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 14
Prethodna evropska takmičenja: Pobjednici (četiri puta)

B: FC Internazionale Milano (ITA)
Može igrati: Basel, Lyon, Leverkusenu, Marseille, Zenit
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Italija
Prošle sezone: četvrt-finale
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 10
Prethodna evropska takmičenja: pobjednici (tri puta)

C: SL Benfica (POR)
Može igrati: Napoli, CSKA, Lyon, Leverkusenu, Marseille, Zenit, Milan
Prošle sezone: UEFA Europska liga polufinale
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Portugal
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 6
Prethodna evropska takmičenja: pobjednici (dva puta)

D: Real Madrid CF (ESP)
Može igrati: Napoli, CSKA, Basel, Leverkusen, Marseille, Zenit, Milan
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Španjolska
Prošle sezone: polufinale
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 15
Prethodna evropska takmičenja: pobjednici (devet puta)


E: Chelsea FC (ENG)
Može igrati: Napoli, CSKA, Basel, Lyon, Marseille, Zenit, Milan
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Engleska
Prošle sezone: četvrt-finale
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 9
Prethodna evropska takmičenja: drugoplasirani

F: Arsenal FC (ENG)
Može igrati: Napoli, CSKA, Basel, Lyon, Leverkusenu, Zenit, Milan
Domaće prvenstvo: četvrto mjesto, Engleska
Prošle sezone: krug od 16
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 13
Prethodna evropska takmičenja: drugoplasirani

G: APOEL FC (CYP)
Može igrati: Napoli, CSKA, Basel, Lyon, Leverkusenu, Marseille, Milan
Domaće prvenstvo: prvaci, Cipar
Prošle sezone: UEFA Europska liga doigravanje
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 1
Prethodna evropska takmičenja: grupna faze

H: FC Barcelona (ESP)
Može igrati: Napoli, CSKA, Basel, Lyon, Leverkusenu, Marseille, Zenit
Domaće prvenstvo: prvaci, Španjolska
Prošle sezone: pobjednici
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 15
Prethodna evropska takmičenja: Pobjednici (četiri puta)

Drugoplasirani:
SSC Napoli (ITA)
Može igrati: Benfica, Madrid, Chelsea, Arsenal, APOEL, Barcelona
Domaće prvenstvo: treće mjesto, Italija
Prošle sezone: UEFA Europska liga krug od 32
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 0
Prethodna evropska takmičenja: drugi krug

B: PFC CSKA Moskva (RUS)
Može igrati: Bayern, Benfica, Madrid, Chelsea, Arsenal, APOEL, Barcelona
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Rusija
Prošle sezone: UEFA Europska liga krug od 16
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 5
Prethodna evropska takmičenja: četvrt-finale

C: FC Basel 1893 (SUI)
Može igrati: Bayern, Inter, Madrid, Chelsea, Arsenal, APOEL, Barcelona
Prošle sezone: UEFA Europska liga krug od 32
Domaće prvenstvo: prvaci, Švicarska
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 3
Prethodna evropska takmičenja: drugi grupne faze
D: Olympique Lyonnais (FRA)
Može igrati: Bayern, Inter, Benfica, Chelsea, Arsenal, APOEL, Barcelona
Domaće prvenstvo: treće mjesto, Francuska
Prošle sezone: krug od 16
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 11
Prethodna evropska takmičenja: polufinale

E: Bayer Leverkusen 04 (GER)
Može igrati: Inter, Benfica, Real Madrid, Arsenal, APOEL, Barcelona
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Njemačka
Prošle sezone: UEFA Europska liga krug od 16
Prethodna sezona u UEFA Champions League: 6
Prethodna evropska takmičenja: drugoplasirani

F: Olympique de Marseille (FRA)
Može igrati: Bayern, Inter, Benfica, Madrid, Chelsea, APOEL, Barcelona
Domaće prvenstvo: drugoplasirani, Francuska
Prošle sezone: krug od 16
Prethodna sezona u UEFA Liga prvaka: 7
Prethodna evropska takmičenja: pobjednici

G: FC Zenit St. Petersburg (RUS)
Može igrati: Bayern, Inter, Benfica, Madrid, Chelsea, Arsenal, Barcelona
Domaće prvenstvo: prvak, Rusija
Prošle sezone: UEFA Europska liga krug od 16
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 1
Prethodna evropska takmičenja: grupna faze

H: AC Milan (ITA)
Može igrati: Bayern, Benfica, Madrid, Chelsea, Arsenal, APOEL
Domaće prvenstvo: prvaci, Italija
Prošle sezone: krug od 16
Dosadašnja učešća u Ligi prvaka: 14
Prethodna evropska takmičenja: pobjednici (sedam puta)

(zurnal.info)