Srpska radikalna stranka Republike Srpske: Četnici su bili gerila. Ustaše su bili regularna vojska Nezavisne države Hrvatske koja je nastala voljom Sila osovine. Najveća je razlika da su ustaše u endehaziji organizovale sistem zločina, sa svom metodologijom i užasima koji se podrazumijevaju, dok je to kod četnika bilo uglavnom sporadično. Ali zločin je zločin bez obzira da li bio metodološki pripremljen ili ad hoc. Što se tiče partizana, i njih da pomenemo, to je vojna formacija koje je proistekla praktično iz Organizacije Komunističke partije Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu da bi kroz rat došli na vlast. Znamo metodologiju i na koji način. Sa aspekta zločina nema razlike izuzev što su ustaše stvarno imale sistem a komunisti su taj sistem napravili ne kao sistem zločina nego kao sistem održavanja na vlasti, uključujući Goli otok i sve ostalo.

SNSD: Jebo njih.

SDS: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

HDZ1990: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

SDA: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

SDP: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

BPS: Negativan stav prema ustašama i četnicima i jako pozitivan prema antifašistima partizanima.

SBB: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

HDZ: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

Radom za boljitak: Većina povijesničara i bitnih svjetskih političkih faktora i institucija već su te pokrete osudili davno a koji su kao što je poznato bili u jednom trenutku dio fašističkih snaga i totalitarnih režima. Partizani su zaslužni za pobjedu protiv fašizma.

HSS-NHI: Različite strane iste medalje.

Naša stranka: Naša stranka je ponosna na antifašističku prošlost Bosne i Hercegovine i antifašizam kao svjetonazor predstavlja temelj na kojem su izgrađeni naši politički principi etničke, socijalne i građanske pravde. Naša stranka se u svom djelovanju nikad neće odreći ideje antifašizma niti će relativizirati antifašističku borbu naših naroda retuširanjem istorije.

SDU: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.
Narodnooslobodilački pokret na čelu sa KPJ je u danima raspada stare jugomonarhije početkom drugog svjetskog rata imao ključnu ulogu u oslobođenju zemlje od okupatora i očuvanju kulturno-historijskog nasljeđa i tradicije svih Jugoslovenskih naroda pa tako i naroda Bosne i Hercegovine. Nažalost danas je sve više onih koji svjesno umanjuju značaj partizanskog pokreta na uštrb pojedinih grešaka i propusta komunističke vlasti iz kasnijeg perioda. Međutim historijske činjenice su neoborive i one nisu podložne nikakvoj naknadnoj pameti i kvazi rehabilitaciji, one jasno ističu partizanski pokret kao jedinu legitimnu vojnu silu na strani antifašističke koalicije tokom drugog svjetskog rata. Stoga SDU BiH ima potpuno pozitivan stav naspram partizanskog pokreta kao najsvjetlijeg primjera antifašistike borbe.

DNZ: Četnicima: negativan; Ustašama: negativan; Partizanima: pozitivan

ASDA: Četnici i Ustaše sa ideološkog aspekta su protiv Bosne i Hercegovin dokazani zloćinci i ubice.Najbolje je da ih nema.
Partizani kao ANTIFAŠISTI POZITIVNI ostalo nek sud istorije da ocjenu.

Socijalistička partija RS: Četnicima: Četnici na ovim prostorima su bili ostaci regularne vojske Kraljevine Jugoslavije koja je kapitulirala početkom 2svj. rata. Nesumnjivo je da se oni do kraja rat nisu našli jasno na strani antifašista i da su u završnom periodu rata imali intenzivniju saradnju sa okupatorom. Iz tog perioda je ostalo mnoštvo nečasnih djela zbog čega su njihovi ratni komandanti i protagonisti na kraju rata i odgovarali. Takođe, od nedavno istoričari više proučavaju ulogu tog pokreta i utvrđivanje činjenica treba ostaviti upravo njima.
Ustaše su proizvod režima Nezavisne države Hrvatske, čiji se uticja na ovim prostorima itekako osjećao u periodu 2svj.rata. Politika NDH je bila posebno morbina prema Srbima, Jevrejima, Romima, ali i prema drugim antifašistički orjentisanim građanima, posebno komunistima i njihovim simpatizerima. Iza NDH su ostala mjesta strašnih zločina, organizovanog genocida na cijeloj teritoriji NDHa, koji je posebno vidljiv na prostoru Bosanske Krajine i u Koncentracionom logoru Jasenovac. Ustaše su najstravičnije zločine počinile nad civilnim stanovništvom želeći da izbrišu tragove postojanaj srpskog, pravoslavnog stanovništva i da tako trajno promjene karakter odnosa na ovim prostorima u čemu nisu uspjeli.
Partizani su dio opšteg narodno oslobodilačkog pokreta koji se razvio u Jugoslaviji na osnovu inicijative KPJ koja je odlučno stala u odbrnau ovog prostoru od fašističke Njemačke i njihovih saveznika. Partizani su svojim djelovanjem stvorili jednu od najslavnijih epopeja ovih prostora. Jer su svojom ukupnom borobom bili promoteri humanijeg odnosa prema narodu sa kojim su išli taj teški put, maksimalno se solidarišući sa načinom života tog vremena i pokazali nevjerovatnu hrabrost protiv neuporedivo jačeg neprijatelja kroz brojne bitke i ofanzive.
Smatram da je naša obaveza da poštujemo tokove NOB-a jer su nam one osigurale višedecenijsku slobodu,sigurnost i razvoj koji je ovaj prostor ikada u svojoj istoriji imao. U osnovi smatram da postojeće generacije na ovim prostorima moraju da znaju ko su ustaše,četnici i partizani ali od stalnog osvrtanja na istoriju se ne može živjeti. Zato smatramo da ono što se događalo u 2svj.ratu treba ostaviti istoriji, ne trebamo se time baviti na način na oživljavamo nešto iz toga perioda već se okrenuti izgradnji naših prostora, treba gledati naprijed i vjerovati da u ljudima može prevladati dobro nad zlom koje je bilo karakteristika života u 2.svj.ratu u kome su počinjeni brojni teški zločini nad svim narodima,a naročito nad srpskim.

Nova socijalistička partija: Demokratija je velika stvar. Svakom treba omogućiti da iskaže svoj stav. Bolje je to da iskazuje javno nego da se prave neke ilegalne terorističke organizacije. Medjutim, sve one moraju da apsolutno poštuju zakon i ne smiju da raspiruju mržnju, i da koriste govor mržnje. Svaka organizacija ima pravo na svoje djelovanje ali svojim radom ne smije da ugrožava druge.
Antifašizam je jedna od najsvjetlih tekovina koja je bila na našim prostorima, kada su naši narodi bili na progresivnoj strani čovječanstva i zajedno sa silama pobjednicama nad njemačkim fašizmom zajedno sa Rusijom, Amerikom, Francuskom i Engleskom. To je epopeja koju treba poštovati.

LDS:  Pitanja prošlosti kod nas su vrlo aktuelna, imamo priču o stalnom dugu prema činjenici da se neko nekada ogriješio prema nekome – to je uvijek mobilizirajuće pred izbore. Drugio dio je dio odgovornosti kako ćemo živjeti sutra a kojoj pripada i LDS. U tom smislu mislim da je priča o četnicima i ustašama priča koja se vrlo perfidno postavlja na vrh političkih tema kako bi se ljudi grupirali jesu li za ili protiv, jer ima mnogo emocija i boli koja generacijski može iči da se svako identificira s nekom od grupa. Sve što se dešava kao promocija udruženja koja promoviraju fašizam je kontraproduktivno. Sve su to politički izvori predizborne manipulacije.

Da li biste zabranilli? Pitanje zabrana je uvijek duboko kontraproduktivno. Ne mislim da su dobre, govorim strateški a ne dnevnopolitički. Moramo imati društvo u kojem će takvi pokreti i ideologije biti anahroni i prezreni u društvu. Mislim da se to neće desiti danas ali ako se budemo educirali imat ćemo situaciju kako će to biti postinuto. Lično svakim atomom bića prezirem ideju RČP, ali mislim da ako iz potrebe da mi to zaustavimo zabranimo, u ovakvom društvu pravimo kontraefekat. Treba imati mnogo boljih i ogovornijih lidera koji imaju kapacitet autoriteta, intelektualnog znanja i strpljenja da obrazuju narod, da na jasnim parametrima istorijski dokazanim i na primjerima koji ne mogu biti predmet manipulacija pokažu pogubnost tih pokreta. To je pitanje manipulacije na izborima. Demokratija jeste proces ali tu nema naglih i brzih rješenja već odgovorno vođenja, a ako bilo koga zabranimo, dobijamo kontraefekat. - Neki političari idu na niske strasti i uvaljuju ljudima ideju iracionalnog straha, ali to funkcionira.
Jedno je antifašizam a drugo s ideologije. Antifašizam da, prirodno stanje BiH je antifašizam i tolerancija, suživot.

PDP:  Važniji je odnos prema jugoslovenskoj vojsci otadžbine. Dio te vojske je učestvovao u antifašističkoj koaliciji, ali je bilo I onih koji su činili zločine. Ne smatram problematičnim postojanje današnjih četničkih organizacija, ni njihovo ponašanje u Srebrenici 11. jula.
Poznato je ko su I šta su bile ustaše, kakve su zločine činile I to ne negira ni revizionistička hrvatska istorija, da se radilo o fašistima. Ustaše su vojna formacija nastala na tradiciji rasizma, antisemitizma I neprihvatljivi su, a I današnja udruženja koja baštine tu tradiciju su neprihvatljiva.
Antifašistički pokreti su pozitivna stvar, ali je za diskusiju njihova dimenzija ideologije I komunizma.

HSP: Četnicima: negativan; Ustašama: negativan; Partizanima: negativan

Demokratska partija:  Ako pogledamo istoriju i analiziramo sve napisano do sada o ovoj temi, na ovo pitanje nije jednostavno odgovoriti. S obzirom na to da istoriju pišu pobjednici, slučaj je vjerovatno sličan i sa četnicima, koji su de facto i de jure već osuđeni i presuđeni. Ipak, ne smijemo smetnuti s uma činjenicu da su četnici sve do 1943. godine od strane zapadnih sila smatrani saveznicima i borcima protiv fašizma, sve do jačanja komunističkog pokreta. Do tada, četnici su ideološki i na terenu vodili bitke protiv okupatora i predstavljali legalnu Kraljevinu Jugoslaviju. Teško je sada reći da li su ili nisu krivi za zločine ili su im ti zločini pripisani poslije Drugog svjetskog rata.
Mislim da je odgovor na ovo pitanje očigledan kada odete u Jasenovac. Pola miliona Srba i dvije stotine hiljada drugih naroda je pobijeno je u tom logoru. O planiranim ubistvima po gradovima, istrjebljenjima cijelih sela, porodica... suvišno je i govoriti. Ustaštvo, kao oblik fašizma na području bivše SFRJ svako normalan treba osuditi i ograditi se od njega kao društvene pojave.
Već sam spominjao „friziranje“ i prepravljanje istorije nakon 1945. godine. Mi sada imamo jedno gledanje stvari koje nam je plasirano više od pola vijeka i koje kao takvo postojalo u narodu. Ipak, ne smijemo smetnuti s uma sve što se dešavalo od 1945. godine naovamo. Nacionalizaciju imovine, Goli otok...

SBiH: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

Povratak na izbornik 10 neugodnih pitanja

(zurnal.info)

"> 

Srpska radikalna stranka Republike Srpske: Četnici su bili gerila. Ustaše su bili regularna vojska Nezavisne države Hrvatske koja je nastala voljom Sila osovine. Najveća je razlika da su ustaše u endehaziji organizovale sistem zločina, sa svom metodologijom i užasima koji se podrazumijevaju, dok je to kod četnika bilo uglavnom sporadično. Ali zločin je zločin bez obzira da li bio metodološki pripremljen ili ad hoc. Što se tiče partizana, i njih da pomenemo, to je vojna formacija koje je proistekla praktično iz Organizacije Komunističke partije Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu da bi kroz rat došli na vlast. Znamo metodologiju i na koji način. Sa aspekta zločina nema razlike izuzev što su ustaše stvarno imale sistem a komunisti su taj sistem napravili ne kao sistem zločina nego kao sistem održavanja na vlasti, uključujući Goli otok i sve ostalo.

SNSD: Jebo njih.

SDS: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

HDZ1990: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

SDA: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

SDP: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

BPS: Negativan stav prema ustašama i četnicima i jako pozitivan prema antifašistima partizanima.

SBB: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

HDZ: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

Radom za boljitak: Većina povijesničara i bitnih svjetskih političkih faktora i institucija već su te pokrete osudili davno a koji su kao što je poznato bili u jednom trenutku dio fašističkih snaga i totalitarnih režima. Partizani su zaslužni za pobjedu protiv fašizma.

HSS-NHI: Različite strane iste medalje.

Naša stranka: Naša stranka je ponosna na antifašističku prošlost Bosne i Hercegovine i antifašizam kao svjetonazor predstavlja temelj na kojem su izgrađeni naši politički principi etničke, socijalne i građanske pravde. Naša stranka se u svom djelovanju nikad neće odreći ideje antifašizma niti će relativizirati antifašističku borbu naših naroda retuširanjem istorije.

SDU: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.
Narodnooslobodilački pokret na čelu sa KPJ je u danima raspada stare jugomonarhije početkom drugog svjetskog rata imao ključnu ulogu u oslobođenju zemlje od okupatora i očuvanju kulturno-historijskog nasljeđa i tradicije svih Jugoslovenskih naroda pa tako i naroda Bosne i Hercegovine. Nažalost danas je sve više onih koji svjesno umanjuju značaj partizanskog pokreta na uštrb pojedinih grešaka i propusta komunističke vlasti iz kasnijeg perioda. Međutim historijske činjenice su neoborive i one nisu podložne nikakvoj naknadnoj pameti i kvazi rehabilitaciji, one jasno ističu partizanski pokret kao jedinu legitimnu vojnu silu na strani antifašističke koalicije tokom drugog svjetskog rata. Stoga SDU BiH ima potpuno pozitivan stav naspram partizanskog pokreta kao najsvjetlijeg primjera antifašistike borbe.

DNZ: Četnicima: negativan; Ustašama: negativan; Partizanima: pozitivan

ASDA: Četnici i Ustaše sa ideološkog aspekta su protiv Bosne i Hercegovin dokazani zloćinci i ubice.Najbolje je da ih nema.
Partizani kao ANTIFAŠISTI POZITIVNI ostalo nek sud istorije da ocjenu.

Socijalistička partija RS: Četnicima: Četnici na ovim prostorima su bili ostaci regularne vojske Kraljevine Jugoslavije koja je kapitulirala početkom 2svj. rata. Nesumnjivo je da se oni do kraja rat nisu našli jasno na strani antifašista i da su u završnom periodu rata imali intenzivniju saradnju sa okupatorom. Iz tog perioda je ostalo mnoštvo nečasnih djela zbog čega su njihovi ratni komandanti i protagonisti na kraju rata i odgovarali. Takođe, od nedavno istoričari više proučavaju ulogu tog pokreta i utvrđivanje činjenica treba ostaviti upravo njima.
Ustaše su proizvod režima Nezavisne države Hrvatske, čiji se uticja na ovim prostorima itekako osjećao u periodu 2svj.rata. Politika NDH je bila posebno morbina prema Srbima, Jevrejima, Romima, ali i prema drugim antifašistički orjentisanim građanima, posebno komunistima i njihovim simpatizerima. Iza NDH su ostala mjesta strašnih zločina, organizovanog genocida na cijeloj teritoriji NDHa, koji je posebno vidljiv na prostoru Bosanske Krajine i u Koncentracionom logoru Jasenovac. Ustaše su najstravičnije zločine počinile nad civilnim stanovništvom želeći da izbrišu tragove postojanaj srpskog, pravoslavnog stanovništva i da tako trajno promjene karakter odnosa na ovim prostorima u čemu nisu uspjeli.
Partizani su dio opšteg narodno oslobodilačkog pokreta koji se razvio u Jugoslaviji na osnovu inicijative KPJ koja je odlučno stala u odbrnau ovog prostoru od fašističke Njemačke i njihovih saveznika. Partizani su svojim djelovanjem stvorili jednu od najslavnijih epopeja ovih prostora. Jer su svojom ukupnom borobom bili promoteri humanijeg odnosa prema narodu sa kojim su išli taj teški put, maksimalno se solidarišući sa načinom života tog vremena i pokazali nevjerovatnu hrabrost protiv neuporedivo jačeg neprijatelja kroz brojne bitke i ofanzive.
Smatram da je naša obaveza da poštujemo tokove NOB-a jer su nam one osigurale višedecenijsku slobodu,sigurnost i razvoj koji je ovaj prostor ikada u svojoj istoriji imao. U osnovi smatram da postojeće generacije na ovim prostorima moraju da znaju ko su ustaše,četnici i partizani ali od stalnog osvrtanja na istoriju se ne može živjeti. Zato smatramo da ono što se događalo u 2svj.ratu treba ostaviti istoriji, ne trebamo se time baviti na način na oživljavamo nešto iz toga perioda već se okrenuti izgradnji naših prostora, treba gledati naprijed i vjerovati da u ljudima može prevladati dobro nad zlom koje je bilo karakteristika života u 2.svj.ratu u kome su počinjeni brojni teški zločini nad svim narodima,a naročito nad srpskim.

Nova socijalistička partija: Demokratija je velika stvar. Svakom treba omogućiti da iskaže svoj stav. Bolje je to da iskazuje javno nego da se prave neke ilegalne terorističke organizacije. Medjutim, sve one moraju da apsolutno poštuju zakon i ne smiju da raspiruju mržnju, i da koriste govor mržnje. Svaka organizacija ima pravo na svoje djelovanje ali svojim radom ne smije da ugrožava druge.
Antifašizam je jedna od najsvjetlih tekovina koja je bila na našim prostorima, kada su naši narodi bili na progresivnoj strani čovječanstva i zajedno sa silama pobjednicama nad njemačkim fašizmom zajedno sa Rusijom, Amerikom, Francuskom i Engleskom. To je epopeja koju treba poštovati.

LDS:  Pitanja prošlosti kod nas su vrlo aktuelna, imamo priču o stalnom dugu prema činjenici da se neko nekada ogriješio prema nekome – to je uvijek mobilizirajuće pred izbore. Drugio dio je dio odgovornosti kako ćemo živjeti sutra a kojoj pripada i LDS. U tom smislu mislim da je priča o četnicima i ustašama priča koja se vrlo perfidno postavlja na vrh političkih tema kako bi se ljudi grupirali jesu li za ili protiv, jer ima mnogo emocija i boli koja generacijski može iči da se svako identificira s nekom od grupa. Sve što se dešava kao promocija udruženja koja promoviraju fašizam je kontraproduktivno. Sve su to politički izvori predizborne manipulacije.

Da li biste zabranilli? Pitanje zabrana je uvijek duboko kontraproduktivno. Ne mislim da su dobre, govorim strateški a ne dnevnopolitički. Moramo imati društvo u kojem će takvi pokreti i ideologije biti anahroni i prezreni u društvu. Mislim da se to neće desiti danas ali ako se budemo educirali imat ćemo situaciju kako će to biti postinuto. Lično svakim atomom bića prezirem ideju RČP, ali mislim da ako iz potrebe da mi to zaustavimo zabranimo, u ovakvom društvu pravimo kontraefekat. Treba imati mnogo boljih i ogovornijih lidera koji imaju kapacitet autoriteta, intelektualnog znanja i strpljenja da obrazuju narod, da na jasnim parametrima istorijski dokazanim i na primjerima koji ne mogu biti predmet manipulacija pokažu pogubnost tih pokreta. To je pitanje manipulacije na izborima. Demokratija jeste proces ali tu nema naglih i brzih rješenja već odgovorno vođenja, a ako bilo koga zabranimo, dobijamo kontraefekat. - Neki političari idu na niske strasti i uvaljuju ljudima ideju iracionalnog straha, ali to funkcionira.
Jedno je antifašizam a drugo s ideologije. Antifašizam da, prirodno stanje BiH je antifašizam i tolerancija, suživot.

PDP:  Važniji je odnos prema jugoslovenskoj vojsci otadžbine. Dio te vojske je učestvovao u antifašističkoj koaliciji, ali je bilo I onih koji su činili zločine. Ne smatram problematičnim postojanje današnjih četničkih organizacija, ni njihovo ponašanje u Srebrenici 11. jula.
Poznato je ko su I šta su bile ustaše, kakve su zločine činile I to ne negira ni revizionistička hrvatska istorija, da se radilo o fašistima. Ustaše su vojna formacija nastala na tradiciji rasizma, antisemitizma I neprihvatljivi su, a I današnja udruženja koja baštine tu tradiciju su neprihvatljiva.
Antifašistički pokreti su pozitivna stvar, ali je za diskusiju njihova dimenzija ideologije I komunizma.

HSP: Četnicima: negativan; Ustašama: negativan; Partizanima: negativan

Demokratska partija:  Ako pogledamo istoriju i analiziramo sve napisano do sada o ovoj temi, na ovo pitanje nije jednostavno odgovoriti. S obzirom na to da istoriju pišu pobjednici, slučaj je vjerovatno sličan i sa četnicima, koji su de facto i de jure već osuđeni i presuđeni. Ipak, ne smijemo smetnuti s uma činjenicu da su četnici sve do 1943. godine od strane zapadnih sila smatrani saveznicima i borcima protiv fašizma, sve do jačanja komunističkog pokreta. Do tada, četnici su ideološki i na terenu vodili bitke protiv okupatora i predstavljali legalnu Kraljevinu Jugoslaviju. Teško je sada reći da li su ili nisu krivi za zločine ili su im ti zločini pripisani poslije Drugog svjetskog rata.
Mislim da je odgovor na ovo pitanje očigledan kada odete u Jasenovac. Pola miliona Srba i dvije stotine hiljada drugih naroda je pobijeno je u tom logoru. O planiranim ubistvima po gradovima, istrjebljenjima cijelih sela, porodica... suvišno je i govoriti. Ustaštvo, kao oblik fašizma na području bivše SFRJ svako normalan treba osuditi i ograditi se od njega kao društvene pojave.
Već sam spominjao „friziranje“ i prepravljanje istorije nakon 1945. godine. Mi sada imamo jedno gledanje stvari koje nam je plasirano više od pola vijeka i koje kao takvo postojalo u narodu. Ipak, ne smijemo smetnuti s uma sve što se dešavalo od 1945. godine naovamo. Nacionalizaciju imovine, Goli otok...

SBiH: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

Povratak na izbornik 10 neugodnih pitanja

(zurnal.info)

">
:10 NEUGODNIH PITANJA: Četnici, ustaše i partizani

Arhiva

10 NEUGODNIH PITANJA: Četnici, ustaše i partizani

Odnos stranaka prema: Četnicima, ustašama i partizanima

 

Srpska radikalna stranka Republike Srpske: Četnici su bili gerila. Ustaše su bili regularna vojska Nezavisne države Hrvatske koja je nastala voljom Sila osovine. Najveća je razlika da su ustaše u endehaziji organizovale sistem zločina, sa svom metodologijom i užasima koji se podrazumijevaju, dok je to kod četnika bilo uglavnom sporadično. Ali zločin je zločin bez obzira da li bio metodološki pripremljen ili ad hoc. Što se tiče partizana, i njih da pomenemo, to je vojna formacija koje je proistekla praktično iz Organizacije Komunističke partije Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu da bi kroz rat došli na vlast. Znamo metodologiju i na koji način. Sa aspekta zločina nema razlike izuzev što su ustaše stvarno imale sistem a komunisti su taj sistem napravili ne kao sistem zločina nego kao sistem održavanja na vlasti, uključujući Goli otok i sve ostalo.

SNSD: Jebo njih.

SDS: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

HDZ1990: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

SDA: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

SDP: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

BPS: Negativan stav prema ustašama i četnicima i jako pozitivan prema antifašistima partizanima.

SBB: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

HDZ: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

Radom za boljitak: Većina povijesničara i bitnih svjetskih političkih faktora i institucija već su te pokrete osudili davno a koji su kao što je poznato bili u jednom trenutku dio fašističkih snaga i totalitarnih režima. Partizani su zaslužni za pobjedu protiv fašizma.

HSS-NHI: Različite strane iste medalje.

Naša stranka: Naša stranka je ponosna na antifašističku prošlost Bosne i Hercegovine i antifašizam kao svjetonazor predstavlja temelj na kojem su izgrađeni naši politički principi etničke, socijalne i građanske pravde. Naša stranka se u svom djelovanju nikad neće odreći ideje antifašizma niti će relativizirati antifašističku borbu naših naroda retuširanjem istorije.

SDU: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.
Narodnooslobodilački pokret na čelu sa KPJ je u danima raspada stare jugomonarhije početkom drugog svjetskog rata imao ključnu ulogu u oslobođenju zemlje od okupatora i očuvanju kulturno-historijskog nasljeđa i tradicije svih Jugoslovenskih naroda pa tako i naroda Bosne i Hercegovine. Nažalost danas je sve više onih koji svjesno umanjuju značaj partizanskog pokreta na uštrb pojedinih grešaka i propusta komunističke vlasti iz kasnijeg perioda. Međutim historijske činjenice su neoborive i one nisu podložne nikakvoj naknadnoj pameti i kvazi rehabilitaciji, one jasno ističu partizanski pokret kao jedinu legitimnu vojnu silu na strani antifašističke koalicije tokom drugog svjetskog rata. Stoga SDU BiH ima potpuno pozitivan stav naspram partizanskog pokreta kao najsvjetlijeg primjera antifašistike borbe.

DNZ: Četnicima: negativan; Ustašama: negativan; Partizanima: pozitivan

ASDA: Četnici i Ustaše sa ideološkog aspekta su protiv Bosne i Hercegovin dokazani zloćinci i ubice.Najbolje je da ih nema.
Partizani kao ANTIFAŠISTI POZITIVNI ostalo nek sud istorije da ocjenu.

Socijalistička partija RS: Četnicima: Četnici na ovim prostorima su bili ostaci regularne vojske Kraljevine Jugoslavije koja je kapitulirala početkom 2svj. rata. Nesumnjivo je da se oni do kraja rat nisu našli jasno na strani antifašista i da su u završnom periodu rata imali intenzivniju saradnju sa okupatorom. Iz tog perioda je ostalo mnoštvo nečasnih djela zbog čega su njihovi ratni komandanti i protagonisti na kraju rata i odgovarali. Takođe, od nedavno istoričari više proučavaju ulogu tog pokreta i utvrđivanje činjenica treba ostaviti upravo njima.
Ustaše su proizvod režima Nezavisne države Hrvatske, čiji se uticja na ovim prostorima itekako osjećao u periodu 2svj.rata. Politika NDH je bila posebno morbina prema Srbima, Jevrejima, Romima, ali i prema drugim antifašistički orjentisanim građanima, posebno komunistima i njihovim simpatizerima. Iza NDH su ostala mjesta strašnih zločina, organizovanog genocida na cijeloj teritoriji NDHa, koji je posebno vidljiv na prostoru Bosanske Krajine i u Koncentracionom logoru Jasenovac. Ustaše su najstravičnije zločine počinile nad civilnim stanovništvom želeći da izbrišu tragove postojanaj srpskog, pravoslavnog stanovništva i da tako trajno promjene karakter odnosa na ovim prostorima u čemu nisu uspjeli.
Partizani su dio opšteg narodno oslobodilačkog pokreta koji se razvio u Jugoslaviji na osnovu inicijative KPJ koja je odlučno stala u odbrnau ovog prostoru od fašističke Njemačke i njihovih saveznika. Partizani su svojim djelovanjem stvorili jednu od najslavnijih epopeja ovih prostora. Jer su svojom ukupnom borobom bili promoteri humanijeg odnosa prema narodu sa kojim su išli taj teški put, maksimalno se solidarišući sa načinom života tog vremena i pokazali nevjerovatnu hrabrost protiv neuporedivo jačeg neprijatelja kroz brojne bitke i ofanzive.
Smatram da je naša obaveza da poštujemo tokove NOB-a jer su nam one osigurale višedecenijsku slobodu,sigurnost i razvoj koji je ovaj prostor ikada u svojoj istoriji imao. U osnovi smatram da postojeće generacije na ovim prostorima moraju da znaju ko su ustaše,četnici i partizani ali od stalnog osvrtanja na istoriju se ne može živjeti. Zato smatramo da ono što se događalo u 2svj.ratu treba ostaviti istoriji, ne trebamo se time baviti na način na oživljavamo nešto iz toga perioda već se okrenuti izgradnji naših prostora, treba gledati naprijed i vjerovati da u ljudima može prevladati dobro nad zlom koje je bilo karakteristika života u 2.svj.ratu u kome su počinjeni brojni teški zločini nad svim narodima,a naročito nad srpskim.

Nova socijalistička partija: Demokratija je velika stvar. Svakom treba omogućiti da iskaže svoj stav. Bolje je to da iskazuje javno nego da se prave neke ilegalne terorističke organizacije. Medjutim, sve one moraju da apsolutno poštuju zakon i ne smiju da raspiruju mržnju, i da koriste govor mržnje. Svaka organizacija ima pravo na svoje djelovanje ali svojim radom ne smije da ugrožava druge.
Antifašizam je jedna od najsvjetlih tekovina koja je bila na našim prostorima, kada su naši narodi bili na progresivnoj strani čovječanstva i zajedno sa silama pobjednicama nad njemačkim fašizmom zajedno sa Rusijom, Amerikom, Francuskom i Engleskom. To je epopeja koju treba poštovati.

LDS:  Pitanja prošlosti kod nas su vrlo aktuelna, imamo priču o stalnom dugu prema činjenici da se neko nekada ogriješio prema nekome – to je uvijek mobilizirajuće pred izbore. Drugio dio je dio odgovornosti kako ćemo živjeti sutra a kojoj pripada i LDS. U tom smislu mislim da je priča o četnicima i ustašama priča koja se vrlo perfidno postavlja na vrh političkih tema kako bi se ljudi grupirali jesu li za ili protiv, jer ima mnogo emocija i boli koja generacijski može iči da se svako identificira s nekom od grupa. Sve što se dešava kao promocija udruženja koja promoviraju fašizam je kontraproduktivno. Sve su to politički izvori predizborne manipulacije.

Da li biste zabranilli? Pitanje zabrana je uvijek duboko kontraproduktivno. Ne mislim da su dobre, govorim strateški a ne dnevnopolitički. Moramo imati društvo u kojem će takvi pokreti i ideologije biti anahroni i prezreni u društvu. Mislim da se to neće desiti danas ali ako se budemo educirali imat ćemo situaciju kako će to biti postinuto. Lično svakim atomom bića prezirem ideju RČP, ali mislim da ako iz potrebe da mi to zaustavimo zabranimo, u ovakvom društvu pravimo kontraefekat. Treba imati mnogo boljih i ogovornijih lidera koji imaju kapacitet autoriteta, intelektualnog znanja i strpljenja da obrazuju narod, da na jasnim parametrima istorijski dokazanim i na primjerima koji ne mogu biti predmet manipulacija pokažu pogubnost tih pokreta. To je pitanje manipulacije na izborima. Demokratija jeste proces ali tu nema naglih i brzih rješenja već odgovorno vođenja, a ako bilo koga zabranimo, dobijamo kontraefekat. - Neki političari idu na niske strasti i uvaljuju ljudima ideju iracionalnog straha, ali to funkcionira.
Jedno je antifašizam a drugo s ideologije. Antifašizam da, prirodno stanje BiH je antifašizam i tolerancija, suživot.

PDP:  Važniji je odnos prema jugoslovenskoj vojsci otadžbine. Dio te vojske je učestvovao u antifašističkoj koaliciji, ali je bilo I onih koji su činili zločine. Ne smatram problematičnim postojanje današnjih četničkih organizacija, ni njihovo ponašanje u Srebrenici 11. jula.
Poznato je ko su I šta su bile ustaše, kakve su zločine činile I to ne negira ni revizionistička hrvatska istorija, da se radilo o fašistima. Ustaše su vojna formacija nastala na tradiciji rasizma, antisemitizma I neprihvatljivi su, a I današnja udruženja koja baštine tu tradiciju su neprihvatljiva.
Antifašistički pokreti su pozitivna stvar, ali je za diskusiju njihova dimenzija ideologije I komunizma.

HSP: Četnicima: negativan; Ustašama: negativan; Partizanima: negativan

Demokratska partija:  Ako pogledamo istoriju i analiziramo sve napisano do sada o ovoj temi, na ovo pitanje nije jednostavno odgovoriti. S obzirom na to da istoriju pišu pobjednici, slučaj je vjerovatno sličan i sa četnicima, koji su de facto i de jure već osuđeni i presuđeni. Ipak, ne smijemo smetnuti s uma činjenicu da su četnici sve do 1943. godine od strane zapadnih sila smatrani saveznicima i borcima protiv fašizma, sve do jačanja komunističkog pokreta. Do tada, četnici su ideološki i na terenu vodili bitke protiv okupatora i predstavljali legalnu Kraljevinu Jugoslaviju. Teško je sada reći da li su ili nisu krivi za zločine ili su im ti zločini pripisani poslije Drugog svjetskog rata.
Mislim da je odgovor na ovo pitanje očigledan kada odete u Jasenovac. Pola miliona Srba i dvije stotine hiljada drugih naroda je pobijeno je u tom logoru. O planiranim ubistvima po gradovima, istrjebljenjima cijelih sela, porodica... suvišno je i govoriti. Ustaštvo, kao oblik fašizma na području bivše SFRJ svako normalan treba osuditi i ograditi se od njega kao društvene pojave.
Već sam spominjao „friziranje“ i prepravljanje istorije nakon 1945. godine. Mi sada imamo jedno gledanje stvari koje nam je plasirano više od pola vijeka i koje kao takvo postojalo u narodu. Ipak, ne smijemo smetnuti s uma sve što se dešavalo od 1945. godine naovamo. Nacionalizaciju imovine, Goli otok...

SBiH: Prezauzeti zauzimanjem fotelja da bi odgovarali novinarima i glasačima.

Povratak na izbornik 10 neugodnih pitanja

(zurnal.info)

10 NEUGODNIH PITANJA: Četnici, ustaše i partizani
Odnos stranaka prema: Četnicima, ustašama i partizanima

 

Srpska radikalna stranka Republike Srpske: Četnici su bili gerila. Ustaše su bili regularna vojska Nezavisne države Hrvatske koja je nastala voljom Sila osovine. Najveća je razlika da su ustaše u endehaziji organizovale sistem zločina, sa svom metodologijom i užasima koji se podrazumijevaju, dok je to kod četnika bilo uglavnom sporadično. Ali zločin je zločin bez obzira da li bio metodološki pripremljen ili ad hoc. Što se tiče partizana, i njih da pomenemo, to je vojna formacija koje je proistekla praktično iz Organizacije Komunističke partije Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu da bi kroz rat došli na vlast. Znamo metodologiju i na koji način. Sa aspekta zločina nema razlike izuzev što su ustaše stvarno imale sistem a komunisti su taj sistem napravili ne kao sistem zločina nego kao sistem održavanja na vlasti, uključujući Goli otok i sve ostalo.

SNSD: Jebo njih.