Odnos stranke prema:

Četnicima i ustašama: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.

Partizanima: Narodnooslobodilački pokret na čelu sa KPJ je u danima raspada stare jugomonarhije početkom drugog svjetskog rata imao ključnu ulogu u oslobođenju zemlje od okupatora i očuvanju kulturno-historijskog nasljeđa i tradicije svih Jugoslovenskih naroda pa tako i naroda Bosne i Hercegovine. Nažalost danas je sve više onih koji svjesno umanjuju značaj partizanskog pokreta na uštrb pojedinih grešaka i propusta komunističke vlasti iz kasnijeg perioda. Međutim historijske činjenice su neoborive i one nisu podložne nikakvoj naknadnoj pameti i kvazi rehabilitaciji, one jasno ističu partizanski pokret kao jedinu legitimnu vojnu silu na strani antifašističke koalicije tokom drugog svjetskog rata. Stoga SDU BiH ima potpuno pozitivan stav naspram partizanskog pokreta kao najsvjetlijeg primjera antifašistike borbe.

Gej brakovima: Tradicionalistički pristup braku kao neprikosnovenoj insituciji između muškarca i žene duboko je ukorijenjen na ovim prostorima u smislu vjerskih shavatanja, običajnog prava i moralnih kategorija. Novi trendovi poštivanja ljudskih prava, pa i prava na izbor seksualne orijentacije i istospolnog bračnog partnera u našem društvu trebat će u prvom redu vrijeme kako bi to došlo na nivo evropskih zemalja. Dakle, vrijeme će pokazati da li je došlo vrijeme da se naša zajednica suoči sa tim novim trendovima.

Lustraciji: Lustracija kao termin predstavlja ceremonijalno čišćenje ili pomirenje, ali na ovim prostorima, kao i na prostorima istočne evrope je utemeljen u obliku zakona o lustraciji kojim se bivši državni službenici provjeravaju preko sada dostupnih tajnih komunističkih arhiva u smislu saradnje sa tajnim službama u činjenju zločina. Ono što zabrinjava jeste činjenica da je ovaj proces kako u Hrvatskoj tako i u Srbiji gdje postoji zakonska legislativa o lustraciji mahom iskorišten za političko razračunavanje i rehabilitaciju fašističkih pokreta ustaša i četnika kao očiglednih meta i „žrtava“ u tom smislu bivšeg komunističkog režima.

Krivičnoj odgovornosti za negiranje države BiH: SDU BiH prije svega se zalaže za legalizam kao oblik zagovaranja određene javne politike. Nažalost u BiH i pored prisustva međunarodne zajednice potrebno je donijeti Zakon o o sankcionisanju negiranja države BiH, što je potpuni pravni nonsens i presedan u zakonodavnoj praksi u svijetu uopšte. No, pošto živimo u državi sa najkomplikovanijim ustavno-pravnim sistemom nastalim na bazi nasljeđa agresije na BiH u kojoj su susjedne zemlje vodile agresivan rat protiv BiH s ciljem njenog nestanka, „normalno“ je da se na teritoriji BiH još uvijek nalaze političke snage koje nisu odustale od tog cilja. S tim u vezi SDU BiH će se zalagati za donošenje zakonskog okvira po kojem će biti kažnjivo pominjanje države BiH u negativnom kontekstu što je opet svojevrsni korak unazad, ali u svakom slučaju neophodan korak u zaštiti državnog digniteta od pojedinih frustriranih i radikalno nacionalistički opredjeljenih političara iz Republike Srpske.

Osudi i priznavanju, usvajanje rezolucije o Srebrenici: Genocid u Srebrenici 1995. godine predstavlja lice i naličje tadašnjeg Srbijanskog vojnog i civilnog rukovodstva i njihovih izvođaća sa Pala. U nekoliko Haških presuda dokazana je namjera istrebljenja civilnog stanovništva u Srebrenici, odnosno genocid nad Bošnjačkim i Hrvatskim stanovništvom. Presuda Međunarodnog suda u Hagu u slučaju tužbe BiH protiv Srbije za genocid, također nedvosmisleno potvrđuje nalaze Haškog tribunala o postojanju namjere za izvršenje genocida. Rezolucija Evropskog parlamenta u Strasburgu u kojoj se osuđuje ovaj zločin i 11. Juli proglašava danom obilježavanja genocida u Srebrenici, pokazuje spremnost zemalja EU da se distanciraju od zločina počinjenih za vrijeme Miloševićevog režima. Jedino u zemlji u kojoj se taj genocid desio još uvijek postoje političke snage koje u redovnoj parlamentarnoj proceduri nežele da glasaju za rezolucijiu o osudi genocida u Srebrenici. SDU BiH smatra da samo bolestan um može biti protiv jednog takvog čina u kojem se osuđuje namjera fizičkog istrebljenja jednog naroda.

Trećem entitetu: Donošenje novog Ustava BiH za SDU BiH predstavalja uslov za efikasno rješavanje svih političkih i ekonomskiih problema sa kojima se BIH suočava u postdejtonskom periodu. Činjenica je da su svi građani BiH sadašnjim Ustavom diskriminisani samo na različitiom djelovima BiH, a tu diskriminaciju proizvodi podijela BiH na dva entiteta. Stoga SDU BiH neprihvata sadašnju Ustavno pravnu i terotorijalnu organizaciju BiH kao trajno rješenje, već se zalaže za uspostavljanje Republike BiH. Pitanje trećeg entiteta nameće se u kontekstu zaokruživanja nacionalnih administrativnih cjelina u BiH, što je za SDU BiH u potpunosti neprihvatljivo.
U tom kontekstu SDU BiH se zalaže za novi koncept teritorijalne organizacije BiH u kojem će biti u potpunosti zastupljena individualna, ljudska i nacionalna prava na cijeloj teritoriji BiH. Novi ustav treba omogućiti funkcionalne, transparentne i stabilne državne institucije koje mogu usvojiti i provesti standarde i vrijednosti Evropske unije i NATO-a, kako bi BiH što prije postala punopravna članica ovih asocijacija.

Ukidanju entiteta: Vidi odgovor pod rednim brojem 6.

Miješanju vjere i politike: SDU BiH je svjesna civilizacijskih prednosti sekularne države, ali i toga da takva država ne implicira sekularizaciju društva i marginalizaciju vjere i vjernika; stranka će voditi takvu politiku koja će religijskim zajednicama kao moralnim autoritetima i važnim nositeljima nacionalnog identiteta osigurati uživanje slobode u njihovom autonomnom vjerskom, socijalnom, psihološkom i kulturno-civilizacijskom poslanju.
SDU BiH smatra da je vjerskim zajednicama u BiH potrebno stvoriti uvjete za nesmetanu vjersku i moralnu djelatnost, pomagati u njihovoj humanitarno-karitativnoj djelatnosti. SDU BiH stoji na stanovištu da je potrebno odvojiti djelatnost državnih i vjerskih institucija, osigurati zakonske i materijalne uvjete vjerskim zajednicama za njihovu društvenu djelatnost i za ostvarivanje njihovog vjerskog poslanja, poštivati slobodu i autonomiju djelovanja vjerskih zajednica.

Oduzimanju nelegalno stečene imovine: SDU BiH u svom programu za Opće izbore 2010. godine zalaže se za prioritetno uvođenje efikasnih mjera u subijanju korupcije i institucionalnog kriminala, a oduzimanje nelegalno stečene imovine je jedna je od najefikasnijih mjera.
I danas postoji zakonska mogućnost za oduzimanje nelegalno stečene imovine, potrebno je samo doraditi pojedine odredbe Zakona ili donijeti novi zakon u kojem će se samo tretirati način postupak i oduzimanje nelegalno stečene imovine. Mi u SDU BiH smo više zabrinuti što pravosudni organi vrlo rijetko posežu za ovim instrumentom oduzimanja nelegalno stečene imovine, ili prije pravosnažnosti presuda vraćaju privremeno oduzetu nelegalnu imovinu, što samo ohrabruje nosioce kriminala da nastave za kriminalnim aktivnostima, odnosno da finansiraju svoju odbranu iz nelegalno stečene imovine.

Članstvu BiH u NATO-u: Globalna kretanja u svijetu, pa i u regionu upućuju na to da će širenje sjevernoatlanskog saveza neminovno obuhvatiti i Bosnu i Hercegovinu, što je proces koji pored vojne komponenete sadrži i političku volju za uspostavljanje minimuma evropskih standarda koji su potrebni za punopravno članstvo BiH u ovoj vojno-političkoj organizaciji. Dok je ovakva politička scena u Bosni i Hercoegovini gdje ne postoji apsolutni konsenzus u opstojnosti države kao okvira političkog djelovanja, BiH će za međunarodnu zajednicu i dalje predstavljati podrućje visokog rizika što umanjuje mogućnosti stranih ulaganja i daljeg razvoja ekonomije. SDU BiH se zalaže za raspisivanje referenduma o članstvu BiH u NATO-u, jer samo na takav način u ovakvom političkom trenutku u BiH može doći do izražaja volja građana BiH koja je nesumljivo na strani pristupa NATO-u.

Povratak na izbornik 10 neugodnih pitanja

(zurnal.info)

">Odnos stranke prema:

Četnicima i ustašama: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.

Partizanima: Narodnooslobodilački pokret na čelu sa KPJ je u danima raspada stare jugomonarhije početkom drugog svjetskog rata imao ključnu ulogu u oslobođenju zemlje od okupatora i očuvanju kulturno-historijskog nasljeđa i tradicije svih Jugoslovenskih naroda pa tako i naroda Bosne i Hercegovine. Nažalost danas je sve više onih koji svjesno umanjuju značaj partizanskog pokreta na uštrb pojedinih grešaka i propusta komunističke vlasti iz kasnijeg perioda. Međutim historijske činjenice su neoborive i one nisu podložne nikakvoj naknadnoj pameti i kvazi rehabilitaciji, one jasno ističu partizanski pokret kao jedinu legitimnu vojnu silu na strani antifašističke koalicije tokom drugog svjetskog rata. Stoga SDU BiH ima potpuno pozitivan stav naspram partizanskog pokreta kao najsvjetlijeg primjera antifašistike borbe.

Gej brakovima: Tradicionalistički pristup braku kao neprikosnovenoj insituciji između muškarca i žene duboko je ukorijenjen na ovim prostorima u smislu vjerskih shavatanja, običajnog prava i moralnih kategorija. Novi trendovi poštivanja ljudskih prava, pa i prava na izbor seksualne orijentacije i istospolnog bračnog partnera u našem društvu trebat će u prvom redu vrijeme kako bi to došlo na nivo evropskih zemalja. Dakle, vrijeme će pokazati da li je došlo vrijeme da se naša zajednica suoči sa tim novim trendovima.

Lustraciji: Lustracija kao termin predstavlja ceremonijalno čišćenje ili pomirenje, ali na ovim prostorima, kao i na prostorima istočne evrope je utemeljen u obliku zakona o lustraciji kojim se bivši državni službenici provjeravaju preko sada dostupnih tajnih komunističkih arhiva u smislu saradnje sa tajnim službama u činjenju zločina. Ono što zabrinjava jeste činjenica da je ovaj proces kako u Hrvatskoj tako i u Srbiji gdje postoji zakonska legislativa o lustraciji mahom iskorišten za političko razračunavanje i rehabilitaciju fašističkih pokreta ustaša i četnika kao očiglednih meta i „žrtava“ u tom smislu bivšeg komunističkog režima.

Krivičnoj odgovornosti za negiranje države BiH: SDU BiH prije svega se zalaže za legalizam kao oblik zagovaranja određene javne politike. Nažalost u BiH i pored prisustva međunarodne zajednice potrebno je donijeti Zakon o o sankcionisanju negiranja države BiH, što je potpuni pravni nonsens i presedan u zakonodavnoj praksi u svijetu uopšte. No, pošto živimo u državi sa najkomplikovanijim ustavno-pravnim sistemom nastalim na bazi nasljeđa agresije na BiH u kojoj su susjedne zemlje vodile agresivan rat protiv BiH s ciljem njenog nestanka, „normalno“ je da se na teritoriji BiH još uvijek nalaze političke snage koje nisu odustale od tog cilja. S tim u vezi SDU BiH će se zalagati za donošenje zakonskog okvira po kojem će biti kažnjivo pominjanje države BiH u negativnom kontekstu što je opet svojevrsni korak unazad, ali u svakom slučaju neophodan korak u zaštiti državnog digniteta od pojedinih frustriranih i radikalno nacionalistički opredjeljenih političara iz Republike Srpske.

Osudi i priznavanju, usvajanje rezolucije o Srebrenici: Genocid u Srebrenici 1995. godine predstavlja lice i naličje tadašnjeg Srbijanskog vojnog i civilnog rukovodstva i njihovih izvođaća sa Pala. U nekoliko Haških presuda dokazana je namjera istrebljenja civilnog stanovništva u Srebrenici, odnosno genocid nad Bošnjačkim i Hrvatskim stanovništvom. Presuda Međunarodnog suda u Hagu u slučaju tužbe BiH protiv Srbije za genocid, također nedvosmisleno potvrđuje nalaze Haškog tribunala o postojanju namjere za izvršenje genocida. Rezolucija Evropskog parlamenta u Strasburgu u kojoj se osuđuje ovaj zločin i 11. Juli proglašava danom obilježavanja genocida u Srebrenici, pokazuje spremnost zemalja EU da se distanciraju od zločina počinjenih za vrijeme Miloševićevog režima. Jedino u zemlji u kojoj se taj genocid desio još uvijek postoje političke snage koje u redovnoj parlamentarnoj proceduri nežele da glasaju za rezolucijiu o osudi genocida u Srebrenici. SDU BiH smatra da samo bolestan um može biti protiv jednog takvog čina u kojem se osuđuje namjera fizičkog istrebljenja jednog naroda.

Trećem entitetu: Donošenje novog Ustava BiH za SDU BiH predstavalja uslov za efikasno rješavanje svih političkih i ekonomskiih problema sa kojima se BIH suočava u postdejtonskom periodu. Činjenica je da su svi građani BiH sadašnjim Ustavom diskriminisani samo na različitiom djelovima BiH, a tu diskriminaciju proizvodi podijela BiH na dva entiteta. Stoga SDU BiH neprihvata sadašnju Ustavno pravnu i terotorijalnu organizaciju BiH kao trajno rješenje, već se zalaže za uspostavljanje Republike BiH. Pitanje trećeg entiteta nameće se u kontekstu zaokruživanja nacionalnih administrativnih cjelina u BiH, što je za SDU BiH u potpunosti neprihvatljivo.
U tom kontekstu SDU BiH se zalaže za novi koncept teritorijalne organizacije BiH u kojem će biti u potpunosti zastupljena individualna, ljudska i nacionalna prava na cijeloj teritoriji BiH. Novi ustav treba omogućiti funkcionalne, transparentne i stabilne državne institucije koje mogu usvojiti i provesti standarde i vrijednosti Evropske unije i NATO-a, kako bi BiH što prije postala punopravna članica ovih asocijacija.

Ukidanju entiteta: Vidi odgovor pod rednim brojem 6.

Miješanju vjere i politike: SDU BiH je svjesna civilizacijskih prednosti sekularne države, ali i toga da takva država ne implicira sekularizaciju društva i marginalizaciju vjere i vjernika; stranka će voditi takvu politiku koja će religijskim zajednicama kao moralnim autoritetima i važnim nositeljima nacionalnog identiteta osigurati uživanje slobode u njihovom autonomnom vjerskom, socijalnom, psihološkom i kulturno-civilizacijskom poslanju.
SDU BiH smatra da je vjerskim zajednicama u BiH potrebno stvoriti uvjete za nesmetanu vjersku i moralnu djelatnost, pomagati u njihovoj humanitarno-karitativnoj djelatnosti. SDU BiH stoji na stanovištu da je potrebno odvojiti djelatnost državnih i vjerskih institucija, osigurati zakonske i materijalne uvjete vjerskim zajednicama za njihovu društvenu djelatnost i za ostvarivanje njihovog vjerskog poslanja, poštivati slobodu i autonomiju djelovanja vjerskih zajednica.

Oduzimanju nelegalno stečene imovine: SDU BiH u svom programu za Opće izbore 2010. godine zalaže se za prioritetno uvođenje efikasnih mjera u subijanju korupcije i institucionalnog kriminala, a oduzimanje nelegalno stečene imovine je jedna je od najefikasnijih mjera.
I danas postoji zakonska mogućnost za oduzimanje nelegalno stečene imovine, potrebno je samo doraditi pojedine odredbe Zakona ili donijeti novi zakon u kojem će se samo tretirati način postupak i oduzimanje nelegalno stečene imovine. Mi u SDU BiH smo više zabrinuti što pravosudni organi vrlo rijetko posežu za ovim instrumentom oduzimanja nelegalno stečene imovine, ili prije pravosnažnosti presuda vraćaju privremeno oduzetu nelegalnu imovinu, što samo ohrabruje nosioce kriminala da nastave za kriminalnim aktivnostima, odnosno da finansiraju svoju odbranu iz nelegalno stečene imovine.

Članstvu BiH u NATO-u: Globalna kretanja u svijetu, pa i u regionu upućuju na to da će širenje sjevernoatlanskog saveza neminovno obuhvatiti i Bosnu i Hercegovinu, što je proces koji pored vojne komponenete sadrži i političku volju za uspostavljanje minimuma evropskih standarda koji su potrebni za punopravno članstvo BiH u ovoj vojno-političkoj organizaciji. Dok je ovakva politička scena u Bosni i Hercoegovini gdje ne postoji apsolutni konsenzus u opstojnosti države kao okvira političkog djelovanja, BiH će za međunarodnu zajednicu i dalje predstavljati podrućje visokog rizika što umanjuje mogućnosti stranih ulaganja i daljeg razvoja ekonomije. SDU BiH se zalaže za raspisivanje referenduma o članstvu BiH u NATO-u, jer samo na takav način u ovakvom političkom trenutku u BiH može doći do izražaja volja građana BiH koja je nesumljivo na strani pristupa NATO-u.

Povratak na izbornik 10 neugodnih pitanja

(zurnal.info)

">
:10 NEUGODNIH PITANJA: SDU

Arhiva

10 NEUGODNIH PITANJA: SDU

Odnos stranke prema:

Četnicima i ustašama: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.

Partizanima: Narodnooslobodilački pokret na čelu sa KPJ je u danima raspada stare jugomonarhije početkom drugog svjetskog rata imao ključnu ulogu u oslobođenju zemlje od okupatora i očuvanju kulturno-historijskog nasljeđa i tradicije svih Jugoslovenskih naroda pa tako i naroda Bosne i Hercegovine. Nažalost danas je sve više onih koji svjesno umanjuju značaj partizanskog pokreta na uštrb pojedinih grešaka i propusta komunističke vlasti iz kasnijeg perioda. Međutim historijske činjenice su neoborive i one nisu podložne nikakvoj naknadnoj pameti i kvazi rehabilitaciji, one jasno ističu partizanski pokret kao jedinu legitimnu vojnu silu na strani antifašističke koalicije tokom drugog svjetskog rata. Stoga SDU BiH ima potpuno pozitivan stav naspram partizanskog pokreta kao najsvjetlijeg primjera antifašistike borbe.

Gej brakovima: Tradicionalistički pristup braku kao neprikosnovenoj insituciji između muškarca i žene duboko je ukorijenjen na ovim prostorima u smislu vjerskih shavatanja, običajnog prava i moralnih kategorija. Novi trendovi poštivanja ljudskih prava, pa i prava na izbor seksualne orijentacije i istospolnog bračnog partnera u našem društvu trebat će u prvom redu vrijeme kako bi to došlo na nivo evropskih zemalja. Dakle, vrijeme će pokazati da li je došlo vrijeme da se naša zajednica suoči sa tim novim trendovima.

Lustraciji: Lustracija kao termin predstavlja ceremonijalno čišćenje ili pomirenje, ali na ovim prostorima, kao i na prostorima istočne evrope je utemeljen u obliku zakona o lustraciji kojim se bivši državni službenici provjeravaju preko sada dostupnih tajnih komunističkih arhiva u smislu saradnje sa tajnim službama u činjenju zločina. Ono što zabrinjava jeste činjenica da je ovaj proces kako u Hrvatskoj tako i u Srbiji gdje postoji zakonska legislativa o lustraciji mahom iskorišten za političko razračunavanje i rehabilitaciju fašističkih pokreta ustaša i četnika kao očiglednih meta i „žrtava“ u tom smislu bivšeg komunističkog režima.

Krivičnoj odgovornosti za negiranje države BiH: SDU BiH prije svega se zalaže za legalizam kao oblik zagovaranja određene javne politike. Nažalost u BiH i pored prisustva međunarodne zajednice potrebno je donijeti Zakon o o sankcionisanju negiranja države BiH, što je potpuni pravni nonsens i presedan u zakonodavnoj praksi u svijetu uopšte. No, pošto živimo u državi sa najkomplikovanijim ustavno-pravnim sistemom nastalim na bazi nasljeđa agresije na BiH u kojoj su susjedne zemlje vodile agresivan rat protiv BiH s ciljem njenog nestanka, „normalno“ je da se na teritoriji BiH još uvijek nalaze političke snage koje nisu odustale od tog cilja. S tim u vezi SDU BiH će se zalagati za donošenje zakonskog okvira po kojem će biti kažnjivo pominjanje države BiH u negativnom kontekstu što je opet svojevrsni korak unazad, ali u svakom slučaju neophodan korak u zaštiti državnog digniteta od pojedinih frustriranih i radikalno nacionalistički opredjeljenih političara iz Republike Srpske.

Osudi i priznavanju, usvajanje rezolucije o Srebrenici: Genocid u Srebrenici 1995. godine predstavlja lice i naličje tadašnjeg Srbijanskog vojnog i civilnog rukovodstva i njihovih izvođaća sa Pala. U nekoliko Haških presuda dokazana je namjera istrebljenja civilnog stanovništva u Srebrenici, odnosno genocid nad Bošnjačkim i Hrvatskim stanovništvom. Presuda Međunarodnog suda u Hagu u slučaju tužbe BiH protiv Srbije za genocid, također nedvosmisleno potvrđuje nalaze Haškog tribunala o postojanju namjere za izvršenje genocida. Rezolucija Evropskog parlamenta u Strasburgu u kojoj se osuđuje ovaj zločin i 11. Juli proglašava danom obilježavanja genocida u Srebrenici, pokazuje spremnost zemalja EU da se distanciraju od zločina počinjenih za vrijeme Miloševićevog režima. Jedino u zemlji u kojoj se taj genocid desio još uvijek postoje političke snage koje u redovnoj parlamentarnoj proceduri nežele da glasaju za rezolucijiu o osudi genocida u Srebrenici. SDU BiH smatra da samo bolestan um može biti protiv jednog takvog čina u kojem se osuđuje namjera fizičkog istrebljenja jednog naroda.

Trećem entitetu: Donošenje novog Ustava BiH za SDU BiH predstavalja uslov za efikasno rješavanje svih političkih i ekonomskiih problema sa kojima se BIH suočava u postdejtonskom periodu. Činjenica je da su svi građani BiH sadašnjim Ustavom diskriminisani samo na različitiom djelovima BiH, a tu diskriminaciju proizvodi podijela BiH na dva entiteta. Stoga SDU BiH neprihvata sadašnju Ustavno pravnu i terotorijalnu organizaciju BiH kao trajno rješenje, već se zalaže za uspostavljanje Republike BiH. Pitanje trećeg entiteta nameće se u kontekstu zaokruživanja nacionalnih administrativnih cjelina u BiH, što je za SDU BiH u potpunosti neprihvatljivo.
U tom kontekstu SDU BiH se zalaže za novi koncept teritorijalne organizacije BiH u kojem će biti u potpunosti zastupljena individualna, ljudska i nacionalna prava na cijeloj teritoriji BiH. Novi ustav treba omogućiti funkcionalne, transparentne i stabilne državne institucije koje mogu usvojiti i provesti standarde i vrijednosti Evropske unije i NATO-a, kako bi BiH što prije postala punopravna članica ovih asocijacija.

Ukidanju entiteta: Vidi odgovor pod rednim brojem 6.

Miješanju vjere i politike: SDU BiH je svjesna civilizacijskih prednosti sekularne države, ali i toga da takva država ne implicira sekularizaciju društva i marginalizaciju vjere i vjernika; stranka će voditi takvu politiku koja će religijskim zajednicama kao moralnim autoritetima i važnim nositeljima nacionalnog identiteta osigurati uživanje slobode u njihovom autonomnom vjerskom, socijalnom, psihološkom i kulturno-civilizacijskom poslanju.
SDU BiH smatra da je vjerskim zajednicama u BiH potrebno stvoriti uvjete za nesmetanu vjersku i moralnu djelatnost, pomagati u njihovoj humanitarno-karitativnoj djelatnosti. SDU BiH stoji na stanovištu da je potrebno odvojiti djelatnost državnih i vjerskih institucija, osigurati zakonske i materijalne uvjete vjerskim zajednicama za njihovu društvenu djelatnost i za ostvarivanje njihovog vjerskog poslanja, poštivati slobodu i autonomiju djelovanja vjerskih zajednica.

Oduzimanju nelegalno stečene imovine: SDU BiH u svom programu za Opće izbore 2010. godine zalaže se za prioritetno uvođenje efikasnih mjera u subijanju korupcije i institucionalnog kriminala, a oduzimanje nelegalno stečene imovine je jedna je od najefikasnijih mjera.
I danas postoji zakonska mogućnost za oduzimanje nelegalno stečene imovine, potrebno je samo doraditi pojedine odredbe Zakona ili donijeti novi zakon u kojem će se samo tretirati način postupak i oduzimanje nelegalno stečene imovine. Mi u SDU BiH smo više zabrinuti što pravosudni organi vrlo rijetko posežu za ovim instrumentom oduzimanja nelegalno stečene imovine, ili prije pravosnažnosti presuda vraćaju privremeno oduzetu nelegalnu imovinu, što samo ohrabruje nosioce kriminala da nastave za kriminalnim aktivnostima, odnosno da finansiraju svoju odbranu iz nelegalno stečene imovine.

Članstvu BiH u NATO-u: Globalna kretanja u svijetu, pa i u regionu upućuju na to da će širenje sjevernoatlanskog saveza neminovno obuhvatiti i Bosnu i Hercegovinu, što je proces koji pored vojne komponenete sadrži i političku volju za uspostavljanje minimuma evropskih standarda koji su potrebni za punopravno članstvo BiH u ovoj vojno-političkoj organizaciji. Dok je ovakva politička scena u Bosni i Hercoegovini gdje ne postoji apsolutni konsenzus u opstojnosti države kao okvira političkog djelovanja, BiH će za međunarodnu zajednicu i dalje predstavljati podrućje visokog rizika što umanjuje mogućnosti stranih ulaganja i daljeg razvoja ekonomije. SDU BiH se zalaže za raspisivanje referenduma o članstvu BiH u NATO-u, jer samo na takav način u ovakvom političkom trenutku u BiH može doći do izražaja volja građana BiH koja je nesumljivo na strani pristupa NATO-u.

Povratak na izbornik 10 neugodnih pitanja

(zurnal.info)

10 NEUGODNIH PITANJA: SDU

Odnos stranke prema:

Četnicima i ustašama: SDU BiH baštini izvorne principe socijaldemokratije, među kojima je i antifašizam kao najveća tekovina ljudske civilizacije XX stoljeća. SDU BiH je svojevremeno upozoravala na činjenicu da se manji BiH entitet polako, ali sigurno pretvara u prostor u kojem slobodno djeluju srpski fašisti koji sebe nazivaju četnicima promovirajući njihovu ikonografiju sa oznakama davno propale „kraljevske vojske“, te ideje mržnje, segregacije, antisemitizma, pozivajući svoje sljedbenike na „noć dugih noževa“ protiv svega što je nesrpsko. Potpuno isti „folklorni milje“ sa istom profašističkom scenografijom, idejama i nakanama nekadašnje NDH, prati okupljanja pristalica ustaškog pokreta pogotovu na koncertima hrvatskog estradnog umjetnika Mirka Perkovića „Tompsona“. Ovakvo ponašanje pojedinaca je za SDU BiH potpuno neprihvatljivo i nespojivo sa modernim shvatanjima tekovina ljudske civilizacije od kojih je nazjnačajnija aktivna borba protiv fašizma. Stoga odnos SDU BiH prema jednima i drugima je apsolutno negativan.