U Centar za obrazovanje u Širokom Brijegu učenici su obavezni da dođu tek na završni ispit! U učionice se stiže kroz zajednička vrata koja ova škola dijeli sa prodavnicom obuće ali je Centar i dalje najveća privatna srednja škola u Bosni i Hercegovini. Za razliku od državnih škola u privatnim se do diploma dolazi lakše – toliko lakše da ćete školu prvi put vidjeti kada dođete na ispit jer učenici nisu obavezni da dolaze na nastavu.
Kupljena diploma
- Ne znam što sam išla u srednju školu. Dođeš ovdje i sve završiš – kaže jedna od bivših učenica škole koju smo sreli ispred Centra u pratnji drugarice koja se raspitivala o uslovima za upis.
Ona nije željela da objavimo njeno ime jer se plaši da bi to moglo utjecati na njeno studiranje. Kaže kako je završila trogodišnju trgovačku školu, potom se u Centru za obrazovanje prekvalifikovala za PTT tehničara a danas studira Socijalni rad u Mostaru. Njena kolegica želi uraditi slično ali je umjesto javne izabrala privatnu školu, na nagovor prijateljice koja joj je pričala o svojim iskustvima u Centru.
- Ja nisam išla na predavanja. Dadnu ti skriptu da učiš, da vidiš šta si upisao i položiš. Ustvari to je kupljena diploma – kaže naša sagovornica koja je za svoju diplomu morala izdvojiti 2.700 maraka.
Dragana Martinović, predsjednica školskog odbora Centra za obrazovanje, objašnjava da Zakon o srednjem obrazovanju u Zapadno-hercegovačkom kantonu omogućava odsustvo sa nastave.
- Zakon omogućava nastavu konsultativno-informativnog tipa pa učenici nisu 100 posto obavezni dolaziti na nastavu. Predavanja se organizuju ali učenici mogu to obaviti i sa konsultacijama – objašnjava Martinovićeva.
Brojna zanimanja
Centar ima i četiri područne škole u Žepču, Bugojnu, Kiseljaku i Novom Travniku. Svi polaznici škole, kojih je ove godine 667, mogu na nastavu ili konsultacije ići u ove škole ali na ispit moraju u Široki Brijeg, objašnjava Martinovićeva.
- Dolazak na ispit je obavezan.
Ova privatna škola je posebna i po broju zanimanja koje nudi – čak 137 njih! Martinovićeva objašnjava da za neke od zanimanja ne postoji nikakav interes pa se njihovo pohađanje uslovljava sa minimalno 15 učenika po godini. U Centru možete postati gotovo sve što poželite – od pekara, vatrogasca, lovočuvara, prodavača naftnih derivata pa do električara ili vozača. Za sva ova zanimanja Centar je stalno uposlio 15 nastavnika i još 45 saradnika. Martinovićeva kaže da za njih nema odmora jer, za razliku od javnih škola, u ovoj nema takozvanog raspusta a radi se i subotom.
Centar je omiljena škola za usavršavanje državnih službenika. Već smo pisali o vozaču ministra Nevenka Hergeca, Vladimiru Vidoviću, kome je iz budžeta prošle godine plaćeno prekvalifikacija i usavršavanje za vozača. Za svaki od predmeta plaćeno je po 40 maraka a za završni ispit 150. Znači li plaćanje i obavezno polaganje ispita kakav su utisak imale naše sagovornice, pitali smo Martinovićevu.
- Nemam komentara na to. Mogu samo reći da mi radimo ozbiljno. Živimo u državi i vremenu kakvom živimo pa me to apsolutno ne iznenađuje. Sve je to cijena koju plaćamo – objasnila nam je Martinovićeva.
Ovoj školi pogoduje i nakaradan obrazovni sistem u Federaciji. Federalno ministarstvo obrazovanja nema nikakve nadležnosti nad ovom školom a iz kantonalnog tvrde da nemaju dovoljno ljudi za inspekciju.
Damir Mašić, federalni ministar obrazovanja, kaže da on ne može narediti niti inspekciju, a kamoli izreći neku kaznu privatnim školama.
- Naš inspektorat ide na teren samo na poziv kantonalnih ministarstava. Ne dajemo čak ni svoje mišljenje o svemu – objašnjava Mašić i dodaje da većina privatnih ustanova ne bi smjela da radi: Veliki je broj privatnih obrazovnih ustanova koje ne ispunjavaju ni osnovne uslove za rad. Neke imaju po dva, tri ili pet uposlenih. Ja ne mislim da je to normalno.
Inspektoratu ovog ministarstva često stižu zahtjevi za provjeru diploma, u posljednje vrijeme najčešće iz Republike Srpske. Jedino što oni mogu uraditi, objasnili su nam, jeste da zahtjev proslijede inspektoratu Zapadno-hercegovačkog kantona. Inspektor Željko Mikulić potvrdio nam je da često primaju zahtjeve za provjeru diploma izdatih u Centru za obrazovanje.
- Nalazi su uglavnom pozitivni. Mi provjeravamo samo da li je diploma izdata sukladno zakonom – objašnjava Mikulić ulogu inspektorata u provjeri privatnih obrazovnih ustanova: Ima ih u Bosni ko pečurki a nas nema dovoljno. Nismo u mogućnosti stići provjeriti prisutnost na nastavi. Sigurno bi bili bolji pokazatelji da i to možemo kontrolisati.
(zurnal.info)