ODGOVOR FONDA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA RS :700.000 KM za kontrolu sistema koji ne postoji

Pod okupacijom

ODGOVOR FONDA ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA RS : 700.000 KM za kontrolu sistema koji ne postoji

Nakon Žurnalovog teksta o raspisivanju tendera za “kontrolu kvaliteta implementacije I realizacije integrisanog informacionog sistema” Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske “prokomentarisao” je objavljeno i, bez konkretno demantovanih činjenica, naveo je da iza svega stoji “zlonamjernost” i “senzacionalizam”.

700.000 KM za kontrolu sistema koji ne postoji

REAGOVANJE

U vezi sa tekstom koji je objavljen na portalu Žurnal Info pod naslovom ''FZO RS: Održavanje nepostojećeg informacionog sistema plaćaju 702.000 KM'', a iz razloga što do danas nije objavljen naš odgovor koji smo vam poslali dan nakon prijema vašeg upita, kao i zbog niza netačnih navoda u tekstu, primorani smo da reagujemo i uputimo demanti.

Fond zdravstvenog osiguranja RS je pokrenuo proceduru javne nabavke za uslugu kontrole kvaliteta implementacije i realizacije Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema Republike Srpske, a sa namjerom da kontrola nad realizacijom IZIS-a počne pravovremeno, odnosno onog momenta kada počne i realizacija IZIS-a.

Dakle, pogrešno je reći da ''plaćamo održavanje nepostojećeg informacionog sistema'', jer je tek raspisan tender i još nikome ne plaćamo ništa niti ćemo plaćati dok ne počne realizacija IZIS-a, a samim tim i ove usluge kontrole. Takođe, ne radi se o ''održavanju'' sistema, već - kontroli, kako smo vam naveli i kako glasi i sam naziv usluge, a kontrola i održavanje nije jedno te isto i imaju potpuno drugo značenje.

Još jednom napominjemo da je tender za uslugu kontrole nad realizacijom IZIS-a raspisan sada kako bi zbog komplikovanih i nepredvidivih procedura javne nabavke bio sproveden pravovremeno, i samim tim kako bi realizacija ove usluge krenula na vrijeme, onog momenta kada počne i realizacija IZIS-a.

Pored navedenog, u svom tekstu navodite i da FZO RS ima potpisan ugovor sa firmom Prointer za održavanje ''računara'' i da to košta 674.000 KM, što je, takođe, pogrešno. Naime, ne radi se o održavanju ''računara'' već kompletnog Poslovnog informacionog sistema FZO RS, a samo oni krajnje zlonamjerni održavanje jednog od najkompleksnijih poslovnih informacionih sistema u cijeloj Republici (koji je baza za ostvarivanje svih prava iz zdravstvenog osiguranja) mogu poistovjetiti sa održavanjem računara i time obmanjivati javnost. Pored ove kardinalne greške, pogrešno ste naveli i iznos, jer na godišnjem nivou za usluge održavanja Poslovnog informacionog sistema Fonda izdvaja se 585.468 KM sa PDV-om, odnosno mjesečno 48.789 KM.

Očekujemo da objavljivanjem našeg reagovanja umanjite štetu koju ste nanijeli našoj instituciji, kao i građanima koje obmanjujete pogrešnim navodima i senzacionalističkim naslovima koji se ne temelje na činjenicama i argumentima.

S poštovanjem,

Služba za odnose s javnošću

ODGOVOR ŽURNALA

Umjesto da konkretnim podacima objasne vrlo diskutabilan tender za izradu jedinstvenog integrisanog informacionog sistema, u narodu poznatijeg kao IZIS ili (ne daj Bože) elektronski zdravstveni karton i trošenje 23 miliona KM JAVNOG NOVCA, Fond zdravstva RS se, vrlo nevješto, bavi objavama u medijima. Jedina njegova odbrana, što čitamo već mjesecima, je upravo ovo što je navedeno – iza svega stoji senzacionalizam i zla namjera.

Podsjećamo Fond da je, upravo zbog dubioze u kojoj se nalazi, početkom godine podigao kredit od 133 miliona KM za koji je garanciju odobrila Vlada RS, što je novo potencijalno zaduženje građana Republike Srpske, koji preteškim porezima i doprinosima održavaju posrnuli zdravstveni sistem, čiji je FZO RS pozamašan dio. Iz tog kredita, opet bez konkretnih objašnjenja, uzeće 12 miliona KM za realizaciju IZIS-a.

Jedino što je Fond uspio da demantujete je naziv tendera, jer nije u pitanju održavanje sistema, već “kontrola implementacije”, što je još tužnije, jer na ranije odobrena 23 miliona KM, spreman je sada da izdvoji još 702.000 KM narodnog novca za sistem koji nigdje u regionu nije profunkcionisao onako kako je obećano.

Takođe, bilo bi dobro da je Fond objasnio zašto ni više od godinu dana nakon raspisanog tendera za izradu IZIS-a poreski obveznici, koji će isti plaćati, nemaju odgovor kada će početi njegova, kako u FZO RS vole da kažu, realizacija, ali znaju da će kontrola “implementacije” koštati 702.000 KM.

Da pojednostavimo, nemaju konkretne informacije kada će “MMSCODE”, “Lanaco” i “Ericsson Nikola Tesla” započeti izradu “najmodernijeg” sistema, ali znaju da će već krajem avgusta (tako stoji u tenderu) obznaniti ime onoga ko će kontrolisati “implementaciju”. S njim će, iako IZIS-a zasad nema ni u tragovima, potpisati ugovor na dvije i po godine. U tenderu su, opet nevješto, pokušali da se ograde fakturama koje će biti “ispostavljane tek nakon izrade glavnog projekta“. Dvije i po godine traje ugovor, a fakture idu tek nakon izrade glavnog projekta za šta ne postoji datum. Priznaće, potreban je aneks ovog dokumenta kako bi novac cirkulisao.

Osim toga, FZO je zasmetalo što smo naveli da dobro znanoj tender firmi „Prointer“ plaćaju 674.000 KM za održavanje računara. Kažu da nismo naveli tačnu cifru, a ni da nije riječ o računarima, već o najsavremenijem poslovnom sistemu. Ugovor, prema javno dostupnim dokazima, košta upravo 674.000 KM, a Fond nikada javnosti (koja, ponavljamo, sve ovo plaća) nije predočio ugovor vrijedan, kako navodi, 585.468 KM. U Fondu podvlače da ih ovaj ugovor mjesečno košta 48.789 KM, zbog čega bi trebalo da se stide, jer zdravstvene ustanove danas nemaju sterilnu gazu, kese za stome, a ni prijekopotrebne citostatike, koje je upravo FZO RS dužan da nabavi.

U svom reagovanju, dakle, nisu naveli nijedan konkretan dokaz da je objava Žurnala senzaciolistička ili zlonamjerna. Izvinjavamo se jer smo „kontrolu implementacije“ nazvali „održavanjem“. Nije se pas „održavao“, već se „kontrolisao“. Fond zdravstvenog osiguranja RS i dalje duguje objašnjenje za trošenje sada već 24 miliona KM namijenjenih „realizaciji“ IZIS-a.

(zurnal.info)