Koliko Vlada RS plaća američke lobiste:7,5 miliona za pranje obraza

Istražujemo

7,5 miliona za pranje obraza

7,5 miliona za pranje obraza

Vlada Republike Srpske (RS) odlučila je da i ove godine odriješi kesu i bogato počasti lobiste, koji bi trebalo da rade na dobrom imidžu Republike Srpske i njenih čelnika u inostranstvu. Osim toga, građani Republike Srpske ponovo će svojim parama plaćati američke advokate, iako je nepoznanica koga oni tačno brane ili od koga brane one koje zastupaju.

NOVAC IZ PARALELNOG BUDŽETA

Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić prošle sedmice potvrdio je da je Vlada RS u ovoj godini izdvojila pet miliona maraka za strane advokatske usluge i 2,5 miliona KM za predstavljanje RS u inostranstvu, ali nije otkrio odakle će izvući taj novac pošto u ovogodišnjem budžetu nisu planirana sredstva za ove namjere. U budžetu RS, objavljenom na sajtu Narodne skupštine, pod stavkom Rashodi za predstavljanje RS u inostranstvu predviđeno je nula maraka, pa je nejasno gdje će i na koji način Džombić pronaći pomenutih 7,5 miliona maraka. Biće da aktuelna vlast u Republici Srpskoj ima (samo njima znan) paralelni budžet, iz kojeg po sopstevnom nahođenju i za vlastiti interes povlače sredstva. Pa šta košta da košta. A usluge lobiranja i američkih advokata u proteklim godinama stajale su građane ovog entiteta milione dolara.

Vlada RS je od početka 2007. godine do kraja 2010. godine za predstavljanje u inostranstvu američkoj lobističkoj kući “Quinn Gillespie and Associates” platila oko 5,6 miliona dolara. U ugovoru između ove lobističke kuće i Vlade RS (potpisao bivši premijer Milorad Dodik), koji se nalazi na sajtu američkog Ministarstva pravde, “Quinn Gillespie and Associates” se obavezuje da obezbijedi objavljivanje najmanje tri medijska naslova naslova u američkim medijima, poput saopštenja za javnost, tematskih članaka, autorskih pisama urednicima kao što su "Vašington post", "Ju es ej tudej", Rojters, "Njujork tajms", "Čikago tribjun".... Za ovaj novac, lobisti su imali zadatak i da informišu članove američkog Kongresa i drugih institucija SAD "o potrebi očuvanja RS, te predstavljanja politike RS prema EU, UN, te OHR-u u BiH".
Lobistička kuća je, prema ugovoru, imala obavezu da Vladi RS dostavlja mjesečne izvještaje o postignutom učinku. Lobisti su možda Vladi RS i polagali račune, ali zato ona nikada javnost nije obavijestila šta je to dobro građanima donijelo lobiranje koje su masno platili.

Predsjednik Demokratske partije (DP) Dragan Čavić kaže da su sredstva koja su u prethodnim godinama isplaćena američkim lobistima i advokatima javna sredstva, koja podliježu javnoj kontroli. “U revizorskom izvještaju za 2008. godinu glavni revizor Boško Čeko je konstatovao da su ta sredstva potrošena, a ne postoje nikakvi dokazi ili bilo kakvi izvještaji kojima se potvrduje svrsishodnost trošenja tih sredstava. Ne mislim da su učinci veliki, jer se status RS u međunarodnim relacijama pogoršao u poslednjih nekoliko godina. Prije će biti da ta sredstva, koja su nazvana sredstvima za predstavljanje RS u inostranstvu, dobrim dijelom služe kao sredstva za zastupanje RS, plaćanjem neke advokatske firme za koju niko živ ne zna šta radi, ni koga zastupa ni od koga nas brani, da li priprema neke prave akte, protiv koga... U budžetu postoji samo konstatacija da se pare troše, a niko živ ne zna na šta se troše, izuzev onih koji su sklopili te ugovore”, naveo je Čavić za Žurnal. Prema njegovim riječma, suština cijele priče je da je potrošen ogroman novac i da neko mora da povede računa zbog čega su te pare potrošene.

UŽIVANJE NA RAČUN OBVEZNIKA

U prvom ugovoru, koji je zaključen početkom 2007. godine, Vlada RS se obavezala da će usluge lobiranja u toj godini platiti 106.000 američkih dolara mjesečno, plus 16.600 američkih dolara mjesečno za troškove, što ukupno, na godišnjem nivou, iznosi 1.471.200 američkih dolara. Aneksom ugovora, koji je potpisan 24. decembra 2007. godine, Vlada je saradnju sa ovom lobističkom kućom produžila do kraja 2010. godine. Doduše, aneksom ugovora, usluge lobiranja u prošloj godini smanjene su na 90 hiljada dolara mjesečno, dok su troškovi za lobiste umanjeni za 600 dolara, pa su mjesečno iznosili 16 hiljada dolara. Istim ugovorom predviđeno je da će “Quinn Gillespie and Associates” angažovati američku kompaniju “Laurud Group”, koju će Vlada RS dodatno plaćati za usluge odnosa sa javnošću. Prema ugovoru, lobisti su, lobirajući za RS, živjeli na visokoj nozi: sve troškove smještaja u hotelima prve klase, avionske karte u biznis klasi, hranu tokom putovanja i zabavu, plaćala im je Vlada RS.

Osim lobista, Dodik je plaćao i američke advokate, a tu praksu nastavlja i njegov nasljednik Aleksandar Džombić. Od maja 2009. Vlada RS je na osnovu ugovora o pravnom zastupanju i savjetovanju advokatskoj kući “Picard, Kentz and Rowe’" plaćala 115.000 dolara mjesečno. Pored lobista iz Amerike, Dodik je godinama plaćao i belgijsku lobističku kuću “Hill and Knowlton”, čiji je primarni zadatak bio da promoviše Republiku Srpsku u sjedištu EU u Briselu. Usluge ovoj kući, takođe teške milione dolara, plaćane su posredstvom Predstavništva RS u Briselu. “RS je za ove namjene utrošila jako mnogo novca, a bitnije se nije promijenio njen položaj. Potpuno je opravdano postaviti pitanje- šta su efekti i šta su rezultati enormno utrošenih sredstava, jer se slika RS u međunarodnim okvirima nije bitnije promijenila. Uz to, problem je i u tome što se u međunarodnim relacijama kao subjekt pojavljuje RS. Ona je dio BiH i smatram da je takav kontekst zadržan i u svim aktivnostima vani”, kaže za Žurnal analitičarka Tanja Topić. Ona dodaje da je upitno govoriti o poboljšanju međunarodnog položaja RS u svijetu, u situaciji kada RS, kao dio BiH, nema potrebnu vrstu međunarodnog subjektivititea.

Svojevremeno je na adresu profesora za jugoistočne evropske studije Univerziteta u Gracu Floriana Biebera iz lobističke kuće “Hill and Knowlton” stigao e-mail sa pitanjem kako ključni ljudi u Velikoj Britaniji vide BiH i Republiku Srpsku. Odgovor Profesora Bieber bio je kratak i jasan: Vlada RS može više da uradi na promjeni imidža RS razumnim političkim djelovanjem nego nerazumnim trošenjem milionskih iznosa budžetskog novca na skupe lobističke kuće.

 

Pitanja na koja ne želi odgovoriti Vlada RS

Birou za odnose s javnošću Vlade Republike srpske uputili smo nekoliko pitanja vezanih za plaćanje skupih američkih lobista. Odgovor nikada nismo dobili.

Poštovani,

molimo vas da nam u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama odgovorite na sledeća pitanja:

  1. Da li je Vlada Republike Srpske u ovoj godini potpisala ugovor sa lobostičkom kućom “Quinn Gillespie and Associates” ili nekom drugom lobističkom kućom?

  2. Ukoliko je takav ugovor potpisan, koliki je mjesečni iznos koji Vlada RS plaća za te usluge?

  3. Da li su u Budžetu RS namjenjena sredstva za potrebe lobiranja u ime Vlade RS?

Molimo vas da nam odgovore na ova pitanja pošaljete u što kraćem roku.

Unaprijed zahvalni.

Redakcija “Žurnala”

 

(zurnal.info)