:ANALIZA Šta nam je obećao SDP (Ekonomija): Nema prodaje javnih dobara na veresiju (2)

Istražujemo

ANALIZA Šta nam je obećao SDP (Ekonomija): Nema prodaje javnih dobara na veresiju (2)

ANALIZA Šta nam je obećao SDP (Ekonomija): Nema prodaje javnih dobara na veresiju (2)
SDP je na proteklim izborima dobio dugo željenu priliku da utječe na živote Bosanaca i Hercegovaca. Magazin Žurnal je napravio veliko istraživanje pet politika na kojima je ova stranka dobila preko 300.000 glasova. U prvom od pet dijelova priče analizirali smo ekonomsku politiku SDP-a. Ova stranka želi smanjiti PDV, poreze na platu, izgraditi 80 kilometara autoputa za četiri godine, iskorijeniti korupciju u javnim nabavkama... Ekonomski stručnjaci analiziraju šta sve to znači za živote ljudi i je li obećanja moguće ispuniti

 

SKRATITI ROKOVE PLAĆANJA: Veresija ne duže od tri mjeseca


 Zaostali dugovi doveli su nebrojno puno domaćih kompanija do nelikvidnosti ili propasti. Teško da postoji domaća kompanija koja nekome ne duguje novac ili ne traži naplatu od druge firme ili države.
- U recesiji je veliki broj kompanija došao stanje nelikvidnosti a to je prvi znak ozbiljnih teškoća koje mogu da se pretvore u bankrot. Mnogo je gora situacije nego što je bila kada smo pripremali ovaj program tako da će u tom domenu preokret ovisiti od toga u kojoj mjeri će se osigurati sredstva za razvoj kompanija koje imaju šansu na tržištu. Banke su restriktivnom kreditnom politikom postavile se dosta neselektivno, pogođene su kompanije koje imaju šanse na tržištu. To je područje izuzetno problematično. Stečajevi traju beskonačno dugo, pitanje je da li ih pokretati ili drugačije rješavati. Javne kompanije bilježe gubitke i prenose svoje teškoće na tržišni sektor – kaže Anto Domazet, ekonomski stručnjak i jedan od kreatora ekonomske strategije SDP-a.

Za Svetlanu Cenić ovaj problem ima i drugu stranu medalje. Iako postoji, Zakon o finansijskom poslovanju se ne poštuje, kaže ona i dodaje da je najveći dužnik država.
- Onaj koji najviše krši rokove plaćanja je država. Na tenderu favorizovani dobijaju unapred pare, isto je u oba entiteta. Raspišu im boju očiju pa im unapred plate a mi čekamo šta će od toga biti. Većina ostalih koji nisu u milosti njima se ne plaća, njih se drži i više od godinu dana da im se plati. Onda pravimo lanac, država kao da svesno drži pare na računu i ne plaćaju u roku. Prvo izazivaju jedan katastrofalan lanac, te firme ne smeju da dignu glas jer neće proći na tenderu drugi put pa se moraju zaduživati da bi isplatili plate i čekaju državu da im prati. Država za to vreme drži pare u banci, kao tu će da zarade na kamati a proizvedu sto puta veću štetu jer počinje lanac nelikvidnosti – objašnjava Cenić koja smatra da će SDP prije svega morati kontrolisati državu kojom će vladati: Federacija je donela zakon o deviznom poslovanju ko da se neko posprdavo sa tim zakonom. Pa bolje da je SDP rekao ukinut ćemo taj zakon a mi ćemo dati svetao primer kako se vrši plaćanje u roku.

 

REVIZIJA: Novo tijelo za kontrolu

90360_3287

Uz postojeće urede za reviziju SDP smatra da treba napraviti još jedno tijelo direktno odgovorno parlamentu. U odjeljku 1.4.6 se ipak ne spominju nikakve sankcije za nesavjesno i štetno upravljanje javnim preduzećima. Za Domazeta je problem prije svega u uredima za reviziju.
- Njihovi nalazi ne predstavljaju podlogu za promjene poslovnih politika i eliminaciju izvora nepotrebnih trošenja, izdataka koji smanjuju efikasnost. Ovo je vrlo važno pitanje, jedno od pitanja u promjeni načina upravljanja javnim kompanijama – kaže Domazet.

Zašto je novo tijelo potrebno, šta bi ono radilo i ko bi ga finansirao nije jasno Svetlani Cenić. Ona smatra da revizorska tijela rade dobar posao ali da svoj posao nakon izvještaja ne rade parlamenti i tužilaštva. Novo tijelo ne bi popravilo situaciju, smatra Cenić.
- Od te rabote nema ništa. Dajte da vidimo sa ovim što imamo što ne poštujemo, što se vrši pritisak na reviziju politički, a stalno se to radi. Opet je stvar do ljudi, ko će kontrolisati glavne revizore? Ne razumem šta hoće ovim da kažu, pa opet će ući isti ljudi. Uvesti kontrolu nad kontrolom, to nema veze sa životom.

 

JAVNE KOMPANIJE: Nema prodaje javnih dobara

bh_telecom

O prodaji BH Telekoma i sličnih javnih preduzeća SDP ne želi niti pričati.
- Privatizacija ne dolazi u obzir kad je riječ o javnim dobrima, tu je naš stav sasvim jasan – kratko kaže Domazet.

Umjesto prodaje, Domazet kaže da će SDP insistirati na boljem organizovanju ovih kompanija kako bi one mogle napredovati a građani imali bolje i jeftinije usluge.
- Dobro upravljanje i u javnom vlasništvu može da dadne dobre rezultate. Privatizacija ima smisla ukoliko će se jedan oblik privredne aktivnosti pretvarati u neki drugi oblik i dalje generirati ekonomski razvoj i zapošljavanje. Ono što je nezamislivo je da se sredstva od privatizacije koriste za pokrivanje deficita potrošnje i to ne treba dozvoliti.

Cenić smatra da bismo već sa formiranjem koalicija mogli staviti ovo SDP-ovo obećanje na test.
- Dok god se formiraju koalicije na ovaj način - ti uzmi telekomunikacije a ja energiju od te priče nema ništa – smatra Cenić koja smatra da je SDP pomalo zakasnio sa ovim mjerama: Na koga misle? Telekomunikacije u RS su prodate. Ovo se odnosi na Federaciju. Železnice i jedne i druge duguju bogu i narodu, one su već u tuđim rukama. Komunalne usluge su dobrim delom već privatizovane. Namenska industrija je već otišla.

Cenić smatra da se politika i previše upetljala u rad ovih kompanija i da bi najbolje rješenje bilo depolitizirati ih i ostaviti stručnjacima da rade svoj posao.

U sljedećem nastavku teksta o obvećanoj ekonomiji SDP-a donosimo planove ove stranka da uloži 150 miliona maraka u nauku, otpusti veliki broj administrativnih radnika i poigra se kursom kako bi povećali izvoz.

(zurnal.info)