Izvršni direktor Transparency Internationala BiH (TIBiH) Srđan Blagovčanin je danas u Sarajevu kazao da i posljednji nalazi indeksa percepcije korupcije Transparency Internationala pokazuju da BiH nije ostvarila značajniji napredak u borbi protiv korupcije.
Po njegovim riječima, takvi nalazi su i očekivani imajući u vidu ono što su bili nalazi posljednjeg izvještaja Evropske komisije o napretku u BiH.
Praktično, istaknuo je, imamo situaciju da su antikorupcione reforme u BiH u potpunoj blokadi.
- BiH se nalazi na 72. mjestu indeksa percepcije korupcije. Spada u red najkorumpiranijih evropskih zemalja, kazao je Blagovčanin novinarima uoči konferencije koju je TIBiH organizirao danas u Sarajevu povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
Dodao je da antikorupcione reforme zahtijevaju političku volju.
- U situaciji smo da očekujemo političku volju od ljudi koji imaju interes da se ne bore protiv korupcije. Kada govorimo o napretku u vezi s borbom protiv korupcije mislim na stvaranje šire političke volje. Mislim na uticaj medija, civilnog društva, građana i naravno mislim na pozitivan uticaj iz Brisela, kazao je Blagovčanin.
Očekuje se, dodao je, i od Evropske komisije da pošalje političkim liderima u BiH vrlo jasnu poruku da bez napretka na suzbijanju korupcije jednostavno ne postoje druge teme o kojima se može razgovarati.
- U situaciji smo u kojoj je borba protiv korupcije pitanje svih pitanja. Ne možete očekivati da imamo uspješnu reformu pravosuđa ukoliko nema rezultata u borbi protiv korupcije, ne možete očekivati da se reformiše obrazovanje ukoliko imamo ogroman stepen korupcije u obrazovanju. Dakle, nijednu drugu reformu nije moguće provesti ukoliko nemamo rezultate u borbi protiv korupcije, istaknuo je Blagovčanin.
Zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u BiH Renzo Daviddi je kazao da je korupcija jedan jako bitan problem, ne samo u BiH već i u samoj Evropskoj uniji.
- Kao što znate, postoje također zemlje članice Evropske unije koje nisu tako dobro pozicionirane kada govorimo o borbi protiv korupcije, kazao je Daviddi, dodajući da se BiH nalazi dosta nisko na samoj listi i ima brojne probleme s kojima se treba nositi.
Zamjenik ministra sigurnosti BiH Mladen Ćavar je istaknuo da borba protiv korupcije mora biti vrhunski prioritet i izazov za BiH.
Po njegovim riječima, to mora biti trajan proces u koji će biti uključene sve vladine institucije, pravosuđe, civilni sektor, nevladine organizacije, akademska zajednica, eksperti, mediji, društvo u cjelini.
- Moramo znati da bez odlučnog obračuna s korupcijom neće i ne može biti izgradnje pravne države, stabilnosti, prosperiteta i razvitka BiH, kazao je Ćavar.
- Smatramo da je korupcija uvijek neuspjeh samih institucija, svih pojedinačnih grana vlasti - izvršne, zakonodavne i sudske, odnosno i samih institucija zaduženih za provedbu zakona u zadatku da osiguraju integritet javnog sektora, kazao je zamjenik izvršnog direktora Transparency Internationala Milkos Marschall.
Po njegovim riječima, korupcija je prisutna u brojnim zemljama.
- Upravo smo završili jednu sveobuhvatnu studiju koja se odnosi na samu EU, odnosno 25 zemalja članica. Korupciju je jako teško mjeriti i upravo zbog toga je razvijen ovaj alat tako da u ovih 25 zemalja članica EU sada znamo koji je to nivo korupcije, a isto tako koji su to problemi, kazao je Marschall.
Dodao je da je ova studija bila jedna svojevrsna poruka za vlade zemalja članica EU, ali isto tako i za samu Komisiju, odnosno poruka da i EU mora raditi više u vezi s pitanjem borbe protiv korupcije.
Danas je Transparency International BiH predstavio i rezultate studije Sistema nacionalnog integriteta 2013. za BiH, koja se temelji na kvalitativnoj i kvantitativnoj procjeni institucija koje su bitne za sveukupan sistem borbe protiv korupcije.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.