MUP RS pojačao kontrolu nad šetačima:Banjalučki aktivisti nosili žute trake

Pod okupacijom

MUP RS pojačao kontrolu nad šetačima: Banjalučki aktivisti nosili žute trake

U Banjaluci nije dozvoljena šetnja grupama većim od tri osobe. Sve drugo za policiju je prijetnja

Banjalučki aktivisti nosili žute trake

U dvorištu porodične kuće u banjalučkom naselju Petrićevac, u noći 12. februara, razbijen je automobil poslanika Partije demokratskog progresa (PDP) u Narodnoj skupštini Republike Srpske Draška Stanivukovća. 

Danima policija u Banjaluci, bez ikakvog zakonskog osnova, legitimiše i privodi građane koji se okupljaju u crkvenom dvorištu u Banjaluci, gdje pale svijeće za ubjenog mladića Davida Dragičevića. Davor Dragičević, Davidov otac, nakon mjesec dana skrivanja na nepoznatoj lokaciji, uspio je da izađe iz države na, kako je rekao, slobodnu teritoriju u Evropskoj uniji. 

Policajci su toliko izgubili živce da su počeli da legitimišu i novinare koji prate okupljanja građana. Analitičar Srđan Šušnica, koji u svojim kolumnama oštro kritikuje aktuelnu vlast u RS, dobio je prijetnje smrću i bio je primoran da iz bezbjednosnih razloga napusti Banjaluku i BiH. 

MRAČNO MJESTO

Nema sumnje, Banjaluka je trenutno najmračnije mjesto u Bosni i Hercegovini, u kojoj policija po nalogu vrha vlasti vrši represiju nad svakim ko misli drugačije i taj svoj stav javno iznese. Na ulicama Banjaluke mjesecima je svake večeri više policijskih automobila i policajaca nego građana. 

Automobil poslanika PDP-a Draška Stanivukovića slupan je samo dan nakon što je on na konferenciji za novinare objavio podatke o tome kako je Fond zdravstvenog osiguranja RS dao firmi „Eko-piramida inžinjering" ekskluzivno pravo da uvozi pelene  najlošijeg kvaliteta iz Albanije, namijenjene odrasloj djeci sa posebnim potrebama i odraslima. 

Stanivuković je objavio da je direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Dejan Kusturić, zahvaljujući novom Pravilniku o medicinskim sredstvima, sproveo namješteni tender i donio internu odluku FZO, a potom sredinom decembra svim apotekama uputio dopis tražeči da pelene nabavljaju samo od jednog dobavljača, jer, u protivnom, Fond neće refundirati sredstva za pelene.

Stanivuković je ove podatke objavio nakon što iz Ministarstva zdravlja nisu regovali na pozive Saveza MeNeRaLi, koji okuplja ovu ugroženu socijalnu kategoriju, odgađajući sastanak s njima, jer su, navodno, u tom resoru trenutno svi prezaposleni. 

Iza firme koja uvozi pelene lošeg kvaliteta stoji Vico Zeljković, koji je predsjednik Fudbalskog kluba „Borac“, vlasnik noćnog kluba „Drama“ u centru u centru Banjaluke i sestrić predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika. 

Direktor Fonda zdravstva Dejan Kusturić je brat direktora Helikopterskog servisa Bojana Kusturića, a njegova supruga Dijana je direktorica Direkcije RTRS-a. 

MAFIJAŠKI POTPIS
 
Stanivukovića je policija ranije privodila nekoliko puta zbog protesta „Pravda za Davida“, a zajedno sa Davorom Dragičevićem, ocem ubijenog mladića Davida Dragičevića i Željkom Dabićem, terete ga da je 30. decembra prošle godine pokušao izvršiti navodni „državni udar“. 


Predstavnici PDP-a su povodom napada na Stanivukovića održali vanrednu konferenciju za novinare, zahtjevajući da MUP RS otkrije počinioca. 

„Ovo je atak na mladog čovjeka. Ovo je opomena sa mafijaškim potpisom. Kako drugačije objasniti ovo što se desilo. Da li zaista više možemo vjerovati i da li policija RS smije otkriti počionioce napada“, rekao je predsednik PDP-a Branislav Borenović. 

U prošlu subotu, 9. februara, šestoro građana Banjaluke, proveli su veče na informativnom razgovoru u banjalučkoj policiji, koja ih tereti da su tokom šetnji gradom 27. januara i 2. februara „bukom i galamom“ narušili javni red i mir. 

Vladimir Panić, Dušanka Srdanović, Ozren Perduv, Vladinka Tomičić, Željko Dabić i Velimir Jakovljević, koji od samog početka podržavaju porodicu Dragičević u borbi za punu istinu i pravdu za njihovog ubijenog sina Davida, dobili su pozive u kojima nigdje nije bio naveden razlog zbog kojeg treba da dođu na saslušanje. 

Iz Policijske uprave Banjaluka pozvali su se na Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima, član 36, u kome je decidno navedeno da mora biti naveden razlog za pozivanje. 

Pozivi na informativni razgovor upućen im je samo dan nakon što je na Facebook stranici „Slobodni građani Banjaluke“ objavljen poziv građanima Banjaluke da u subotu dođu na mirnu šetnju kako bi „oslobodili svoje misli i duh“ i izrazili protest zbog lošeg socijalnog stanja u RS, korumpiranog pravosuđa, neriješenih ubistava i drugih devijantnih pojava u društvu. 

Panić, Srdanović, Perduv, Dabić, Tomićić i Jakovljević, prošle subote su sa žutim trakama oko ruku došli u policiju. Za to vrijeme par stotina šetača pratila je policija i prijetila da će razbiti grupu. Prema novim pravilima, u Banjaluci šetati mogu samo grupe od najviše tri osobe. Sve drugo je prijetnja. 


Teror nije urodio plodom, jer su sledeće subote „Slobodni građani Banjaluke“ najavili novu šetnju. Već su predali zahtjev MUP RS da im se odobre dva skupa – 16. i 23. februara od 18:30 do 19:30, na potezu Trg Krajine – Narodno pozorište RS – Trg Krajine.

Kao razlog skupa navedena je podrška slobodnom kretanju i okupljanju građana, čija su ljudska prava ugrožena neosnovanim zabranama kretanja i okupljanja od strane MUP-a RS.

(zurnal.info)