Povučena odluka o emisiji obveznica:Banke i kreditori nemaju povjerenja u Vladu RS

Pod okupacijom

Povučena odluka o emisiji obveznica: Banke i kreditori nemaju povjerenja u Vladu RS

Van snage je stavljena odluka o emisiji obveznica u iznosu od 25 miliona konvertibilnih maraka, uz kamatu od tri posto, donesena na sjednici entitetske Vlade održane 16. jula

Banke i kreditori nemaju povjerenja u Vladu RS

Vlada Republike Srpske izgubila je svaki kredibilitet kod kreditora, o čemu svjedoči i vladina odluka da stave van snage odluku o 43. emisiji obveznica Republike Srpske javnom ponudom. 

Van snage je stavljena odluka o emisiji obveznica u iznosu od 25 miliona konvertibilnih maraka, uz kamatu od tri posto, donesena na sjednici entitetske Vlade održane 16. jula. 

Samo 11 dana kasnije, Vlada RS donosi Rješenje o poništenju javnog poziva 43. emisije obveznica.

„Budući da Ministarstvo finansija u ovom periodu nema potrebu za sredstvima koja su bila predviđena da se prikupe na aukciji od 3.08.2020. godine, upućen je prijedlog Vladi RS da se Odluka od 43. emisiji obveznica RS javom ponudom stavi van snage“, navedeno je u Rješenju Ministarstva finansija RS. 

KREDITORI SUMNJAJU

Prema pouzdanim izvorima iz Vlade RS, entitetska vlada nije odustala od emisije obveznica od 25 miliona KM zato što nema potrebe, odnosno zato što ima para, već su bili primorani da odustanu, jer im se niko nije javio na kupovinu obveznica. To dovoljno govori da banke i ostali kreditori ne vjeruju da je Vlada RS sposobna da izmiruje svoje obaveze. 

Vlada RS je do sada emitovala 66 emisija obveznica, u vrijednosti od 1.015.313.075 KM i 42. emisije dugoročnih obveznica u vrijednosti od 1.713.904.000 KM.

Prema izvorima Žurnala iz Vlade RS, ovoj instituciji do kraja godine neophodno je namaći najmanje 250 miliona KM, kako bi mogli da pokrpe najveće budžetske rupe.

Vlada RS još nije, mada se obavezala, isplatila aprilsku platu dijelu radnika koji su zbog mjera protiv pandemije morali prestati sa radom, kao i sve obaveze na taj minimalni lični dohodak.

Vlada nije isplatila oko dva miliona KM, a ukupno je trebalo isplatiti 56 miliona KM.

(zurnal.info)