Na poslovne ručkove i večere, te poklone kao što su cvijeće, knjige i suveniri, uposlenici Ministarstva vanjskih poslova BiH potrošili su 810.499 KM, novca poreskih obveznika u 2010. godini. Tako je zamjeniku ministra vanjskih poslova Izraela poklonjen suvenir Banski dvori Banjaluka, u vrijednosti od 120 KM. Neimenovanim stranim zvaničnicima, nepoznatog broja, u prilikama koje nisu precizirane, poklanjani su suveniri Mostara (180 KM po komadu) i suveniri Stari bosanski novac (150 KM u novom bosanskohercegovačkom novcu, po komadu). Nakupilo se tako i potrošilo 87 posto od ukupno 935.000 KM odobrenih, iz budžeta, za reprezentaciju ovom ministarstvu u 2010.
Uposlenicima MVP-a na raspolaganju su interna i vanjska reprezentacija. Internom raspolažu: ministar (850 KM mjesečno); zamjenik ministra (700 KM); sekretar ministarstva (650 KM); šefovi kabineta ministra i zamjenika ministra (280 KM); pomoćnici ministra i glavni inspektor (420 KM); rukovodioci samostalnih organizacionih jedinica i ambasadori at large (175 KM); rukovodioci odsjeka (140 KM), što je suma jednaka onoj kojom raspolaže i šef tima za koordiniranje aktivnosti BiH u Vijeću sigurnosti UN-a. Interna reprezentacija podrazmijeva bezalkoholne i tople napitke tokom radnih sastanaka u zgradi Ministarstva dok eventualno prekoračenje pada na teret korisnika reprezentacije kako nam je rečeno.
Al' se zimus dobro jelo baš
Pravo na takozvanu vanjsku reprezentaciju (korištenje reprezentacije izvan zgrade MVP) imaju ministar i zamjenik, sekretar ministarstva, šefovi kabineta i savjetnici ministra i zamjenika ministra (što potonji moraju odobriti), pomoćnici ministra i glavni inspektor, kao i “izuzetno, rukovodioci samostalnih i unutrašnjih organizacionih jedinica, uz posebnu saglasnost ministra, zamjenika ili sekretara ministarstva Premda smo u zahtjevu za pristup informacijama, upućenom MVP-u precizno upitali: “Koliki je limit po funkciji/službi za vanjsku reprezentaciju? stigao nam je ovakav odgovor:
“Stvaranje obaveza po osnovu reprezentacije izvan objekta Ministarstva vanjskih poslova BiH može se vršiti u granicama budžetom odobrenih sredstava i u skladu sa utvrđenim planom i mjesečnom dinamikom rashoda.”
Da vidimo kako su na konkretnom primjeru, večeri upriličenoj u čast ministra vanjskih poslova Alžira decembra prošle godine, opravdani troškovi vanjske reprezentacije:
- Odjel za diplomatski protokol podnosi zahtjev iz kojeg su vidljivi svi traženi podaci
U zahtjevu je vidljivo da ministar Sven Alkalaj planira prirediti večeru u restoranu Libertas u Sarajevu (19.12.2010.) i ručak u restoranu Kibe (20.12.2010.), svaki put za po deset zvanica, povodom posjeta NJ.E. Mourada Medelcija, ministra vanjskih poslova DNR Alžir. Spisak gostiju nije naveden.
- Sektor opštih poslova, Odsjek za finansije, na osnovu zahtjeva pravi narudžbenicu koju parafira Šef odsjeka za finansije a ovjerava pomoćnik ministra.
“Narudžbenica br. 165. na kojoj je rukom naškrabano “Večera povodom posjeta alžirskog MVP M. Medelci. Domaćin ministar Alkalaj, 19.12.10.Potpisano je ovlašteno lice a ovjere, bar na dokumentu koji nam je dostavljen, nema.
- Nakon izvršene usluge dobija se račun ovjeren od strane Ministra, koji se knjigovodstveno obrađuje u odsjeku za finansije
Prema računu iz restorana Libertas, vidimo da su zvanice na večeru potrošile ukupno 1.692 KM. Nije precizirano šta je ko jeo i pio i koliki je iznos svake stavke.
- Kada je račun knjigovodstveno obrađen daje se nalog za plaćanje, koji parafiraju knjigovođa, likvidator i Šef odsjeka za finansije a plaćanje odobrava Pomoćnik ministra.
Sve parafirano, odobreno i plaćeno, ponovo bez preciznih podataka o tome ko je večeri prisustvovao te šta se tom prilikom, taksativno, pojelo i popilo, za državne pare.
Šta kažu revizori?
U revizorskom izvještaju o izvršenju proračuna institucija BiH za 2009. godinu navodi se: analiziranjem i revidiranjem troškova reprezentacije uočili smo kako ovi troškovi nisu regulirani dostatno jasno i precizno. Nema preciznih kriterija koje definiraju prigode u kojima se mogu koristiti javna sredstva za reprezentaciju, do koje razine po korisniku i po kojoj razini gostiju i poslovnih partnera. Nisu definirani kriteriji za davanje ovlasti, nisu definirani uvjeti za kupnju i primanje darova, a posebice nisu sustavno definirani uvjeti za izvješćivanje o korištenoj reprezentaciji (mjesto, prigoda, vrijeme, nositelj ovlasti, povod razlozi, popis gostiju, uključujući izuzeća za slučajeve koje odredi institucija, specifikacija računa, validan dokaz o izvršenom plaćanju (račun fiskalne i registar kase), poštivanje ograničenja, broj ljudi iz institucije koji može prisustvovati organiziranim večerama ili drugim poslovnim gozbama, itd.). Revizija smatra kako je detaljno izvješće o izvršenoj reprezentaciji (uključujući sve gore pobrojane elemente) ključni element u namjenskom i racionalnom trošenju javnih sredstava. Unutar testiranog uzorka kod određenih institucija BiH zamijećeno je kako se ne navodi u svim slučajevima svrha - povod reprezentacije te da nedostaju spiskovi gostiju i drugi elementi. Stoga se revizija, u svim slučajevima u okvirima testiranog uzorka, nije mogla uvjeriti u namjensku potrošnju sredstava (izvješća o izvršenoj reprezentaciji su dosta štura, nepotpuna ili čak u pojedinim slučajevima nisu niti napisana).
Ured za reviziju sugerira Ministarstvu - Vijeću ministara donošenje jasnih i preciznih pravila i procedura o troškovima reprezentacije sa gore pobrojanim elementima. Poseban se akcent stavlja na izvješće o izvršenoj reprezentaciji koje predstavlja dokumentirani trag o namjenskoj potrošnji javnog novca u ove svrhe a istovremeno predstavlja i dokaz transparentne i dosljedne primjene usvojenih pravila i procedura.
(Čekamo odgovore: Ministarstva prometa i komunikacija BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH)
BOROKRATIJA TRENIRA STROGOĆU: Igra gluhih telefona sa službenicima za informiranje
Prvi dio Žurnalovog istraživanja o milionima maraka koje su dužnosnici u državnim ministarstvima "pojeli i popili" iz prošlogodišnjeg budžeta, objavili smo krajem maja ali, između ostalog, bez podataka iz Ministarstva vanjskih poslova BiH. Evo zašto je službenicima u njihovom Odjelu za odnose s javnošću trebalo "malo više" vremena za odgovore.
Nakon dopisa, identičnog onima koje smo poslali svim drugim Ministarstvima, čekamo petnaest dana.
Svako malo podsjećamo ih na upit.
Petnaesti dan podsjećamo da je rok istekao. Ništa se ne događa. "U proceduri smo".
Sedamnaestog dana dobijamo usmeni odgovor službenika za odnose s javnošću. Kaže: Znate, ne možemo odgovoriti na vaš upit jer su to informacije koje morate zatražiti iz odjela za računovodstvo!?
- Pa dobro, nismo ni mislili da podatke imate prije nego ih zatražite. Ali zašto to ranije niste uradili?
- Morate se za tu vrstu informacija obratiti Uredu za informiranje.
- Pa zar ne razgovaramo s uposlenicima Ureda?!
- Ne, ovo je Odjel za odnose s javnošću!
- Pa...kakva je razlika?!
- Znate, mi postupamo samo po zahtjevima na koje imamo informacije, za sve drugo što moramo zatražiti od drugih odjela, morate se pozvati na Zakon o slobodi pristupa informacijama i obratiti se Uredu za informiranje.
- ???!!! Kako sad i kome da pošaljemo upit?
- Imate formular na web stranici, popunite i pošaljite na broj faksa...
(Saznamo u međuvremenu da je telefonski broj koji su nam dali promijenjen. Nismo to rekli onom službeniku. Valjda će nekada saznati). Poslali smo dopis.
Pozivamo sada broj telefona u Uredu za informiranje. Javlja se isti glas kao i iz Odjela za odnose s javnošću???!!!
- Samo da provjerimo da li je faks stigao?
Poznat glas s druge strane telefonske žice kaže: Nije još, znate moraju nam to donijeti s pisarnice ali ne brinite, evo u sve sam upućen. Sad sam s kolegom pričao o tome.
- Pa kakve su vaše procjene, koliko vremena treba da vam upit stigne?
- Znate, kurir dva puta dnevno dolazi pa evo ako ne dođe do pola četiri onda će sigurno ujutru!
Pogađate, čekali smo ponovo, više od sedmice. Nije prvi put. Bitno je da smo dobili podatke.
A, pročitali ste već: "pojeli su i popili" na naš račun skoro milion KM.
(zurnal.info)