Diplome su uručene 21 polazniku, visokim dužnosnicima institucija javnog sektora u BiH, uključujući Agenciju za državnu službu BiH i Agenciju za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH.
Barth je istakao važnost programa obuke na kojem su predstavljeni generalni principi i specifični etički standardi profesionalnog ponašanja državnih službenika i nosilaca javnih funkcija, jer „profesionalni standardi mogu unaprijediti efikasnost i transparentnost i tako doprinijeti borbi protiv prevare i korupcije“.
- Borba protiv korupcije u BiH je prioritet za američku vladu i USAID i drago mi je što vidim da nismo sami u toj borbi. Svi mi moramo iznaći načina da se borimo protiv korupcije, ukoliko želimo da BiH postane član NATO-a i Evropske unije - rekao je Barth.
Dodao je da korupcija direktno uništava demokratsko društvo šireći cinizam i nepovjerenje među ljudima, uz nadu da će znanje koje su polaznici stekli tokom obuke pomoći da se eliminira prevara i korupcija u BiH.
Direktor Agencije za državnu službu (ADS) BiH Neven Akšamija i zamjenik direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Dragan Slipac zahvalili su Davidu Barthu na svesrdnoj pomoći koju USAID pruža BiH u borbi protiv korupcije.
Dragan Slipac je poajsnio da se u Akcionom planu za sprovedbu Strategije za borbu protiv korupcije 2009.-2014. predviđa usvajanje Kodeksa ponašanja Agencije i definisanje standarda ponašanja osoblja Agencije .
- Ovako obučeni uposlenici će kasnije vršiti obuku u drugim institucijama, ali i ići među građanstvo, gdje će govoriti o štetnom uticaju korupcije – naglasio je Slipac.
On je dodao da je Kodeks usvojen na nivou entiteta i Brčko distrikta, ali ne i na državnom nivou.
Projekt Partnerstvo za unapređenje ekonomskih reformi (PARE) organizirao je obuku za državne službenike i nosioce javnih funkcija da bi se prezentirali opći principi koji su ključni za primjenu profesionalnih standarda i etike u javnom sektoru.
Učesnici su ovladali specifičnim normama ponašanja koje promoviraju zakonitost, integritet i transparentnost te primjenu tih načela u praksi i u situacijama konflikta interesa, profesionalnog integriteta ili zaštite javne imovine.
Stečeno znanje će dodatno pomoći u donošenju odluka o tome kako obavljati svoje svakodnevne zadatke i unaprijediti odgovornost javnog sektora u korištenju javnih sredstava u BiH.
Tokom proteklih godina, USAID je osiguravao podršku reformama financijskog sektora u BiH, a PARE projekt pomaže da se ojača regulatorni okvir za sektor financijskih usluga, unaprijedi financijska administracija javnih resursa i osigura poticajno okruženje za ulaganja privatnog sektora i razvoj.
Do danas je vlada SAD-a, prvenstveno putem USAID-a, osigurala gotovo 1,5 milijardi dolara pomoći podrške ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku u BiH.
(Fena/zurnal.info)