BHT1: ZANIMLJIVE I VAŽNE PRIČE
11. – 18. august 2015.
SLOBODNI DRVAR: Oba javna servisa donijela su nam ove sedmice zanimljivu i važnu priču o radiostanici Slobodni Drvar i njihovoj emisiji Crni bombarder. Grupa ljudi pokrenula je vlastitu radiostanicu kako bi se borila protiv medijske blokade i govorila o nepravilnostima u radu tamošnjih općinskih čelnika. Građani podržavaju ovu radiostanicu, Regulatorna agencija za komunikacije ih sankcioniše, dok ih tamošnja policija hapsi. I pored svih prepreka, Slobodni Drvar emituje iz šume.
ŠTA SE DEŠAVA U DRVARU: BHT1 je ovu priču pratio od početka kroz izvještaje Elvire Cerić, koja nam je objasnila kako je radiostanica pokrenuta nakon što su lokalni moćnici javno izvrijeđali grupu aktivistica u tom gradu. Sudeći po onom što čujemo, Drvarom vladaju neki silnici koji mogu raditi šta i kako hoće. No, ono što nedostaje ovim prilozima da bi dobili potpunu sliku i sami donijeli sud o onom što se dešava je da novinari istraže navode građana i da čujemo i drugu stranu. Inače, novinari BHT1 već neko vrijeme upozoravaju na tešku situaciju u Drvaru, u kojem se ove godine upisalo samo 30 učenika u osnovnu školu.
BHT1 otvorila je još niz važnih priča. Od one o problemima poljoprivrednika koji ne mogu plasirati svoje proizvode na domaćem tržištu, do one o problemima dijabetičara u Zenici koji štrajkuju jer nemaju trakice i aparate za mjerenje šećera u krvi ili priče o promjenama zakona o prebivalištu.
VELKAMDRINK: Veoma bitna priča Elvire Cerić o nestašici vode u Bosanskom Petrovcu, zbog čega prijeti pomor stoke i gdje je proglašeno stanje elementarne nepogode, 14. augusta dobila je znatno manje prostora od priče o otvaranju Sarajevo Film Festivala (Dnevnik 2 uredila Svjetlana Vučetić). I uspjeh naših košarkaša dobio je manje prostora u dnevniku od crvenog tepiha. I iako to jeste jedna od najvažnijih kulturnih manifestacija u BiH, ipak je ovo centralna informativna emisija. Naravno da je otvaranje tako značajne manifestacije vijest i BHT1 kao glavni medijski pokrovitelj može da promoviše tu manifestaciju, ali ne u informativnim emisijama. Uz to, javni servis ima i edukativnu ulogu, ili bi trebao imati, te urednici, voditelji i novinari moraju paziti na svaku izgovorenu riječ. Izvještač sa crvenog tepiha pričao nam je o “velkomdrinku”, što je na našem “piće dobrodošlice”, i nema potrebe da se koriste strane riječi. No, tokom ostatka sedmice, festivalski događaji su praćeni profesionalno i zanimljivo, i ti prilozi nisu trajali predugo.
PLUS SEDMICE
BHT1 je nastavila preispitivati različite aspekte novog Zakona o radu, njegove prednosti i mane, uz konsultacije sa stručnjacima.
MINUS SEDMICE
I ove sedmice su nam u dnevniku BHT1 u nekoliko navrata čitali saopćenja iz ureda zvaničnika, što nije novinarstvo.
OCJENA 8
...
FTV: Ignorirajte stranačka prepucavanja
11. – 18. august 2015.
NEUKUSNA SAMOPROMOCIJA: Oba javna servisa su tokom sedmice detaljno i dobro izvijestila ne samo o pobjedi naših mladih košarkaša nego su istraživali i stanje u bh. sportu, nemar i potrebe. U dnevnicima FTV-a nisu pretjerali sa izvještajima o SFF-u, ali jesu sa promocijom filma Hiljadarka kojem su koproducenti. U više navrata ove sedmice govorili su u dnevniku o ovom filmu, promovirajući ga, a promociji jednostavno nije mjesto u informativnom programu javnog servisa. Neukusno je to slušati i gledati, i nekorektno prema onima koji plaćaju pretplatu i očekuju da čuju vijesti u centralnom dnevniku.
DOBRO UOČENI DETALJI: Izvještavajući o radiostanici u Drvaru 11. augusta u dnevniku koji je uredio Rasim Borčak, novinarke Aida Štilić i Aleksandra Vinčar primijetile su nekoliko zanimljivih detalja. Govoreći o privođenju jednog novinara koje se desilo nakon što ga je prijavio načelnik Općine, uzele su i izjavu od načelnika, koji kaže kako mu se građani mogu obratiti “80 posto, skoro svakog dana”, te da nemaju razlog za nezadovoljstvo. Novinar u Drvaru je priveden jer je “vrijeđao lica koja nose određene političke funkcije”. To je drastičan primjer zloupotrebe moći i politizacije policije.
ODLIČAN PRILOG S RELEVANTNIM PITANJIMA: U tom istom dnevniku mogli smo gledati i još jedan izuzetno profesionalan prilog novinarki Lejle Nezirović i Adise Ibrahimović. Ove dvije novinarke istražile su imenovanja u upravni odbor Javnog preduzeća Elektroprivrede BiH, te su nam pojasnile šta je problem u postojećem odabiru, postavljajući relevantna pitanja na više adresa. Ni u jednom trenutku nisu komentarisale, nego su pronašle kompetentne analitičare koji tumače situaciju, i uputile nas na vrlo precizne podatke, jasno se pozivajući na izvore. Nasuprot tom prilogu je onaj Nedima Hasića o novom guverneru Centralne banke, koji je zanimljiv, sa dosta informacija, ali previše spekulacija. Na kraju, stičemo utisak da je riječ o komentaru novinara, a ne informaciji. Dnevnik, naročito ne njegov udarni dio, ne bi smio sadržavati komentare.
SUVIŠNO POVJERENJE U VLADU: Zanimljiva je bila i tema koju je, nažalost, ne tako zanimljivo obradila novinarka Aida Herco u dnevniku 14. augusta (uredila Jadranka Milošević). Izvještaj o apsurdnoj situaciji u Kantonu Sarajevo, gdje autopraonice i hoteli izgleda troše manje vode nego mala domaćinstva, bio bi dobar da trenutnoj Vladi Kantona nije dato previše povjerenja kada je rečno da će oni riješiti ovaj problem. Nije im novinarka postavila logično pitanje – kako i kada.
TROŠENJE VREMENA: Nažalost, i ove sedmice su urednici FTV-a odlučili da troše dragocjeno vrijeme na stranačka prepucavanja koja više nikome ništa ne znače. Isto tako su gledaocima ponovo servirani beskrajno dugi prilozi o religijskim manifestacijama. U dnevniku 15. augusta (Rasim Borčak), čak sedam minuta bilo je posvećeno religijskim sadržajima.
KADA NASTAVNICA RUŽI RODITELJE: Svakako je vrijedno spomenuti i dobar prilog novinarke Adne Mirvić od 16. augusta (Jadranka Milošević) o tome koliko košta odgajati školarca u BiH danas. Naime, za udžbenike je potrebno oko 150 KM, te mnogi roditelji kupuju korištene. Za školski pribor treba oko 200 KM. Nažalost, jedna od sagovornica, nastavnica, umjesto da stane na stranu djece i roditelja, kaže kako su trebali na vrijeme naći korištene udžbenike. Novinarka joj nije trebala dopustiti da se tako lako izvuče s ovom konstatacijom.
PLUS SEDMICE
U dnevniku 11. augusta (Rasim Borčak), novinarka Nađa Riđić donijela je izuzetno zanimljivu priču o sestrama klarisama koje žive izolirano u Brestovskom. Priča je zanimljiva, informativna, i širem gledateljstvu sigurno nepoznata. Ovakav pristup temama koje imaju veze s religijom je primjeren javnom servisu.
MINUS SEDMICE
Korištenje termina “županija”.
OCJENA 1 (Županija)
UPOREDNA ANALIZA
Zanimljivo je pratiti medijske izvještaje o radu CCI i rezultatima njihovih monitoringa. Uvijek su to zanimljivi podaci i naprosto nije jasno kako se ništa ne mijenja u državi uprkos tim izvještajima koji su dostupni javnosti. No, čini se da javnost ili ne obraća pažnju na te izvještaje, ili im ne vjeruje. Nažalost, novinari ne insistiraju na podacima koje CCI daje i ne postavljaju na osnovu njih pitanja zvaničnicima. Možda je dio problema i u tome?
Preneseno sa Analiziraj.ba
(zurnal.info)