Seminar za predstavnike institucija BiH i nevladinog sektora organizirala je Zajednička komisija za ekonomske reforme i razvoj u saradnji s predstavništvom Fondacije Konrad Adenauer u sklopu serijala seminara pod nazivom "Ekonomska i pravna pitanja u kontekstu EU integracija Bosne i Hercegovine".
Martinović je kazala da u ovom slučaju pod izolacijom podrazumijeva situaciju u kojoj BiH neće moći izvoziti veliki broj proizvoda koje je do sada izvozila (meso, mlijeko, mliječne prerađevine, med i drugo).
- Kada je riječ o ekonomskom aspektu prijeti ta opasnost. Naravno, mi imamo obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i ako se budemo striktno držali tih obaveza, onda ćemo riješiti taj ekonomski problem, te političke i druge aspekte, kazala je ona.
A da bi se riješio veliki dio problema, preduvjet je politička volja i konzensus te koordinacija na svim nivoima.
Martinović, međutim, nije veliki optimist kada je riječ o ovom problemu.
- Mnogo toga nismo ispunili. Kasnimo i kršimo Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. U tom smislu je i ova konferencija jedan od pokušaja da konačno uspostavimo koordinaciju i sinhronizaciju svih aktivnosti, jer bez svih karika u lancu malo toga možemo postići, odnosno nećemo biti dovoljno pripremljeni za ulazak Hrvatske u Evropsku uniju, zaključila je Martinović.
Direktorica Direkcije za evropske integracije BiH Nevenka Savić smatra da će današnja diskusija, u kojoj učestvuju i predstavnici Hrvatske, mnogo doprinijeti pripremanju BiH za situaciju kada će Hrvatska sredinom naredne godine postati članica Evropske unije.
- Istovremeno je za BiH ovo zaista izazov, jer je potrebno pripremiti našu infrastrukturu za ovakvu situaciju, naglasila je.
Savić kaže da je u ovom trenutku potrebno naglasiti pitanja u kojima će implikacije ulaska Hrvatske u EU biti najveće: imovinskopravni odnosi, izvoz u Hrvatsku, vanjskotrgovinski odnosi, rad, zapošljavanje i elektroenergetika.
- Veoma je važno da u preostalim periodu sve nadležne institucije u BiH poduzmu sve da bi se naši proizvodi mogli naći na izvoznoj listi. Trenutno BiH u Evropsku uniju izvozi samo ribu i sirovu kožu, te je potrebno učiniti sve da se još neki od naših proizvoda nađu na listi, ocijenila je ona.
Ovo je veoma zahtjevan zadatak, a u proteklom periodu je održano nekoliko događaja radi pripremanja BiH za ulazak Hrvatske u EU.
- Rok pred nama je veoma kratak, ali neke aktivnosti su već započete, te ako odmah počnemo s preostalim obavezama, možda se može nešto uraditi, rekla je Savić.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.