Oko 700 zdravstvenih radnika u Kantonalnoj bolnici "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću, pridružilo se svojim kolegama u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) i jutros su u 10.00 sati stupili u štrajk upozorenja.
Održan je na osnovu ranije odluke Predsjedništva Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu o štrajku upozorenja u trajanju od pola sata u javnim zdravstvenim ustanovama na teritoriji FBiH.
Zaposleni u Kantonalnoj bolnici okupili su se ispred objekta te ih je predsjednik Nezavisnog strukovnog sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu te zdravstvene ustanove Elvir Hrustanović upoznao u vezi s novim Zakonom o radu u FBiH i zahtjevima Sindikata, nakon čega su se razišli. Osnovni zahtjev je da počnu pregovori sa Sindikatom o kolektivnom ugovoru.
Dodao je da je ovo jedan vid upozorenja Federalnoj vladi da nije otpočela pregovore sa sindikatima na vrijeme, kako bi se do toga konačno došlo. To je važno, jer po njegovim riječima, prema novom Zakonu o radu, novi kolektivni ugovor se mora donijeti u roku od 120 dana.
- Ako se ne donese u tom roku, on ide van snage i onda smo mi bez kolektivnog ugovora, što znači da smo mi bez pravilnika o radu, pravilnika o platama i svega onoga što jedan kolektivni ugovor nosi - pojasnio je Hrustanović.
Ukoliko njihovi zahtjevi ne budu ispoštovani, odnosno ako ne dođe do pregovora, Sindikat će ponovo održati sjednicu na kojoj će se dogovoriti o daljnjim koracima, koji po mišljenju Hrustanovića, ne isključuju ni generalni štrajk.
Podršku štrajku upozorenja dao je i Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije Unsko-sanskog kantona (USK).
- Iako Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije u biti nije organizator ovog štrajka, mi naravno podržavamo sve opravdane zahtjeve da se konačno definišu određene stvari u zdravstvu - kazao je predsjednik tog sindikata prim.dr. Nedim Kurtagić.
Po njegovim riječima, neshvatljivo je da se do rješenja mora doći štrajkom. Siguran je, kako je kazao, da treba dosta tih stvari riješiti ne čekajući baš neku reformu zdravstva, jer se može dosta pitanja urediti, od same satnice, koja je najniža u svim djelatnostima u FBiH.
(FENA)