Ratko Mladić, bivši zapovjednik i general Vojske Republike Srpske smijenjen je s mjesta komandanta Glavnog štaba Vojske RS-a ukazom tadašnje predsjednice RS-a Biljane Plavšić 1996. U julu 1995. Haški tribunal optužio ga je za genocid, saučesništvo u genocidu, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja zbog progona, ubistava, deportacije i nehumanog postupanja, terorisanja i uzimanja talaca.
U optužnici se navodi da je pod njegovom komandom ubijeno više od sedam hiljada muslimana na području Srebrenice. Odgovoran je i za granatiranje Sarajeva i ubijanje civila. U bijegu je od 1996. godine a od tada stižu različite informacije o mjestu njegovog boravka.
Navodno je viđan na Romaniji, u Han Pijesku, Beogradu, Banji Vrujci, u okolini Valjeva i Pančeva, na Zlatiboru, Ceru, Povlenu... u vojnim objektima do 2002. godine
Ratko Mladić rođen je u Božanovićima, opština Kalinovik, 12. marta 1943. godine. Nakon završetka osnovne škole odlazi u Sarajevo, gdje neko vrijeme radi kao metalostrugar. Vojnoindustrijsku akademiju završio je u Beogradu. Oženjen je Bosom, sa kojom je imao dvoje djece – sina Darka i kćerku Anu, koja je izvršila samoubistvo 2004. godine. Sahranjena je na Topčideru, i vjeruje se da je neko vrijeme redovno dolazio na njen grob. Sve do 2005. godine primao je penziju ukinutu pod pritiskom zapadnih zemalja i Haškog tribunala. Sva nepokretna imovina zamrznuta mu je od aprila 2006. godine.
Tereti se i za direktno učešće u genocidu počinjenom nakon pada Srebrenice u julu 1995. godine:
-
široko rasprostranjenu kampanju progona, deportacija, mučenja i ubistava tokom 1992. godine u velikom delu Bosne i Hercegovine uključujući zloglasne logore poput Omarske, Keraterma, Manjače i Trnopolja u sjeverozapadnoj Bosni i Hercegovini;
-
teror kojem su bili izloženi civili tokom opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine;
-
ubistvo blizu 8.000 muškaraca i dečaka nakon pada Srebrenice.
Mladić je također odgovoran za uzimanje UN-ovog osoblja kao taoce. Prema nekim navodima, viđen je da prisustvuje fudbalskoj utakmici između Kine i Jugoslavije u Beogradu u martu 2000. godine. Ušao je na VIP ulaz i sjeo u privatnu ložu okružen osmoricom naoružanih čuvara. Neki su tvrdili da je također viđen u predgrađu Moskve.
Kao bjegunac ICTY-a, pretpostavljalo se da se skriva u Srbiji, što se na kraju pokazalo tačnim. Na pres konferenciji predsjednik Srbije Boris Tadić najavio je istragu o odgovornima za pomaganje u skrivanju Ratka Mladića i njihovo procesuiranje.
(zurnal.info)