Transparency Internationala BiH:Blagovčanin: Izmjena zakona o sprječavanju sukoba interesa veliki korak unazad

Novosti

Blagovčanin: Izmjena zakona o sprječavanju sukoba interesa veliki korak unazad

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH dio je paketa zakona koji su usaglasili SDPBiH i SNSD

Blagovčanin: Izmjena zakona o sprječavanju sukoba interesa veliki korak unazad
Srđan Blagovčanin; FOTO: Žurnal arhiv

Izvršni direktor Transparency Internationala BiH (TIBiH) Srđan Blagovčanin kazao je danas Feni da je mišljenja da se prilikom usvajanja izmjena zakona o sprječavanju sukoba interesa radi o svojevrsnom „pravnom nasilju“.

- Naprosto, sama procedura je takva, dakle kroz hitni postupak se mijenja suštinski važan antikorupcioni zakon, što praktično je bez presedana. U svim razvijenim demokratskim zemljama takve izmjene zahtijevaju javnu raspravu i učešće šire javnosti u definiranju ovih odredbi - kazao je Blagovčanin komentirajući činjenicu da je jučer Predstavnički dom državnog parlamenta po hitnom postupku usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH.

Kada je u pitanju sam sadržaj tih izmjena, smatra ih također potpuno katastrofalnim.

- Naime, uvodi se nova institucija, komisija za utvrđivanje sukoba interesa koja će biti sastavljena od članova političkih partija, što je potpuno apsurdno rješenje. Imat ćemo situaciju da predstavnici političkih partija odlučuju o tome da li su njihove kolege iz političkih partija u sukobu interesa - kazao je Blagovčanin.

To je po nama, dodao je, ogroman korak unazad u odnosu na postojeće stanje kada je to radio CIKBiH.

Dalje, navodi Blagovčanin, postavlja se pitanje koliko će vremena biti potrebno za uspostavljanje te nove institucije kada znamo kako u BiH funkcionira uspostavljanje novih institucija. Dodaje da je najbolji primjer za to  Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije koja se uspostavlja već godinama i još nije u potpunosti funkcionalna.

- Također, s aspekta sankcija smatramo da su rješenja isto tako katastrofalna. Sankcije su, prema našem mišljenju, više nego blage i sam postupak za donošenje sankcija je jako liberalan. Ono što je problem  jest da u svakom momentu može doći do prekidanja postupka i da je nosiocima javnih funkcija ostavljeno na volju da izađu iz sukoba interesa i da prođu bez ikakve sankcije, a da u tom periodu ostvaruju ogromne novčane prihode - kazao je Blagovčanin.

Na pitanje kakva je situacija, kada je ova oblast u pitanju, u susjednim zemljama, Blagovčanin je rekao da kod ovakvih rješenja prevashodno treba imati na umu kontekst u svakoj zemlji i specifičnosti svake zemlje.

Po njegovim riječima, BiH se jako teško može porediti sa susjednim zemljama, s Hrvatskom i sa Srbijom koje imaju svoja rješenja.

- Mislim da komparativni aspekt u ovom slučaju ne može biti nešto što treba imati dominantan uticaj na kreiranje ovakavih rješenja. Mi smo u situaciji dakle da je Centralna izborna komisija jako dugo imala u nadležnosti ovo pitanje, da su ogromna sredstva, vrijeme i energija uloženi u stvaranje kapaciteta Centralne izborne komisije.

Sada se taj proces u potpunosti prekida i vraćamo se na početak. Dakle, formiramo novu instituciju koja treba da se bavi ovim pitanjem. Mislim da to definitivno nije dobro rješenje - kazao je Blagovčanin.

Istaknuo je da je jako puno odredbi iz ovog zakonskog rješenja u direktnoj suprotnosti s međunarodnim standardima koji reguliraju ovu oblast.

- Postavljam pitanje, ako je već zakonodavac bio uvjeren, odnosno inicijator ove ideje, da se radi o dobrim rješenjima zašto nije otvorio javnu raspravu i zašto nije omogućio stručnoj javnosti da da svoje mišljenje? Zašto je ignorisana Centralna izborna komisija koja nije ni bila obaviještena da se radi  o ovim izmjenama i zašto je to urađeno na ovakav način? Mislim da su namjere inicijatora ovoga bile jasne, a to je da se otvori prostor za dodatne manipulacije i da se praktično omogući nosiocima javnih funkcija da budu u sukobu interesa bez ikakvih posljedica - kazao je Blagovčanin.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH je jučer, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH.

Izmjenama i dopunama Zakona osniva se Komisija za odlučivanje o sukobu interesa koja će se sastojati od devet članova. Komisiju će činiti po tri člana Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH te direktor i zamjenici direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH.

Utvrđivanje sukoba interesa s Centralne izborne komisije BiH prenosi se u nadležnost novoosnovane komisije.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH dio je paketa zakona koji su usaglasili SDPBiH i SNSD, a koji su podržale ostale stranke vladajuće koalicije.