Novi detalji poslovanja Harisa Ihtijarevića:Bratski protok budžetskog novca

Istražujemo

Bratski protok budžetskog novca

Bratski protok budžetskog novca

DSC_0960

Haris Ihtijarević, bivši direktor Službe za zajedničke poslove Federacije, zarađivao je direktno iz budžeta dok je imao javnu funkciju ali je protok novca zamaskirao preko druge kompanije u vlasništvu prijatelja iz djetinjstva. Ta je kompanija nekoliko godina imala kancelariju u zgradi Službe za zajedničke poslove i nije plaćala iznajmljivanje.

 

Bratsko poslovanje

Prigodan prostor Ihtijarević je obezbijedio kompaniji Aslab, o kojoj smo pisali u tekstu o nelegalnom parkiranju službenih automobila. Ovu kompaniju 2006. godine osnovao je Vedran Pencl, Ihtijarevićev prijatelj iz djetinjstva.
- Mi smo kao braća, odrasli smo zajedno – kaže Pencl za Žurnal.

A “bratski odnos” Ihtijarevića i Pencla nastavio se do danas. Dok je Ihtijarević bio direktor Službe za zajedničke poslove Federacije, Pencl je dobio posao vrijedan više od 120.000 maraka kod državne Službe za zajedničke poslove – iznajmljivao je parking mjesta za službena vozila od kojih su većina bila privatna, o čemu smo ranije pisali. Prostor za parking Aslabu, odnosno Penclu, dao je upravo Ihtijarević. Radi se o prostoru kojeg je kupio preko kompanije Zelo, čiji su vlasnici braća Ihtijarević, od Slovenijalesa. Pencl tvrdi da je njegova kompanija Aslab samo upravljala parkingom.
-Nije to naš core biznis. To je upalo igrom slučaja. Imamo ugovor sa Zelom i mi samo radimo menadžment parkinga – objašnjava Pencl.

DSC_0666

Pencl u suštini tvrdi da je Aslab naplaćivao samo usluge upravljanja parkingom a kompanija Zelo naplaćivala parkiranje službenih vozila. To bi značilo da Ihtijarević ima direktne prihode iz budžeta u vrijeme dok je bio direktor druge javne institucije, istog imena. Međutim, istraga Žurnala pokazala je da se radi o nešto komplikovanijem protoku novca.

Javni poziv za službene parkinge pripao je kompaniji Aslab i novac je uplaćivan na njihov račun, nešto više od 13.000 maraka svakog mjeseca. Na taj je način izbjegnuta direktna uplata iz budžeta na račun kompanije Zelo u kojoj je Ihtijarević jedan od suvlasnika. Umjesto toga, Aslab je svakog mjeseca uplaćivao 7.000 maraka na račun firme Zelo, dokazuju bankovne transakcije ovih kompanija u koje je Žurnal imao uvid. Prebacivanje novca je rađeno po pravilu već narednog dana nakon što iz budžeta budu prebačene na račun Aslaba, naznačene kao “menadžment parkinga”. Umjesto da je novac primao Zelo i onda ga pod istom svrhom slao Aslabu, kako tvrdi Pencl, princip je bio potpuno obrnut. Trag novca sa računa Zele se dalje gubi jer je, gotovo po pravilu, u gotovini podizan već naredni dan.

Na ovaj način je Aslab iskorišten kao paravan za prebacivanje desetina hiljada maraka godišnje iz budžeta na račun Ihtijarevićeve firme. Sama kompanija Aslab ima zanimljiv i podeblji sudski spis.

 

Vlasnik pa direktor, pa opet vlasnik

DSC_0010Kako se navodi na službenoj stranici ove kompanije, “kompanija ASLab d.o.o. je nastala iz potreba firme Asterix d.o.o. da odvoji sektor informatike i industrijske elektronike u zasebnu cjelinu, a kako bi se omogućio kvalitetniji razvoj”.

Pencl je Asterix registrovao preko advokata Martina Raguža i Nikice Gržića u junu 2002. godine na svoju kućnu adresu kao “društvo za trgovinu na malo i veliko, uvoz-izvoz, posredništvo, ugostiteljstvo i usluge”. Prije toga nije imao niti jednu svoju firmu ali je bio punomoćnik direktora u firmi EXPO CO gdje je ostavio 648 maraka “neizmirenih dugova po osnovu javnih prihoda”.

Već u decembru firma dobija novu adresu – Danijela Ozme 7 – gdje je u tom trenutku bila smještena Služba za zajedničke poslove kojoj je ujedno i povjereno upravljanje zgradom. U aprilu 2004. godine Pencl se povlači sa direktorske pozicije i imenuje Lejlu Ajanović za direktoricu. Ovakve promjene dešavat će se po nekoliko puta i u Asterixu i Aslabu. Krajem 2005. godine Pencl ponovo postaje direktor Asterixa nedugo nakon što je ova kompanija preseljena u Avazov Twist toranj. U isto vrijeme Pencl registruje novu kompaniju Aslab u kojoj za direktoricu postavlja Ajanovićevu. Ove dvije kompanije u decembru 2005. godine potpisuju ugovor o iznajmljivanju poslovnog prostora od 27 kvadrata koji se nalazi u zgradi Službe za zajedničke poslove. U ime Asterixa se potpisuje direktor Pencl a u ime Aslaba Ajanovićeva. Promjena direktorske pozicije omogućila je da Pencl ne potpisuje ugovor o iznajmljivanju sam sa sobom što se u suštini i desilo jer je on stopostotni vlasnik obje kompanije.

Direktorske pozicije često su se mijenjale i u Aslabu, poput one iz aprila 2009. godine kada je Ajanovićeva prestala biti direktoricom a to ponovo postao Pencl. Te se godine i Aslab preselio u Avazovu zgradu, prije nego što je zgrada data na korištenje Centralnoj izbornoj komisiji. Osim ispražnjenih prostorija Asterix je iza sebe ostavio dug za kiriju pa je Federalno braniteljstvo pokrenulo sudski postupak za naplatu potraživanja.

Posljednja referenca kompanije je postavljanje kasa u McDonald'su, novom, ovaj put strogo privatnom, biznisu Harisa Ihtijarevića.

(zurnal.info)