Revizorski izvještaji:BRIGA ZA MALOG ČOVJEKA: Dodikov kabinet troši koliko cijela Skupština RS

Istražujemo

BRIGA ZA MALOG ČOVJEKA: Dodikov kabinet troši koliko cijela Skupština RS

Služba predsjednika RS i Narodna skupština RS na raspolaganju imaju skoro identičan budžet, blizu deset miliona maraka. Dodik na taj način održava imidža političara koji brine za male ljude

BRIGA ZA MALOG ČOVJEKA: Dodikov kabinet troši koliko cijela Skupština RS

Ako je suditi prema izvještajima Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske, entitetske institucije iz godine u godinu vode sve više računa da njihovo poslovanje bude usklađeno sa zakonskih i ostalim važećim propisima. Stoga, skoro da više i nema negativnih mišljenja revizora o poslovanju entitetskih institucija, a sve je manje i revizorskih “mišljenja sa rezervom”.

Češljajući poslovanje Službe predsjednika Republike Srpske i Narodne skupštine RS u prošloj godini, revizori su naveli da u oba slučaja finansijski izvještaji  “istinito i objektivno prikazuju, u svim materijalno značajnim   aspektima, finansijsko stanje imovine i obaveza na dan 31.12.2012. godine”.

Međutim, ono što je nonsens, a što je vidljivo i iz revizorskih izvještaja o poslovanju dvije institucije, je to što su Služba predsjednika RS i Narodna skupština RS na raspolaganju imale skoro identičan budžet, blizu deset miliona maraka.

Sa 9.998.896 KM, koliko je potrošila u prošloj godini,  Narodna skupština, u kojoj su 83 narodna poslanika, je podmirivala poslaničke plate i plate zaposlenih u toj instituciji, isplaćivala dnevnice i ostale troškove mnogobrojnih skupštinskih zasjedanja i sve ostalo što po zakonu mora da plati.

Na drugoj strani, 9.766.321 maraka potrošila je Služba predsjednika RS. Doduše, novac nije otišao samo na zaposlene (kojih je mnogo manje nego poslanika u Narodnoj skupštini), već je gro para upotrebljen kako bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, raznoraznim humanitarnim akcijama i davanjima, održao imidž političara koji brine za male ljude i njihove potrebe. Naravno da humanitarne geste treba podržati, ali bi bilo mnogo poštenije i, na kraju krajeva, ispravnije da su novac za te namjene izdvojile institucije, koje po prirodi svog posla to i treba da čine.

Prema revizorskim izvještaju, Služba predsjednika je u 2012. godini za projekat podrške humanitarnim i radnim akcijama i projekat podrške za izgradnju objekata za djecu izdvojila 4.213.175 KM. Za prvi projekat je utrošeno 2.754.599 KM, a dok je u drugi projekat uloženo 1.454.976 KM.

Tako je Dodik iz predsjedničkog budžeta povodom Vaskršnjih praznika izdvojio 150.000 KM za 150 socijalno ugroženih porodica i porodica kojima je potrebna pomoć u liječenju članova porodice. Najbolje učenike u RS, njih 202, nagradio je sa ukupno 202.000 KM, dok je u Međunarodnoj nedelji djeteta za 228 novorođenčadi izdvojio 114.000 KM.

Iz predsjedničkog budžeta su, između ostalog, podržani i projekti iz oblasti sporta, škole, đaci, studenti, kulturne institucije, boračka populacija i vjerske institucije. Sva ova izdvajanja nisu sporna, osim što bi bilo puno logičnije da su ona isplaćivana putem resornih ministarstava, a ne iz Službe predsjednika RS, čiji je budžet pet puta veći od budžeta koji su imali predsjednici prije Milorada Dodika.

Dok revizori nisu imali primjedbi na poslovanje Narodne skupštine i Službe predsjednika, mišljenje s rezervom dali su Akademiji nauke i umjetnosti RS. Obrazlažući svoje mišljenje, revizori su naveli da su isplaćene akademske nagrade u toku 2012. godine su bile veće za 24.504 KM od visine nagrada definisanih Statutom Akademije.

Osim toga, navedeno je u izvještaju, od hotela Bosna u Banjaluci korišćene su usluge smještaja i ugostiteljske usluge za akademike čije je mjesto boravka izvan Republike Srpske u iznosu od oko 46.688 KM bez sprovedenog postupka javnih nabavki.

Revizori su Akademiji preporučili da ubuduće poštuje Zakon o javnim nabavkama BiH, bez obzira što, očito, akademici najviše vole da budu smješteni u najvećem banjalučkom hotelu.

(zurnal.info)