Evropska unija organizirala je u glavnom gradu Belgije Regionalnu konferenciju na kojoj su, pored predstavnika BiH na državnom i entitetskim nivoima, prisustvovali predstavnici Srbije, Hrvatske, Makedonije, Albanije, Crne Gore i Kosova.
Konferencija je nastavak aktivnosti započetih Donatorskom konferencijom u Briselu koja je održana 16. jula za pomoć stradalim u katastrofalnim majskim poplavama u BiH i Srbiji, kao i njihovoj prevenciji.
Domaćin ovog skupa bio je direktor za BiH, Albaniju, Srbiju i Kosovo u Direktoratu za proširenje Evropske unije Jean Eric Paquet, a uime Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini učestvovao je Melvin Asin, šef kooperacija, dok su sastanku prisustvovali i predstavnici Svjetske banke te Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Praktični cilj Konferencije je bila operacionalizacija dogovorenog s prve donatorske konferencije, te koordinacija regionalnih aktivnosti na zaštiti od poplava i procjena nivoa spremnosti svih država na Balkanu, a posebno Bosne i Hercegovine, da se nosi s rizikom od ove prirodne nesreće.
- Evropska unija će u 2015. i 2016. godini izvršiti procjenu stanja za države koje su njene članice, jer oni smatraju da su poplave osnovni faktor rizika. Također, treba uraditi i procjenu koliko će se štete u BiH spriječiti donatorskim sredstvima koja će biti izdvojena za zaštitu od poplava - kazao je direktor Federalnog fonda za pomoć nastradalim područjima od prirodne nesreće na teritoriji FBiH Jasmin Jaganjac, koji je bio jedan od učesnika konferencije.
Pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Boško Kenjić je na konferenciji istakao da je na državnom nivou sačinjen Akcioni plan 2014. - 2017. godina čiji je cilj utvrđivanje budućih prioriteta u upravljanju vodama i sprečavanju poplava.
Ovaj dokument upućen je na usvajanje Vijeću ministara BiH i entitetskim vladama.
Također, naglašeno je da se moraju pronaći način i sredstva da se u BiH izradi katastar klizišta kako bi se na taj način na vrijeme upozorilo na područja koja njima mogu biti ugrožena.
Uz naglasak da Bosni i Hercegovini treba posvetiti veću pažnju u narednom periodu, učesnici konferencije i predstavnici donatora su dali podršku projektu sanacije i rekonstrukcije Savskog nasipa za šta bi trebalo izdvojiti oko 32 miliona KM.
Dogovoreno je da se naredni ovakav skup, na kojem bi bilo riječi o realizaciji onog što je dogovoreno u Briselu, ponovo održi za nekoliko mjeseci, saopćio je danas Ured Vlade Federacije BiH za odnose s javnošću.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.