Odluka Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo da ocjene iz predmeta Vjeronauka ne ulaze u prosjek ocjena u osnovnim školama, pretvorio se u opću raspravu o (fantomskom) ukidanju i (ničim izazvanom) spašavanju vjeronauke u sarajevskim školama. U sveopćoj galami razmjenjivana je neselektivna paljba onih koji kao brane vjeronauku i drugih koji je kao napadaju. Suština problema vjeronauke u bosanskohercegovačkom društvu ostala je netaknuta. Niko nije postavio pitanje: Čemu vjeronauke uče djecu u Bosni i Hercegovini? Koliko vjeronauka doprinosi postojećim podjelama u bh.društvu? Mogu li vjeronauke biti faktor pomirenja i tolerancije u državi kakva je Bosna i Hercegovina, ili žele pomoći u stvaranju imidža Proklete avlije?
Magazin Žurnal je napravio veliko istraživanje o sadržaju udžbenika vjeronauke u osnovnim školama u BiH.
Predstavili smo primjere iz udžbenika koji ne doprinose pomirenju i toleranciji. Tražili smo komentare od autoriteta iz ove oblasti. Neki su odgovorili, a neki nisu jer, kako kažu, ne žele govoriti ono što ne misle a ako kažu što im je na umu, mogli bi imati problema.
Bez obzira koliko se nekom činilo da je ovo bio jednostavan zadatak, brojni problemi na koje smo nailazili potvrđuju da je ovo pitanje jedno od suštinskih u izgradnji bh.društva. Pored pomenutih izbjegavanja razgovora sa našim novinarima, bilo je i slučajeva ozbiljnih prijetnji koje po svom sadržaju zaslužuju i policijsku istragu.
Na kraju smo dobili tekst o kojem će najbolje prosuditi sami čitaoci – bivši, sadašnji i budući roditelji osnovaca. Baš onih kojih se ova tema najviše i tiče.
Svjesni smo, također, da ono što piše nije uvijek jednako onom što djeca čuju na časovima vjeronauke. Tokom pripremanja ovog teksta do nas su dolazili brojni komentari roditelja djece koja pohađaju vjeronauku. Ta saznanja nas ne mogu nikako ostaviti ravnodušnima i zbog toga pozivamo čitaoce da u komentarima predoče vlastita iskustva ili iskustva djece na predavanjima iz vjeronauke.
(zurnal.info)