Vijeće Županijskog suda u Mostaru donijelo je danas nepravomoćnu presudu kojom je oslobodilo optužbe Dragana Čovića za kazeno djelo zlouporabe ovlasti i položaja u procesu privatizaciju tvrtke mobilne telefonije HT "Eronet".
Osim Čovića oslobođeni su i svi ostali u ovom predmetu, odnosno tadašnji direktor HPT-a Marinko Gilja i još pet članova Upravnog odbora poduzeća: Vladimir Šoljić, Matan Žarić, Neven Đukić, Ivan Baćak i Slavica Josipović.
Predsjedavajući Sudskog vijeća Hamo Kebo u obrazloženju presude naveo je da zbog formalnih i materijalnih nedostataka u optužnici nije bilo moguće donijeti presudu.
Kebo je dodao kako, u vrijeme kada je donesena sporna odluka o prijenosu udjela Eroneta na tri poduzeća, Čović nije bio predsjednik Upravnog odbora. Odnosno, iz zapisnika sa sjednice od 7. srpnja 1999.godine, pred spornu sjednicu UO-a, ispostavilo se kako je Čović bio smijenjen s dužnosti predsjednika Upravnoga odbora "HT Eronet".
Također, Vijeće je, iz priloženih dokaza, zaključilo da tadašnja tajnica u UO "HT Eronet" nije vodila vjerodostojno zapisnik jer je, uz ostalo, na početku jedne sjednice konstatirano da je Ivan Baćak bio nazočan, da bi se na sredini iste sjednice tvrdilo da je izostao iz opravdanih razloga.
Vijeće je, iz priloženih dokaza, zaključilo i da se uopće nije raspravljalo o prijenosu vlasničkih udjela na tri sporne sjednice UO HT "Eronet" iz 1999. godine.
Po riječima predsjedavajućeg Hame Kebe, u optužnici nije bilo navedeno ni da je postojao umišljaj o zajedničkom djelovanju, niti volje da se nekome pribavi imovinska korist.
Optužnica Županijskoga tužiteljstva Mostar, po zastupanju tužitelja Zdenka Kovača, teretila je Dragana Čovića, koji je 1999. bio predsjednik Upravnog odbora HPT-a Mostar (današnji HT Mostar) te članove Vladimira Šoljića, Slavicu Josipović, Matana Žarića, Nevena Đukića i Ivana Baćka kao i direktora Marinka Gilju da su dionice tvrtke mobilnog operatera Eroneta iz tadašnjega HPT-a prebacili tvrtkama "Croherc", "Alpina Komerc" i "Hercegovina osiguranje" kojima je HPT dugovao za izvedene građevinske radove.
Presudom Županijskog suda u Mostaru od 15. listopada i Vrhovnog suda FBiH od 28. veljače 2005. prijenos dionica Eroneta označen je protivpravnim te je Eronet vraćen starom vlasniku HPT-u, odnosno Federaciji BiH.
(Fena)