Reakcije na Suljagićevu ostavku:Da li je Bosna i Hercegovina sekularna država

Istražujemo

Da li je Bosna i Hercegovina sekularna država

Da li je Bosna i Hercegovina sekularna država

Pritisak verskih zajednica i njenih predstavnika završio se neopozivom ostavkom ministra nauke i obrazovanja, Emira Suljagića. Po mnogima je to poraz demokratije i obustava reformi školskog sistema BiH. Nakon dobijanja ove informacije, redakcija Žurnala kontaktirala je ljude koji su dobro upućeni u javno-politički život BiH. Mnogi od njih su potvrdili da je bh. društvo danas pretrpjelo veliki udarac.

Evo kako su reagovali naši sagovornici na ostavku ministra Suljagića:

Lamija Tanović, profesorica na PMF-u:

Iskreno da vam kažem ja sam rastužena. Mislila sam da će biti otporniji. Činilo mi se da su krenule neke normalne reforme u ovoj državi. Sada se postavlja jedno veliko pitanje. Da li je Bosna i Hercegovina uopšte sekularna država i može li biti? Znate, mi odgajamo jako čudne generacije u posljednje vrijeme, a to se radi kroz obrazovanje. Ne znam zaista, jako sam rastužena.”

Alma Mašić, direktorica Inicijative mladih za ljudska prava u BiH:

“Ovo je potpuni poraz sekularizma i početka reformi u obrazovanju. Dvije škole pod jednim krovom će i dalje biti naša realnost. Zaista, jedan veliki udarac na sve nas. Udarac na demokratiju, udarac na građansko društvo.”

Peđa Kojović, član predsedništva Naše stranke i Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo:

Pitanje koje je isprovociralo vjerske zajednice da pokažu svoje političko lice je zapravo matematičke, a ne ideološke prirode i glasi, da li učenici koji idu na vjeronauk automatski imaju više bodova za upis u srednju školu od onih koji ne idu?

Matematički odgovor je da imaju prednost i da ta prednost iznosi i do 2.5 boda. Uvidom u prošlogodišnje upisne spiskove srednjih škola lako se može vidjeti da je to broj bodova koji je dijelio prvog i zadnjeg na listi i da se ocjena iz vjeronauke pokazala odlučujućom.

Ja, u pogledu SDA ministara u vladi Kantona Sarajevo, nisam ni imao nekih velikih očekivanja jer se radi o stranci i o ljudima koji su nas i doveli u sadašnju situaciju u kojoj zakone i odluke, kao sto smo imali priliku vidjeti, odobravaju vjerski poglavari, a ne demokratski izabrani predstavnici građana BiH.

Promjene, odnosno, novi kurs u politici kantona smo očekivali od SDP-a, i to upravo od mladih, obrazovanih i energičnih ljudi kao što je ministar obrazovanja i nauke Suljagić.

Za očekivati je bilo da će sprovođenje proevropskih reformi, u svim oblastima, pa i u obrazovanju, izazvati negodovanje onih kojima je odsustvo vladavine prava i demokracije odgovaralo, na ovaj ili onaj način. Ali je isto tako za očekivati bilo da će socijaldemokratska partija stati iza odluke svog čovjeka da u resoru koji vodi ukine diskriminaciju učenika koji ne pohađaju vjeronauk.

Svojim pasivnim držanjem u proteklih par sedmica i današnjim, eventualnim, prihvatanjem ostavke ministra Suljagića, vlada kantona Sarajevo poručuje da su centri moći i dalje u džamijama i crkvama i da su reforme najavljene u ekspozeu premijera Musića, a vjerovatno i cijeli tekst platforme SDP-a , samo lijepe riječi, odnosno, slova, tačnije, mrtva slova na papiru.

Naša stranka je podržala odluku ministra Suljagića, ali naš stav o odnosu religije i države je sljedeći - Mi se zalažemo za potpunu državnu neutralnost naspram ateizma i teizma i smatramo da državni obrazovni sistem treba osloboditi svakog ideološkog, pa i religijskog, uticaja.”

Ivo Komšić, potpredsjednik SDU i dekan Filozofskog fakulteta u Sarajevu:

Iznenađen sam i žao mi je.“

Darko Brkan, predsjednik Udruženja građana Zašto ne:

Ako se radi o ostavci zbog onoga što nagađam, a to je izostanak podrške partnera za rad u Vladi, onda ovo ocjenjujem kao hrabar čin. Ovo je prvi put da je neko od domaćih političara pokazao odgovornost za poteze koje povlači. Bolje i ovako, nego da se trguje vlastitim principima.“

Nermin Tulić, glumac:

Nisam to očekivao, zaista. Podržavao sam odluke ministra Suljagića, te iskreno – šokiran sam i jako mi je žao što je do toga došlo.“

Dennis Gratz, predsjednik Naše stranke – saopštenje stranke

“Naša stranka u potpunosti podržava odluku kantonalnog ministra obrazovanja Emira Suljagića i osuđuje necivilizirane napade iz vjerskih zajednica kao reakciju na prvi konkretan politički potez nove kantonalne vlade ka ukidanju diskriminacije među građanima Kantona Sarajevo. Promjene koje su neophodne našoj zemlji da bi postala demokratska i funkcionalna će sasvim sigurno izazivati reakcije onih koji su imali koristi u dosadašnjem etnonacionalističkom, korumpiranom sistemu”

Asim Mujkić, profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu

"Žao mi je ako se ostavka usvoji. Mislim da je Suljagić imao energije i ideja. Ako se ostavka usvoji smatram da bi to bila jedna vrsta kapitulacije sekularizma i pobjeda konzervativnih snaga. Mislim da nije trebao davati ostavku. Time će poništiti odluku i izgubit ćemo šansu za kvalitetnu reformu obrazovanja. Ako SDP prihvati njegovu ostavku onda to znači da on nema podršku stranke i to je za mene strašno."

Šemsudin Maljević, aktivista Udruženja Akcija građana

"Ostavka je loš potez. Donio je odluku i trebao je stajati iza nje. Za mnogo lošije stvari u posljednjih deset godina nisu se podnosile ostavke. Ostavku treba podnijeti zbog pritiska naroda a ne vjerskih zajednica. Glasali smo za njega jer smo očekivali promjene i istrajavanje na promjenama. SDP je trebao više stajati iza Suljagića."

(zurnal.info)