Krajem maja održana je konferencija za medije Naroda i pravde (NiP) na kojoj je prisustvovalo i novo rukovodstvo KJP „Sarajevo-šume“, na čelu s v.d. direktorom Samirom Omerovićem.
Na toj konferenciji istaknuto je kako je analizom dokumentacije utvrđeno da postoje ozbiljne indicije za kriminal i korupciju u ovom preduzeću, te da preduzeće bilježi gubitke.
Kada se pogledaju podaci s portala akta.ba, vidljivo je da je u prošloj godini preduzeće poslovalo u gubitku od oko 2,4 miliona KM. Poređenja radi, u 2019. godini gubitak je iznosio tek oko 57.000 KM, dok su od 2013. do 2018. godine „Sarajevo-šume“ poslovale pozitivno, a najveća dobit zabilježena je 2018. godine – nešto više od 290.000 KM.
Teret za preduzeće jesu i ukupne obaveze, a 2019. godine one su iznosile blizu pet miliona maraka.
Izvor: akta.ba
U međuvremenu je nova upravljačka struktura, zbog sumnji na određene koruptivne aktivnosti u preduzeću u proteklim godinama, podnijela prijavu Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS. Barem je tako objavio Halil Sulejmanović, v.d. izvršnog direktora Oblasti za opšte poslove, a koji je svojevremeno bio na udaru javnosti kada se saznalo da je na čelu Boračkog zadružnog saveza FBiH, iako je rođen tek 1993. godine.
I dok, kako kažu, rade na rješavanju višegodišnjih problema u preduzeću, iz „Sarajevo-šuma“ odlučili su izmijeniti plan javnih nabavki, dodati između ostalog stavku „terensko vozilo“, te za to izdvojiti 35.000 KM bez PDV-a.
Ubrzo se i raspisuje tender za nabavku terenskog vozila putem konkurentskog zahtjeva. Ne ulazeći u opravdanost same nabavke, a prije nego što navedemo kakvo to tačno vozilo traže iz ovog kantonalnog preduzeća, podsjetimo se na jednu vrlo bitnu stvar.
Naime, prema Zakonu o javnim nabavkama u tehničkoj specifikaciji se ne smije uputiti na određenog proizvođača, porijeklo ili na poseban postupak, na marke, patente ili tipove.
Kada su konkretno nabavke automobila u pitanju, ranije je Mervan Miraščija iz Fonda za otvoreno društvo BiH, između ostalog, za Žurnal pojasnio:
„Osnovna načela zakona su fer i aktivna konkurencija. Ta fer i aktivna konkurencija podrazumijeva nabavku generičkog proizvoda. Pojednostavljeno, treba mi automobil, treba mi za određene svrhe i treba mi sa otprilike određenim rasponom cijene. A, onda se na tender jave sve zainteresirane firme. Međutim, ako se kaže da mora biti određena boja, određene dimenzije i slično, ograničili ste tržište“, rekao je tada on.
Upravo tu su uradili iz „Sarajevo-šuma“, jer su tehničke specifikacije u tenderskoj dokumentaciji navedene tako da se vjerovatno samo jedan model vozila na tržištu može „uklopiti“. Konkretno, traži se vozilo sljedećih dimenzija:
dužina: 4.300 mm – 4.400 mm
širina: 2.000 mm – 2.100 mm
visina: 1.650 mm – 1.700 mm
međuosovinski razmak: min. 2.600 mm
Osim toga, traži se (turbo) dizel vozilo (novo ili polovno ne starije od 2018), s min. 84 kW, pogonom na sva četiri točka, ručnim mjenjačem sa šest brzina, vozilo čija je udaljenost karoserije od tla min. 200 mm, dolazni ugao min. 30°, a odlazni ugao min. 33° itd.
Analizom tržišta novinari Žurnala pronašli su samo jedno vozilo koje može ispuniti sve tražene zahtjeve, a riječ je o vozilu Dacia Duster. Podsjetimo se da su vozila Dacia Duster nedavno nabavili i iz „Autocesta FBiH“, o čemu je Žurnal pisao.
Iz „Sarajevo-šuma“ nam do kompletiranja teksta nisu odgovorili na upit, pa stoga nismo uspjeli saznati zbog čega i za čije konkretno potrebe se nabavlja vozilo, zašto su tehničke specifikacije ovako detaljno navedene, te kojim sredstvima se finansira kupovina ovog vozila.
Ovo je samo jedan u nizu primjera gdje ugovorni organi nabavljaju automobile „po želji“. Pisali smo o tome da se godišnje troše milioni maraka javnog novca na takve nabavke. Inače, nabavke automobila možda jesu upitne s etičke strane, no same po sebi nisu nezakonite. S druge strane, nezakonito jeste „crtanje automobila riječima“ u tenderskoj dokumentaciji. No, ovakva kršenja zakona rijetko se sankcioniraju, kazne su simbolične, dok je žalbi sve manje.
(zurnal.info)