Građani su prva adresa za borbu protiv korupcije:Davanje i uzimanje mita je krivično djelo

Novosti

Davanje i uzimanje mita je krivično djelo

Davanje i uzimanje mita je krivično djelo

U organizaciji Centra civilnih inicijativa danas je organizovana akcija “Ne dajem mito”, koja predstavlja nastavak aktivnosti zagovaračke kampanje borbe protiv korupcije u zdravstvu.

CCI su u prethodna dva meseca potpisali memorandume o saradnji sa 15 zdravstvenih ustanova u BiH, s ciljem zajedničke borbe protiv korupcije i promocije prava pacijenata.

Adis Arapović iz Centra civilnih inicijativa naglasio je da se današnjom akcijom žele ponovo aktuelizirati dva ključna problema u zdravstvu – korupcija u zdravstvu i prava pacijenata.

- Veliki broj građana smatra da je korupcija u zdravstvu uzela veliki mah i da se taj problem mora hitno rješavati. On se može rješavati na različite načine, a jedan od njih su sistemska i zakonska rješenja – naglasio je Arapović.

Arapović je naglasio da BiH ima određeni zakonodavni okvir kao i strategiju za borbu protiv korupcije, a da su sve zdravstvene ustanove dužne da pripreme interne dokumente kojim će se u konkretnoj ustanovi izboriti protiv korupcije.

- S druge strane, smatramo da su sami građani prva adresa za borbu protiv korupcije. Svi treba da znaju da je i davanje i primanje mita krivično djelo. Zato svi trebaju dati svoj doprinos u borbi protiv ove kancerogene bolesti našeg društva – naglasio je Arapović.

Pored niza posledica koje ostavlja, korupcija u zdravstvu ostavlja i posledicu nižeg nivoa ostvarivanja prava pacijenata. Bez obzira na strogi zakon o pravima pacijenata, upravo se zbog korupcije, jedan veliki deo ovog zakona uopšte ne poštuje.

- Uprkos tome što postoji dobar zakonodavni okvir, u poslednjih desetak godina je bilo tek nekoliko procesa za korupciju u zdravstvu, a samo su dva okončana sudskom presudom. To ne može biti slika pravog stanja. Ova akcija ima za cilj da ukaže na taj dio problema, dakle da motivira sudske i istražne organe da urade svoj dio posla – kazao je Arapović.

Uime Federalnog ministarstva zdravstva akciju CCI-a podržao je ministar Rusmir Mesihović, koji je naglasio važnost civilnog društva za podizanja svesti pacijenata.

- Akciju CCI-a potpuno podržavam, a ti ljekari su punoljetni i imaju pravo da rade šta hoće. Dakle, mogu da nose promotivni bedž ("Ne dajem mito", "Ne uzimam mito") ili da ne nose – kazao je Mesihović.

CCI će i u narednom periodu organizovati promotivne akcije, kako bi se što veći broj građana upoznao sa svojim pravima i dao svoj doprinos kampanji borbe protiv korupcije u zdravstvu.

 

(zurnal.info)