Iako je po odluci inspektora nelegalno imenovana za profesoricu na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu u oblasti Istraživanje zdravstvene zaštite, prof. dr. Dijana Avdić nikada nije razriješena te dužnosti. Samo imenovanje rješavano je na čak tri sjednice Senata Univerziteta u Sarajevu a odluke o donošenju i poništavanju odluka trajale su mjesecima. Sporno je, dakle, bilo njeno imenovanje u oblasti Istraživanje u sistemu zdravstvene zaštite na Fakultetu zdravstvenih studija na kojem dužnost dekanese obavlja upravo prof. dr. Dijana Avdić.
Senat je prvo donio odluku o njenom imenovanju (29. sjednica, maj 2011). Na sljedećoj sjednici nakon uvida u inspekcijski nalaz odluku je poništio (32. sjednica, septembar 2011), da bi već na narednoj sjednici odlučio da jednostavno “ne usvoji” odluku o razrješenju (2.11.2011, 33. sjednica Senata Univerziteta u Sarajevu) i izbriše je iz zapisnika! Dijana Avdić ostaje na poziciji redovne profesorice.
Profesorica Avdić za Žurnal prvo nije željela govoriti o imenovanju. U kratkom telefonskom razgovoru rekla je kako oblast još uvijek “nije zaživjela” i kako ne želi govoriti o situaciji u kojoj se našla. U ranijem razgovoru sa službenicima fakulteta potvrđeno nam je kako ona, pored dužnosti dekanese, na Fakultetu obnaša i dužnost redovne profesorice u oblasti Istraživanja u sistemu zdravstvene zaštite.
Na službeni upit poslan u dekanat u kojem smo tražili podatak o tome koje predmete prof. dr. Dijana Avdić predaje i u kom svojstvu, kao vanredna ili redovna profesorica, dobili smo djelimičan odgovor:
- Prof. dr. Dijana Avdić predaje predmete iz oblasti Kineziologija i kineziterapija i Rehabiliticija – navodi PR Fakulteta Amra Mačak-Hadžiomerović.
Nije stigao ni potpun odgovor na pitanje šta se dogodilo sa konkursom koji je u martu prošle godine raspisan na Fakultetu a u kojem se tražio nastavnik za sva nastavnička zvanja u oblasti Istraživanja u sistemu zdravstvene zaštite, na poziciji na kojoj je sada profesorica Avdić.
Zanimalo nas je zašto bi konkurs uopće bio objavljivan ako već oblast “nije zaživjela”. Pitali smo dekanat i sljedeće:
- Koji kandidat je primljen na ovu poziciju? Ukoliko niko nije uposlen, možete li pojasniti zbog čega?
U odgovoru se ne navodi ime profesora koji je dobio posao već samo kako “nije bilo prigovora od strane učesnika u konkursu”.
Prekršen Zakon o visokom obrazovanju
Prilikom inspekcijskog nadzora navedeno je kako je imenovanjem prekršen Zakon o visokom obrazovanju KS-a, i to članovi 96. i 116. U njima se jasno navodi kako su minimalni uslovi za izbor akademskog osoblja sljedeći:
-
vanredni profesor: proveden najmanje jedan izborni period u zvanju docenta...
-
redovni profesor: proveden najmanje jedan izborni period u zvanju vanrednog profesora....
Utvrđeno je kako Dijana Avdić ranije nije bila izabrana u zvanje docenta odnosno vanrednog profesora.
Protiv odluke o povlačenju saglasnosti na imenovanje bilo je pet članova Senata: prof. dr. Sead Redžepagić, prof. dr. Almedina Zuko, prof. dr. Elvira Kovač- Bešović, prof. dr. Fatima Jusupović i prof. dr. Mirsad Kurtović.
Zanimljivo je da je svim izglasavanjima kao članica Senata prisustvovala i prof. dr. Dijana Avdić.
Nakon svega što se dogodilo na sjednicama, Senat je odlučio tražiti očitovanje Ministarstva obrazovanja i nauke KS-a o tome može li Senat donositi odluke o razrješenju. Ministarstvo do sada nije iznijelo zvanični stav:
“Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo se još uvijek nije očitovalo po ovom upitu zbog preobimnosti posla i nepopunjenosti Sektora za visoko obrazovanje u nauku”, navodi ministar Fahrudin Oručević.
U nastavku dopisa za Žurnal navodi se kako je po zakonu o visokom obrazovanju rektor, odnosno direktor visoke škole (u ovom slučaju dekanesa Avdić) dužan poništiti odluke protivne zakonu. Iako se navodi i obaveza Ministarstva:
- Ministarstvo je obavezno poništiti odnosno obustaviti izvršenje odluke tijela visokoškolske ustanove, ako je protivna zakonu.
Akademici u Senatu, Ministarstvu i fakultetima ovaj put, izgleda, ipak zaobilaze akademska i zakonska pravila.
Kako je donesena odluka o izboru
Odluku o imenovanju Senat je donio na 29. sjednici u maju 2011. Nakon inspekcijskog nadzora utvrđeno je kako je prof. dr. Dijana Avdić na poziciju redovne profesorice izabrana suprotno zakonskim propisima jer ranije nije bila izabrana u zvanje docenta, odnosno vanrednog profesora. Inspekcijski nalaz bio je povod da Senat na 32. sjednici u septembru iste godine donese odluku kojom povlači imenovanje.
“Uz pet glasova protiv donesena je Odluka o stavljanju van snage odluke o saglasnosti na izbor u zvanje redovnog profesora: Stavlja se van snage odluka o saglasnosti na izbor prof. dr. Dijane Avdić u zvanje redovnog profesora za oblast Istraživanja u sistemu zdravstvene zaštite na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu, sa sjednice održane 25.5.2011. godine”, navodi se u zapisniku sa zasjedanja Senata.
Tu nije kraj. Na sljedećoj sjednici održanoj 2.11.2011. godine Senat donosi zaključak kako neće usvojiti svoju odluku donesenu na prethodnoj sjednici o opozivu profesorice Avdić:
“... shodno svemu navedenom zaključeno je da se zaključci... e) stavljanje van snage Odluke Senata Univerziteta na izbor dr. Dijane Avdić u zvanje redovnog profesora na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu ne usvajaju, kako je to predloženo u dostavljenom prijedlogu teksta Zapisnika sa 32. sjednice Senata, te se isti brišu iz ovog zapisnika.”
(zurnal.info)