Holandski sud presudio je u srijedu da je holandska država odgovorna za ubistvo više od 300 muslimanskih muškaraca i dječaka u Srebrenici tokom rata u BiH u julu 1995.
Sud navodi u presudi da holandski mirovnjaci nisu uspjeli zaštititi Muslimane kada je grad pao u ruke vojske bosanskih Srba, koja ga je opsjedala. Više od 7.000 Muslimana tada je ubijeno.
Muslimani koji su potražili utočište kod Holanđana predati su Srbima.
Zločin u Srebrenici smatra se najvećim masakrom u Evropi od Drugog svjetskog rata.
Prošle je godine holandski sud presudio da je Holandija odgovorna za smrt trojice Muslimana u Srebrenici.
U današnjoj presudi, donesenoj na zahtjev udruženja rodbine žrtava nazvanog " Majke Srrebrenice", sud navodi da holandske mirovne snage nisu učinile dovoljno da zaštite 300 Muslimana i da su trebale biti svjesne da je genocid mogao biti počinjen.
Sud navodi u presudi da holandska država mora prihvatiti izvjestan stepen odgovornosti i isplatiti odštetu porodicama 300 žrtava.
Dopisnica BBC-a iz Den Haaga Anna Holligan navodi da presuda ima ogroman značaj, ali je i uvreda za žene koje su je pokrenule jer se njome Holandija smatra samo djelimično odgovornom za ubistvo 300 od više od 7.000 muškaraca i dječaka.
To znači da rodbina brojnih žrtava neće imati pravo na odštetu, navodi ona.
Tokom rata u BiH 1992.-1995. godine Muslimani iz okolnih područja potražili su utočište u Srebrenici dok je vojska bosanskih Srba provodila akciju etničkog čišćenja, protjerujući nesrpsko stanovništvo.
Ujedinjene nacije (UN) su proglasile Srebrenicu "zaštićenom zonom" za civile u 1993. godini. Ona je pala u julu 1995. nakon više od dvije godine koje je provela pod opsadom.
Na hiljade Muslimana otišlo je u UN-ovu bazu u Potočarima u neposrednoj blizini Srebrenice, gdje su holandski mirovnjaci bili smješteni.
Holandski vojnici poručili su im, ipak, da će biti sigurni i predali su ih vojsci bosanskih Srba.
Dok su žene i mala djeca prebačeni u područja s muslimanskom većinom, više od 7.000 muškaraca i dječaka bosanski Srbi su odveli iz baze UN-a i potom ih ubili.
Brojni njihovi posmrtni ostaci još leže u masovnim grobnicama u istočnoj Bosni.
Dvije ključne ličnosti ratnog rukovodstva bosanskih Srba, Radovan Karadžić i Ratko Mladić, nalaze se na suđenju za ratne zločine u Sudu u Den Haagu.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.