Kako je Vazduhoplovni servis RS potrošio milion maraka:Direktor, pilot, kopilot, stjuardesa - u dvije riječi: Sreten Ilić

Istražujemo

Direktor, pilot, kopilot, stjuardesa - u dvije riječi: Sreten Ilić

Direktor, pilot, kopilot, stjuardesa - u dvije riječi: Sreten Ilić

Vazduhoplovni servis Republike Srpske (RS) je, prema nalazima Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, u prošloj godini potrošio blizu milion maraka. To i ne bi bilo ništa posebno, kada Vazduhoplovni servis ne bi činili jedan avion i samo jedan čovjek! Doduše, taj čovjek je istovremeno i direktor i pilot i kopilot i stjuardesa, u dvije riječi: Sreten Ilić!

PODSJETI ME ŠTA TO BJEŠE ŠTEDNJA

Vazduhoplovni servis RS uspostavljen je još u ljeto 1995. godine kao vladino preduzeće koje vrši usluge prevoza najviših entitetskih funkcionera, prije svih predsjednika Republike, predsjednika Narodne skupštine i premijera. Na čelu ove institicije od njenog osnivanja do danas je Sreten Ilić, koji godišnje raspolaže budžetom od skoro milion maraka. Samo u prošloj godini, prema nalazu revizora, Vazduhoplovni servis je potrošio 999. 786 konvertibilnih maraka, prekoračivši za šest procenata iznos koji mu je bio dodijeljen entitetskim budžetom. Ilić nije štedio ni na čemu, posebno ne na svojim platama, za koje je izdvojeno 83. 761 KM.

Revizori su utvrdili da je direktor Ilić uvećao svoju platu za 80 odsto, za koliko je pilotu Iliću plaćao po osnovu letačkog dodatka! Odluku o utvrđivanju iznosa letačkog dodatka, pogađate, donio je sam direktor Ilić još 2002. godine iako ona, prema tvrdnjama revizora, nije u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih u organima javne uprave. U izvještaju Glavne službe za reviziju još se navodi da Vazduhoplovni servis nema usvojen Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, kako to nalaže zakon. Takođe, planiranje sredstava nije vršeno u skladu sa stvarno procijenjenim potrebama Vazduhoplovnog servisa i Zakonom o budžetskom sistemu.

Osim što je direktor Ilić, kao odgovorno lice, prekoračio ukupan budžet za šest posto, uvećavajući sebi platu za 17 procenata u odnosu na prethodnu godinu, nije se s pažnjom dobrog domaćina odnosio ni prema drugim stavkama. Materijalni troškovi na kraju 2010. godine bili su za sedam procenata veći od planiranih i iznosili su ukupno 905. 208 KM. Za putne troškove Ilić je odobrio 27. 474 marke, komunalne i komunikacijske usluge plaćene su 15 812 KM, za nabavku materijala potrošeno je 3857 maraka, a troškovi usluga prevoza i goriva iznosili su 177 150 maraka.

Tu nije kraj rastrošnosti direktora, pilota, kopilota i stjuardese Ilića, koji je na reprezentaciju spiskao 22 683 marke, a za intelektualne usluge skoro 80 hiljada maraka!? Za zakup imovine i opreme potrošeno je 199. 030 KM, za tekuće održavanje plaćeno je 199 713 maraka, troškovi osiguranja koštali su 178 890 KM, dok je za ugovorene suluge iskeširano 103. 282 marke. Revizori su utvrdili da su putni troškovi plaćani osobama koje nisu zaposlene u Vazduhoplovnom servisu, a koji su angažovani kao letačka posada ili deo letačke posade (kada se pilot i kopilot Ilić umori).

NEBO IZNAD SRPSKE

Troškovi zakupa, koji su takođe višestruko uvećani u odnosu na prethodni period, odnose se na smještajni prostor za Cessnu na aerodromu, te na troškove zakupa aviona za vrijeme dok je vladin avion bio na servisu. Po ustaljenom principu na prostorima BiH, Ilić je nabavke vršio putem direktne pogodbe, što je suprotno Zakonu o javnim nabavkama.

Direktor Ilić povremeno je vršio kompletan najam, aviona, posade, goriva, što je velikodušno plaćao svojim partnerima, kompaniji AVIOFUN iz Rijeke i ljubljanskom LINXAIR-u. Revizori su još 2005. godine preporučili da se obavezno procijeni vrijednost Cessne 500, što nikada nije učinjeno, a vlasništvo nad tim avionom je 9. jula prošle godine prenijeto na preduzeće Sky Srpska. Ova aviokompanija posebna je priča. Poreski obveznici već četvrtu godinu plaćaju njeno neprofitabilno poslovanje. Kompaniju Sky Srpska je još 2007. godine osnovala Vlada RS sa namjerom uspostavljanja redovnog međunarodnog vazdušnog saobraćaja sa aerodroma Banjaluka. Iako je u više navrata najavljivano da će Vlada RS kupiti dva nova putnička aviona, to se nije desilo. Sky Srpska još je prizemljena, troši budžetske pare i bilježi gubitke.

(zurnal.info)