Vlada RS, uz pomoć Narodne skupštine RS, i u ovoj godini nastavlja sa ekonomskom politikom “pucanja u sopstvenu nogu”, odnosno, sa rasipanjem narodnih para zbog interesa povlaštenih tajkuna, bliskih vladajućim strukturama, ili čak njihovim članovima. Narodna skupština Republike Srpske trebalo bi da na narednoj sjednici, zakazanoj za 22. februara, aminuje još jednu spornu i krajnje sumnjivu odluku entitetske izvršne vlasti. Riječ je o odluci Vlade RS, donesenoj 9. decembra prošle godine, da teslićkom privatnom preduzeću “InterLignum” metodom neposredne pogodbe proda drvoprerađivačku fabriku “Nova Borja” za 6,3 miliona konvertibilnih maraka. Firma “Nova Borja” trenutno je u stopostotnom vlasništvu Vlade RS, koja je ovo preduzeće putem licitacije kupila za 7,3 miliona maraka sredinom 2009. godine.
KUPI, PROČISTI I POKLONI
I u ovom slučaju radi se o krajnje sumnjivoj raboti, iza koje stoje uskostranački interesi vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata, čiji je krajnji cilj dalja partijska privatizacija Republike Srpske, namirenje stranačkih kadrova na terenu i stvaranje pretpostavki da se za naredne opštinske izbore obezbijedi finansijska logistika i sigurna glasačka mašinerija . O čemu se zapravo radi?!
Vlada RS je u julu 2009. godine kupila drvnu industriju “Borja” za 7.350.000 KM sa namjerom, kako je tada rečeno, da se preduzeće sačuva kao cjelina. Tadašnji premijer Milorad Dodik obećavao je kule i gradove, rast proizvodnje, nove investicije, zapošljavanje 400 radnika... Vlada je “Borja” kupila putem licitacije, u trenutku kada je preduzeće bilo u stečajnom postupku. Polovinu tada uplaćenog iznosa od 7,3 miliona maraka, Vlada je vratila u entitetski budžet RS na ime dugova fabrike za neplaćene poreze i doprinose, dok je drugi dio otišao na izmirenje zaostalih plata radnicima i drugim povjeriocima. Osim toga, Vlada je uložila dodatnih dva miliona maraka za obrtni kapital u novoformoranoj firmi “Nova Borja”. (Određeni izvori tvrde da je budžetskim novcem počišćeno još sedam miliona maraka dugovanja firme “Borja”u stečaju.). Prodajući sada “Nova Borja” za 6,3 miliona maraka, Vlada RS je u najboljem slučaju izgubila tri miliona maraka, a u najgorem slučaju više od deset miliona maraka. “Borja” je u stečaj ušla u martu 2005. godine i imala je dug od 23 miliona KM. Fabrika je u tom momentu zapošljavala 630 radnika koji su potraživali oko dva miliona KM za neisplaćene plate i druge naknade.
Za kupovinu “Borja” tokom stečajnog postupka bile su zainteresovane kompanije “Balkan America” i SIM, te firma “Privredni preporod”, u vlasništvu ruskog magnata Olega Burlakova, ali sa njima nije postignut konačni dogovor. U to vrijeme, za kupovinu “Borja” nije bio zainteresovan vlasnik privatne teslićke firme “InterLignum” Stojko Petković. On je vrlo bitan za priču, jer ga SNSD-ova vlast, iako posjeduje sopstevno preduzeće koje se bavi sličnom djelatnošću, nakon osnivanja firme “Nova Borja”, postavlja za predsjednika njenog Nadzornog odbora. Nakon što su dražavnim parama očišćena sva dugovanja propale firme “Borja”, a u julu prošle godine (netom pred izbore) u novom preduzeću pokrenuta proizvodnja i zaposleno 70 radnika, Vlada RS se odlučuje za novu transakciju- da proda “Nova Borja”, ali ne bilo kome već ljudima iz SNSD-a. Zanimljivo je da je već 30. avgusta prošle godine (mjesec dana nakon što je “Nova Borja” pokrenula proizvodnju) “InterLignum” dostavio ponudu za kupovinu preduzeća, nudeći 6,3 miliona maraka, još četiri miliona investicija i zapošljavanje 250 radnika u naredne tri godine, te zadržavanje primarne djelatnosti firme. Sredinom oktobra svoje ponude za kupovinu preduzeća “Nova Borja” dostavili su i SABOSS d.o. o. Sarajevo, nudeći 5. 850.000 maraka i zapošljavanje 220 radnika, “Standard Turbe” d. o.o. sa ponudom od 5.885.000 i 220 novih radnika, te firma FAREX d.o.o. iz Tešnja, koja je ponudila najveću cijenu od 6.350.000 maraka i zapošljavanje 200 radnika.
NARODNA SKUPŠTINA KAO SAUČESNIK
Ko će kome, nego svoj svome, pa je odlučeno da se “Nova Borja” proda “InterLignumu” Stojka Petkovića. Zanimljivo je da je odluka o tome donesena 9. decemra prošle godine (Vlada RS još bila u tehničkom mandatu), a da je Petković promptno djelovao i samo dan kasnije, 10. decembra, uplatio depozit od 60 hiljada maraka. Osim što je predsjednik Nadzornog odbora preduzeća koje kupuje, Stojko Petković je deset godina bio i tehnički direktor propale firme “Borja”. Jedan od generalnih direktora “Borja” godinama je bio Savo Kasapović, aktuleni načelnik Teslića, za čijeg je mandata ovo predzeće doživjelo sunovrat. Potop u “Borju”, firmi koja je svojevremeno zapošljavala više od 600 ljudi i radila čak i u ratnim vremenima, krenuo je 1998. godine, u vrijeme prvog premijerskog mandata Milorada Dodika.
“To je od početka organizovan slučaj u režiji SNSD-a i tu nema nikakvih nepoznanica. Vlasnika ‘InterLignuma’ Stojka Petkovića je SNSD ranije postavio za predsjednika Nadzornog odbora preduzeća ‘Nova Borja’, koje je u stopostotnom vlasništvu države. Sada Petković, koji je istaknuti član SNSD, kupuje ,Nova Borja,. To govori da je praktično postignut dogovor da Vlada RS obavi posao oko kupovine preduzeća u stečaju, a da se posle toga izvrši privatizacija i da ‘InteLignum’ kupi preduzeće očišćeno od svih dugova, i prema radnicima i prema državi”, kaže za “Žurnal” predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić. Za njega je ključno pitanje zašto “InterLignum” nije kupio “Borja” u vrijeme kada je firma bila u stečaju. Čavić, koji je i poslanik u parlamentu RS, tvrdi da je potpuno apsurdno da se o vladinoj odluci o prodaji preduzeća “Nova Borja” izjašnjava Narodna skupština: “Da li je Narodna skupština davala saglasnost kada je Vlada odlučila da kupi to preduzeće? Zakon o privatizaciji treba mijenjati, jer je sada Narodna skupština, odnosno poslanička grupacija koja glasa za ovakve odluke, saučesnik u organizovanom projektu otuđenja javnih sredstava. Svi koji glasaju za ovu odluku su saučesnici.”
Slučaj “Nova Borja” nije izuzetak već pravilo prema kojem djeluje aktulena vlast u RS, kako bi se dokopala javnih dobara. Tako je prije par godina Vlada RS kupila sokolačku drvnu industriju “Romanija”, uložila u nju oko četiri miliona maraka, preimenovala je u “Nova Romanija”, a potom mirno posmatrala kako nova firma, kao i uloženi milioni propadaju. “Nova Romanija” grca u gubicima, ne proizvodi, niti će proizvoditi. Čeka se kupac iz SNSD-a.
DODIK: Vlada RS je uložila 10 miliona
-Vlada RS je u "Borju" uložila blizu deset miliona maraka, od čega 7,8 miliona maraka u kupovinu firme, a ostalo u stvaranje uslova za proizvodnju. Nismo dozvolili da ogromni proizvodni kompleks koji je važan ne samo za opštinu Teslić, već za čitavu Srpsku, bude ugašen. Osnovna namjera nam je bila da se zaštiti imovina i obezbijede nova radna mjesta, a to smo i postigli - rekao je Dodik i dodao da su za furnir iz ove fabrike zainteresovani Italijani, sa kojima je i ranije postojala uspješna saradnja.
(Glas Srpske, juni 2010.)
(zurnal.info)