Presuđeni narko diler i odbjegli osumnjičenik za ratne zločine Ljuban Ećim sredinom oktobra ove godine izbjegao je hapšenje u Banja Luci, saznaje Žurnal.
„Trebao je iz Srbije doći na rođendan člana svoje porodice. Sigurnosne agencije su dobile dojavu, pripadnici Specijalne jedinice Državne agencije za istrage i zaštitu stacionirali su se u Regionalnoj kancelariji SIPA-e u Banja Luci, ali je akcija provaljena, nakon čega je Ećim otkazao svoj dolazak u BiH“, otkrio je naš sagovornik iz bh. policijske agencije.
Prema informacijama sigurnosnih agencija BiH, ključnu ulogu u „otkrivanju“ akcije imao je Svjetlan Nović, službenik SIPA-e i prvi rođak Sredoja Novića. On je, nakon što su specijalci SIPA-estigli u Banja Luku, ne znajući da su došli zbog Ećima, pozvao pratioce Milorada Dodika, te ih obavijestio da se priprema akcija hapšenja tadašnjeg predsjednika Republike Srpske. Istog dana, u Večernjim novostima je objavljen tekst po naslovom: “Ambasada SAD-a priprema hapšenje Milorada Dodika”.
„Nakon toga, najviši zvaničnici RS-a su se uključili u provjere, te su saznali da je akcija ipak usmjerena protiv Ljubana Ećima“, kazao je naš sagovornik.
Naravno, nakon ovoga, Ećim se nije pojavio na proslavi rođendana, akcija je propala, ali je posljednjih dana, ovaj presuđeni narko diler koji živi u Srbiji, započeo ličnu istragu kako bi utvrdio ko je SIPA-i dojavio da on dolazi u Banja Luku. Zbog toga je, prema saznanjima sigurnosnih agencija BiH, već uputio prijetnje smrću jednom od inspektora SIPA-e za kojeg sumnja da je izvor informacija.
Saradnja sa kriminalnim grupama
Ljuban Ećim godinama živi u Srbiji, gdje se skriva od bh. pravosuđa koje ga sumnjiči za ratne zločine na području Kotor Varoši. Sve relevantne sigurnosne službe u regiji su ga smatrale čovjekom koji je organizovao skrivanje tada odbjeglog haškog optuženika za ratne zločine Radovana Karadžića. Tokom rata bio je komandant Crvenih beretki u banjalučkoj regiji, gdje je djelovao zajedno sa Nenadom Stevandićem. Bio je u bliskim vezama sa Željkom Ražnatovićem Arkanom iMiloradom Ulemekom Legijom. Nakon rata, nastavio je saradnju sa Zemunskim klanom, a zajedno sa Lukom Bojovićem je organizovao trgovinu narkoticima.
U decembru 2007. godine uhapšen je u Beogradu zbog poslova sa drogom, a njegovo ime se našlo na optužnici Specijalnog tužilaštva Srbije koja je podignuta 14. maja 2008. godine. Prvooptuženi u tom predmetu protiv narko mafije bio je Bijeljinac Željko Radovanović zvani Votka i Krečo. U pitanju je dugogodišnji član Zemunskog klana i saradnik Luke Bojovića koji je hapšen i u BiH zbog poslova sa drogom.
Prema policijskim izvorima, Ećim je, upravo, preko svog saradnika Radovanovića bio u vezi sa čelnicima Uprave za indirektno porezivanje BiH koji su mu omogućvali transport droge i ostale robe koja se pojavljivala na crnom tržištu u BiH. O Ećimovim, odnosno Radovanovićevim vezama sa Dodikovim ljudima u UIO svjedoči i dokumentacija pronađena prilikom pretresa u okviru akcije„Pandora“.
Tada je, naime, u kući direktora Sektora za carine UIO Zdravka Cvjetinovića pronađen njegov ugovor o jemstvu potpisan sa Zlatom Radovanović, suprugom Ećimovog saradnika Željka Radovanovića, koja je također procesuirana zbog organizovanog kriminala. Zlata Radovanović je 26. januara 2012. godine podigla 120 hiljada marka kredita u Sparkasse banci, a žirant joj je bio direktor Carina - Zdravko Cvjetinović, koji je na tu poziciju imenovan na prijedog SNSD-a.
Bitno je napomenuti da je i Zdravku Cvjetinoviću dojavljeno da će biti uhapšen u okviru akcije Pandora, nakon čega je on pokušao pobjeći u Srbiju. Međutim, uhapšen je prilikom pokušaja prelaska granice. U pritvoru je, zajedno sa Kemalom Čauševićem, proveo svega 30 dana, a optužnica protiv njega, ni četiri godine nakon hapšenja, nije podignuta. Cvjetinović je i danas uposlenik Uprave za indirektno oporezivanje, odakle, prema saznanjima sigurnosnih agencija, pomaže Ljubanu Ećimu da se bavi svojim nezakonitim poslovima.
“Obrada” kadrova SDS-a
Kako bi i u bućnosti imao političku zaštitu, Ećim je posljednjih mjeseci obavio poseban zadatak za vladajući SNSD. Koristeći svoje ratne veze sa pojedincima u SDS-u, upravo je Ećim bio jedan od ključnih ljudi koji je koordinirao rasturanjem te političke partije. Njegova sestra Vesna Ećim, kao članica SDS-a bila je posrednik u ovim poslovima. Prvo je uticao na odluke dobojskog gradonačelnika Obrena Petrovića, koji je tokom rata bio načelnik Službe javne bezbjednosti Doboj, s kojom su, u zločinačkim poduhvatima, sarađivale Ećimove Crvene beretke. Nakon toga je „obradio“ zvorničke SDS-ovce Dragomira i Kostadina Vasića. Obojica Vasića imala su bitne uloge tokom rata, a Dragomiru se trenutno sudi zbog optužbi za genocid u Srebrenici. Nakon što je SDS, zbog nestatutarnog djelovanja, iz stranke isključio Kostadina Vasića, on je utočište pronašao u Ujedinjenoj Srpskoj Nenada Stevandića. Upravo su Stevandić i Ećim bili bliski saradnici u ratnim akcijama Crvenih beretki na području Kotor Varoši. Nakon što su protjerali sve Bošnjake i Hrvate iz kotorvaroškog sela Večići, Ljuban Ećim je pred kamerama kazao: „Večići su dobili svoje, ali idemo redom“.
(zurnal.info)