:DRSKOST BEZ GRANICA: Kraljevske otpremnine za penzionisane parlamentarce

Istražujemo

DRSKOST BEZ GRANICA: Kraljevske otpremnine za penzionisane parlamentarce

DRSKOST BEZ GRANICA: Kraljevske otpremnine za penzionisane parlamentarce

Nakon što su sebi osigurali sramotno visoke plate, zbog prosjeka istih tih plata, naše parlamentarce nakon penzioniranja čeka 25.000 KM otpremnine i najviše penzije u BiH


Do kraja godine će u penziju tri državna parlamentarca, Beriz Belkić iz Stranke za BiH, te SDP-ovci Mirjana Malić i Adem Ibrahimpašić. Sa sobom će ponijeti, u prosjeku, po 25.000 konvertibilnih maraka. Tolika je otpremnina za poslanike koji idu u penziju.

Belkića su iz nadležnih službi Parlamenta BiH već upozorili da je od 1. decembra ispunio uvjete za penziju. Belkić je zastupnik i u novom sazivu Predstavničkog doma, pa više ne može biti profesionalni zastupnik ukoliko u narednom periodu želi primati i penziju. U tom će se slučaju Belkić morati zadovoljiti "samo" poslaničkim paušalom.

Kako je još od završetka rata bio u izvršnoj, odnosno u zakonodavnoj vlasti, zbog njegovih mjesečnih plata od po nekoliko hiljada maraka, Belkić vjerovatno ne treba da brine ni zbog cifre koja će stajati na njegovom čeku za penziju.

BELKIĆ: UZET ĆU SVE NA ŠTO IMAM ZAKONSKO PRAVO!

Po Odluci o načinu obračuna plata i ostalih materijalnih prava poslanika i delegata u Parlamentu BiH, Belkić ima pravo i na isplatu otpremnine u visini šest njegovih posljednjih plata, dakle oko 26.000 maraka.

91811FB4-EE84-4966-BA3B-D7D88BB25D74_mw800_s"Ništa nisam tražio niti ću tražiti ali sve na što imam pravo uzet ću. Godinama sam se odricao savjetnika, štedio, po 500 maraka davao u javne kuhinje. Odricanjem od svojih prava uštedio sam Parlamentu 40 - 50 hiljada maraka. Međutim, koga briga za to!? Svaki dan dolazim na posao. Ko to zna, ko uopće vidi jer evo i danas nikoga nema na poslu. Ko će mene sutra pitati imam li ja novca za lijekove. Ponavljam, sve na što imam pravo po zakonu, uzet ću. Pa i otpremninu. Ja ću to opet podijeliti, ali uzet ću sigurno".

Belkićeva bivša kolegica u državnom Parlamentu, SDP-ova zastupnica Mirjana Malić kaže da je još u aprilu prošle godine ispunila uvjete za penziju ali je zahtjev za penzioniranje predala tek u oktobru, kada joj je formalno istekao mandat u državnom Parlamentu. U šaljivom tonu za Žurnal kaže kako nije tražila štelu pa na rješenje za penziju još uvijek čeka.

"Otpremninu u Parlamentu BiH već sam uzela. To je tačno. To je moje zakonsko pravo. Nije me zapravo niko ni pitao, hoću li ili neću. Ja sam se, s druge strane odrekla prava da narednih dvanaest mjeseci primam zastupničku platu", kazala je Malićka za magazin Žurnal.

Malička, međutim, ne bi ni trebala godinu dana biti "na bijelom hljebu" u državnom Parlamentu jer će naredne četiri godine provesti u Skupštini Kantona Sarajevo.

Sad već bivši delegat u Domu naroda Parlamenta BiH, Adem Ibrahimpašić do kraja godine će, također, ispuniti uvjete za penziju.

"Mislim da će mi penzija biti ona najviša, mislim da je to oko 1.900 maraka. Ali samo da znate, ja sam kao delegat samo dvije godine bio u profesionalnom statusu. Prve dvije godine mandata sam primao samo paušal, odnosno platu u svojoj bivšoj firmi, Bihaćkoj pivovari. Tamo sam imao mnogo, mnogo veću platu nego u Parlamentu BiH, tako da u mom slučaju ne stoji priča da mi je zastupnički angažman odredio visinu penzije. Kad me već pitate, uzet ću i otpremninu. Hajte mi samo recite zašto ne bih uzeo?!", kaže Ibrahimpašić za Žurnal.

ŠTO VIŠE MANDATA, BOLJA PENZIJA

Poređenja radi, od 25.000 KM, koliko samo za otpremninu dobiju državni parlamentarci nakon penzioniranja, 12 mjeseci (pre)živi sedam penzionera u BiH koji primaju najnižu penziju.

Iako državnim zastupnicima 2006. godine a potom ni 2008. nije pošlo za rukom da ozakone sebi penzioniranje pod uvjetima povoljnijim nego za "obične smrtnike" te da imaju penzije i do 3.400 KM, ne znači to da praktično već ne uživaju određene privilegije. Jer, prema neslužbenim podacima iz Penzijsko-invalidskog fonda FBiH, bivši parlamentarci uglavnom primaju najviše, tzv. nacionalne penzije u BiH. Trenutno ova penzija iznosi 1.975 maraka. Vrlo je neznatna razlika u primanjima koje imaju njihove kolege s federalnog nivoa.

{egida}"Kako je za obračun penzije relevantan prosjek primanja tokom 29 "najpovoljnijih" godina radnog vijeka, zastupnika koji je osam ili dvanaest godina proveo u Parlamentu, ili što također nije rijedak slučaj, ako je od 90-tih godina prošlog stoljeća sudjelovao u najvišim organima izvršne i zakonodavne vlasti u BiH, te imao odlične plate, na koncu tog zastupnika čeka i odlična penzija"{/egida}Za penzije i jednih i drugih, u PIO-u FBiH imaju veoma jednostavno pojašnjenje. Kako je za obračun penzije relevantan prosjek primanja tokom 29 "najpovoljnijih" godina radnog vijeka, zastupnika koji je osam ili dvanaest godina proveo u Parlamentu, ili što također nije rijedak slučaj, ako je od 90-tih godina prošlog stoljeća sudjelovao u najvišim organima izvršne i zakonodavne vlasti u BiH, te imao odlične plate, na koncu tog zastupnika čeka i odlična penzija.

U PIO-u nisu željeli govoriti o konkretnim imenima, jer visina penzije je različita od slučaja do slučaja i zavisi, naravno, od primanja koja su zastupnici imali i prije ulaska u zakonodavnu vlast.

Na rješenjima za penziju pojedinima navodno piše i mnogo viša cifra od 1. 975 KM. Međutim, zbog manjka novca u penzionim fondovima, najviši iznos penzije koji može biti isplaćen u BiH za sada je ograničen na taj iznos ( četiri prosječne penzije iz decembra 2007. godine, usklađene za isplatnim koeficijentom za određeni mjesec).

Kako već rekosmo, riječ je o 1.975 maraka i u poređenju sa crkavicom od koje preživljavaju svi ostali penzioneri u BIH, ne bi se baš reklo da naši parlamentarci primaju "obične" penzije, kako to znaju reći. I pored toga, dio njih navodno nikada nije odustao od ideje da im se zakonom osiguraju i povoljniji uvjeti za penzioniranje. Svjesni da zbog teških ekonomskih prilika u zemlji nije pravi trenutak, za sada su se samo primirili.

Podsjetimo, parlamentarci su svojevremeno tražili propis po kojem bi u penziju mogli sa 55 godina starosti i 20 godina staža. Uz to bi im isti propis garantirao penziju od 2.500 do 3.400 maraka!?

MUKE "FEDERALACA": Vešović, Žilić, Rastoder i Moranjkić u penziji od Nove godine

DSC_0204Federalni parlamentarci su, podsjetimo, početkom ove godine, također sebi pokušali ozakoniti penzioniranje pod povoljnijim uvjetima. Dobili su zbog toga šamar javnosti a neki o njih i sankcije svojih stranaka. Njihov neuspjeh, međutim, ne znači da i sada nisu privilegirani. Nakon penzioniranja uživaju mjesečna primanja skoro kao i njihove kolege s državnog nivoa.

U Parlamentu Federacije BiH će do kraja godine uvjete za starosnu penziju ispuniti četiri bivša zastupnika, Marko Vešović (nezavisni zastupnik), Mehmed Žilić (SDA), Hamdija Rastoder (BPS- Sefer Halilović) i Muhamed Moranjkić (BOSS). Međutim, nadležne administrativne službe još uvijek ne mogu da razriješe određene pravne nejasnoće u ova četiri slučaja. Kako je ovim zastupnicima mandat formalno istekao u oktobru a nekima od njih nedostaje još mjesec dana staža za penziju, pravnicima je u Parlamentu još uvijek nepoznanica kako riješiti njihov status.

"Rekli su mi da čekaju fomiranje komisije koja će odlučiti o mojim pravima. Tada ću znati da li imam prava koja me sljeduju po postojećim propisima pa i pravo na otpremninu", kazao je za Žurnal Muhamed Moranjkić, kojemu je protekli mandat u federalnom Parlamentu, ukupno treći koji je proveo u zakonodavnoj vlasti u BiH.

Moranjkića, također, vjerovatno čeka odlična penzija a kao i njegove kolege, slijedi mu i isplata otpremnine. Doduše, nešto manje nego je to na državnom nivou, jer federalni propisi predviđaju isplate otpremnine u visini "samo" pet posljednjih plata zastupnika.

(zurnal.info)