Etički komitet konačno kaznio aktere seks afere u Tuzli:EKSKLUZIVNO: Doživotna suspenzija za profesore Golića i Lučića

Istražujemo

EKSKLUZIVNO: Doživotna suspenzija za profesore Golića i Lučića

EKSKLUZIVNO: Doživotna suspenzija za profesore Golića i Lučića

Etički komitet Univerziteta u Sarajevu je, kako nezvanično saznajemo, suspendirao profesore Pravnog fakulteta u Sarajevu, Bajru Golića, Zdravka Lučića i Sanjina Omanovića, a profesora Fuada Saltagu kaznio javnim ukorom. Zbog "mrlje na obrazu" akademskoj zajednici u BiH, jer su njihova imena dovedena u vezu sa seks aferom na Odjelu Pravnog fakulteta u Tuzli, članovi Komiteta su za kolege Golića i Lučića spremili Odluku o doživotnoj suspenziji. Profesoru Omanoviću je "odrezana" suspenzija na dvije godine dok je profesor Fuad Saltaga, prošao samo s javnim ukorom, uz obrazloženje članova Etičkog komiteta da kao dekan nikada nije poduzeo potrebne radnje da se slučaj bar istraži.

OSTAJU NA FAKULTETU, BAVIT ĆE SE NAUČNIM RADOM

Etički komitet Univerziteta u Sarajevu, odluku o kaznama za profesore Golića, Lučića, Saltagu i Omanovića donio je u srijedu, 8. juna, navodno, nakon nekoliko ozbiljnih rasprava o tome kako kazniti svakog čije se ime dovodi u vezu s ponašanjem nedoličnim članovima akademske zajednice. Da bi Odluka bila izvršna, trebalo bi još da je potvrdi Senat Univerziteta Sarajevo a u Rektoratu nam je rečeno da je naredna sjednica zakazana za 29. juni.

Ukoliko se Senat potvrdno izjasni o Odluci Etičkog komiteta, profesor Golić, kojem je do penzije preostalo još nekoliko godina, i njegov kolega Lučić, navodno i dalje mogu da budu u radnom odnosu na Pravnom fakultetu jer za to nema pravnih prepreka. Međutim, do kraja života neće moći predavati studentima. Jedino čime se mogu baviti je naučnoistraživački rad.

Profesor Sanjin Omanović će, navodno, također ostati u radnom odnosu na Pravnom fakultetu, i također se može baviti samo istraživačkim radom, dok mu zabrana rada sa studentima ne istekne.

Kolege profesora Golića, Lučića, Omanovića i Saltage još uvijek ne žele javno komentirati slučaj, a priča se dosta uspješno još uvijek "drži podalje" od medija. Jedan od naših sagovornika kaže kako je ipak riječ o "revolucionarnoj" odluci jer je Etički komitet prvi put odlučio "suditi" po etičkim a ne pravnim aršinima. Nakon razotkrivanja afere u Tuzli prošlo je više od dvije godine a iz Etičkog komiteta su sve donedavno tvrdili kako ne mogu sankcionirati kolege sve dok protiv njih nema pravosnažne presude?!

(zurnal.info)