Skupština Elektroprivrede Bosne i Hercegovine smijenila je danas dvojicu članova Nadzornog odbora, Zijada Džemića, predsjednika NO i člana ovog odbora Hilmu Šehovića na zahtjev Vahida Heće, ministra energije, industrije i rudarstva.
Federalna vlada je morala dati saglasnost za smjenu članova NO ali je ministar Hećo zanemario zakon i požurio da prije formiranja nove vlasti očisti NO Elektroprivrede od svojih neistomišljenika. Hećo je bio taj koji je na dnevni red Skupštine predložio ovu tačku a predsjednica Skupštine Deniza Mačkić je usvojila iako u Uredbi o vršenju ovlaštenja organa FBiH u privatnim društvima sa učešćem državnog kapitala jasno piše da za takav potez mora imati saglasnost Vlade. Nedavni pokušaj Stranke za BiH u dogovoru sa nekoliko drugih stranaka da usvoje takvu odluku na sjednici Vlade nije uspio.
Rizah Softić, predsjednik Udruženja dioničara, akcionara i udjeličara zbog toga najavljuje krivične prijave protiv ministra Heće, direktora EP-a Amera Jerlagića i Mačkićeve zbog “nezakonitih smjena” u NO. Softić tvrdi da današnja odluka Skupštine nije validna sve dok dvojica smijenjenih članova NO ne budu izbrisani u Komisiji za vrijednosne papire, a upisani novi članovi, među kojima je i sam predsjednik NO.
Zanimljivo je da na današnjoj Skupštini nisu imenovani novi članovi NO. Mačkićeva je na kraju sjednice kazala da NO nastavlja svoj rad i ima kvorum sa pet preostalih članova dok se ne imenuju novi članovi na određeno vrijeme. Jerlagić je nakon glasanja sa osmijehom na licu čestitao i rukovao se sa nekoliko članova Skupštine. Softić smatra da je Jerlagiću i Heći potreban kvorum kako bi se na NO usvojile odluke o javnim nabavkama vrijednim oko 160 miliona te izboru švicarskog Alpeka za strateškog partnera gradnje novog bloka 7 u termoelektrani Tuzla.
Presporo formiranje nove vlasti omogućit će Heći da ošteti federalni budžet za nekoliko miliona. To su namjere koje on ne krije, potvrđene na sudu. Federalni Parlament je na posljednjoj sjednici u bivšem sastavu donio odluku da se EP-i zabranjuje donošenje odluka poput izbora strateških partnera i promjene članova uprave ali tu odluku nikada nije usvojio Dom naroda pa je u EP-i smatraju nevažećom iako bi je se morali pridržavati, s obzirom da je Federacije i dalje vlasnik EP-i.
U navedenoj sudskoj odluci je pisalo da je Hećo imao namjere oštetiti budžet ali da u tome nije uspio. Sada je dobio savršenu priliku i podršku za to.
(zurnal.info)