:ELEKTROPRIVREDA: Hećo i Jerlagić pripremaju pljačku 300 miliona maraka

Istražujemo

ELEKTROPRIVREDA: Hećo i Jerlagić pripremaju pljačku 300 miliona maraka

ELEKTROPRIVREDA: Hećo i Jerlagić pripremaju pljačku 300 miliona maraka
Ministar Vahid Hećo nokautiran je izbornim porazom ali poput svakog pravog “teškaša” ne odustaje od borbe sve dok nova vlada ne odsvira kraj njegovog mandata. Uz poslušnost Amera Jerlagića, pokušava isisati oko 300 miliona maraka rezervi ove kompanije

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine ovu će godinu završiti u minusu od preko 200 miliona ali na računima banaka još uvijek ima oročeno više od 300 miliona maraka kojih se Vahid Hećo i Amer Jerlagić žele dočepati po svaku cijenu. Umjesto da novac iskoriste za pokrivanje minusa za koje su sami krivi, Jerlagić i Hećo pripremaju Nadzorni odbor koji će im odobriti trošenje miliona.

PALE PRVE ŽRTVE

Prve žrtve ovog plana početkom sedmice bili su predsjednik NO Zijad Džemić i član odbora Hilmo Šehović. Džemić za Žurnal kaže da je smijenjen jer je poštovao odluku Federalnog parlamenta da se ne donose nikakve strateške odluke u Elektroprivredi. S dnevnog reda skinuo je odluke o izborima strateških partnera za gradnju novih blokova u elektranama u Kaknju i Tuzli te javnih nabavki vrijednih više od 150 miliona maraka.
- Te je odluke donio Nadzorni odbor sa šest glasova za. Ja sam samo predložio tu odluku a onda me se optuži da sam to sam uradio – objašnjava Džemić koji smatra da su sve odluke Skupštine nezakonite: Njima je trebala glasačka mašina za direktorovo (Jerlagić. op.a.) trošenje novca.

{egida}"Njima je trebala glasačka mašina za direktorovo (Jerlagić. op.a.) trošenje novca"{/egida}

Džemić je jučer poslao mail u kojem saziva novu sjednicu za 15. decembar i za Žurnal kaže da ga ne zanimaju “nezakonite” odluke Skupštine. U isto vrijeme, preostalih pet članova NO paralelno sazivaju sjednicu. Tako su sada zakazane dvije sjednice mada niko više nije siguran ko ima pravo da ih zakazuje.
- Ne zna se više koja politika šta gura
– kaže zbunjeno za Žurnal visokorangirani zaposlenik Elektroprivrede blizak Skupštini, koji nije želio da mu navodimo ime.

U vrijeme formiranja nove vlasti i novih odnosa snaga, Elektroprivreda može da radi samo svoje svakodnevne aktivnosti. Sve važne odluke koje donose jedan ili drugi NO bit će upitno provesti jer više nikome nije jasno šta je zakonito a šta nije. U toj bi pravnoj magli moglo ispariti oko 300 miliona!

SucurFederalni premijer Mustafa Mujezinović pokušao je stvar odgoditi i prepustiti novoj vlast,i tako što nije dao odobrenje Skupštini Elektroprivrede za razrješenje i imenovanje članova NO. Ali, o tome je raspravljano i bez saglasnosti njegove Vlade. SDA za sada stvari radi ispod stola i nezvanično podržava Džemića dok se u javnosti stvara slika da nisu zainteresovani za miješanje u ovaj problem uz ponavaljanje da sve treba ostaviti za narednu godinu.

Izborni pobjednik SDP je, čini se, prezauzet “nematematičkim” koalicijama pa samo najavljuju da će se svime pozabaviti kada dobiju mandate. U Predstavničkom domu federalnog Parlamenta su uspjeli u posljednji čas donijeti zaključak da se zabrane važne odluke u Elektroprivredi ali nisu uspjeli taj zaključak potvrditi u Domu naroda. Za tu se slamku sada hvataju i ministar Vahid Hećo i direktor EP-a Amer Jerlagić.
- Malo je toga što SDP može sada uraditi dok se ne formira nova vlast. Mi smo pokušali sve što je u našoj moći ali Hećo ne sluša ni Parlament ni premijera u čijoj je Vladi – kaže Slavko Šućur, poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije i član Odbora za energiju, rudarstvo i industriju ovog Parlamenta.

PROTIV VLADE I PARLAMENTA

Tako je Hećo protiv volje Parlamenta i Vlade na dnevni red Skupštine EP-e stavio tačku razrješenja Džemića i Hilme Šehovića. Planirao je na istoj sjednici imenovati nove ljude, ali je zbog kašnjenja tog prijedloga imenovanje skinuto sa dnevnog reda. Nije se čekalo na tu tačku, na brzinu je održana sjednica na kojoj će se u nejasnim okolnostima iz NO izgurati neposlušnici i dobiti kvorum od pet ljudi za donošenje odluka o javnim nabavkama i strateškim partnerima za gradnju novog bloka u Tuzli i Kaknju. Jerlagić je vještim diplomatskim odgovorima izbjegavao pitanje o hitnim sjednicama prije formiranja nove vlasti. On kaže da je i ranije bilo potrebe za smjenama jer su, kako on kaže, Džemić i Šehović opstruirali rad NO.
- Na veoma čudan način su otkazivane sjednice, nekada i deset minuta prije zakazane sjednice. Usvajanje zaključka o stanju u rudnicima zbog toga čeka već nekoliko mjeseci – kaže Jerlagić koji nije želio ni potvrditi niti demantovati navode da će NO u narednih mjesec dana donositi odluke o Tuzli, Kaknju i javnim nabavkama.

On je jedini sa posljednje Skupštine izašao na stražnji ulaz zavaravajući novinare da samo ide po kaput. Objašnjava da tada nije bio spreman komentarisati odluke Skupštine jer je “gospodin sa leptir mašnom” (Rizah Softić, predsjednik udruženja dioničara op.a.) prije njega “već rekao sve”.
- Nema potrebe da ja komentarišem odluke tijela koje je iznad uprave preduzeća – kaže Jerlagić i dodaje da je sve provedeno “u skladu sa slovom zakona”.

{egida}"Uvijek sam mislio da postoje rješenja, pokušavao sam da smirim situaciju. Sada imam informacije da će se još više zakuhati"{/egida}

Jerlagić nije htio za novinare komentarisati rad NO ali je zato za Skupštinu pripremio izvještaj o radu “tijela iznad uprave preduzeća”. Džemić smatra da je ovo još jedan prekršaj direktora i Skupštine.
- To bi bilo isto kao kad bih ja pripremio izvještaj o radu Vlade koja je iznad mene – objašnjava Džemić.

Direktor Jerlagić očito nema vremena da gleda unatrag. Vremena do formiranja nove vlasti sve je manje i on kaže da u narednih desetak dana očekuje novu sjednicu NO na kojoj će se zakazati i sjednica Skupštine kada bi trebalo imenovati nova dva člana. Njegov radni kolega i naš neimenovani sagovornik, uključen u sazivanja sastanaka i skupština, kaže da više nije siguran koga treba slušati.
- Proizvodi se haos. Jedva čekam da se sve smiri makar ja bio prvi koji će biti razriješen dužnosti – kaže sagovornik Žurnala za koga su politički utjecaji u Elektroprivredi prevršili svaku mjeru: Očito su preveliki utjecaji. Uvijek sam mislio da postoje rješenja, pokušavao sam da smirim situaciju. Sada imam informacije da će se još više zakuhati.

PET HEĆINIH ADUTA

Naš sagovornik se ne slaže sa Jerlagićem i misli da je prerano sazivati novu sjednicu Skupštine, pogotovo ne bez saglasnosti Vlade.

rizahPredstavnik dioničara Rizah Softić danas je bio nešto smireniji nego na dan Skupštine. Već je ranije najavio tužbe protiv uprave EP-e i Heće. Prema njegovim informacijama NO bi u narednih mjesec dana trebao da donose odluke o oko stotinu miliona maraka ali Softić vjeruje da NO više ne može napraviti štetu.
- Smjene su nezakonite. Sekretar društva sigurno neće sazivati nove sjednice u ovakvim okolnosti. Prema statutu, za kvorum je potrebno pet članova. Ako se jedan od njih ne pojavi nema sjednice – objašnjava Softić.

Problem će biti ako se pojavi pet Hećinih članova NO. Šućur kaže da bi oni mogli donijeti odluke o trošenju rezervi.
- Napravljena šteta bi bila nepopravljiva – kaže Šućur i dodaje da će se uloga vlade u tehničkom mandatu morati razjasniti: Svugdje u svijetu ta vlada ne radi ništa što bi moglo stvoriti dalekosežne posljedice.

Jedini koga od izbora nema ni u medijima ni na zvaničnim okupljanjima Elektroprivrede je ministar Hećo. Od njega stižu tek direktive šta i kako da se radi - dok se još može. Hećo bi u svom izbornom padu za sobom mogao povesti i Jerlagića, Denizu Mačkić, predsjednicu Skupštine EP-e za koju su samo Hećina uputstva mjerodavna, ali i svih pet članova NO.

Nastavlja se ispumpavanje novca iz energetskog giganta.

PROPAST: Elektroprivreda će godinu završiti s minusom od 200 miliona

jerlagicŽurnal nezvanično saznaje da su interni revizori tokom kontrole poslovanja Elektroprivrede u ovoj godini otkrili da je Jerlagić navodno falsifikovao finansijske izvještaje o poslovanju u prvih šest mjeseci ove godine.
- Prikazao je dobit od tri miliona ali je izostavio proknjižiti milion maraka troškova – kaže sagovornik Žurnala blizak revizorskom timu.

Prema njegovim saznanjima dobit Elektroprivrede u prvoj polovini ove godine manja je za deset puta od prvih šest mjeseci 2009. godine kada je dobit bila oko 30 miliona. Ured za reviziju institucija u Federaciji je i prošle godine izrazio rezerve prema ovoj cifri jer Elektroprivreda nikada nije proknjižila više od 400 miliona “spornih” dugovanja.

Zahvaljujući “uspješnom” pripajanju rudnika u Federaciji Elektroprivredi, dubioza bi ove godine mogla biti oko 200 miliona, otkriva interna revizija.
- Revizori su procijenili da će rudnici napraviti minus od oko 200 miliona maraka – kaže naš sagovornik.

 

TUZLA: Vladi dugovi, Alpiku profit

termoblok7_te_tuzlaKao i sve “strateške projekte” Hećo je izbor firme za gradnju bloka 7 u Tuzli pokušao ubrzati na svaki mogući način. Njemački EnBW već je jednom bio izabran za partnera ali je cijeli proces poništen i vraćen na početak. Umjesto Vlade Federacije partnere sada bira sama Elektroprivreda, ili da budemo konkretni ministar Hećo lično. A on je oko bacio na švicarski Alpik, kompaniju koja u svom vlasništvu nema niti jednu jedinu elektranu! Radi se o jakom i poznatom trgovcu ali ne i proizvođaču struje. Elektroprivreda ne krije radost zbog “povoljnog” dogovora kojeg su postigli sa ovom kompanijom ali još nikada nisu javno pokazali njihovu ponudu. Slaviša Šućur kaže da je privatnim kanalima uspio dobiti uvid u ponudu.
- Alpik je po tom dogovoru samo trebao da nađe finansijera, Vlada bi se zadužila a Alpik dobio struju po povoljnim uslovima čak i prije početka gradnje novog bloka! - objašnjava Šućur i dodaje da to ne bi bila investicija nego zaduživanje jer bi najmanje koristi imala Federacija: Od milijardu i po vrijednog posla najmanje 70 posto bi otišlo vani jer mi nemamo tu opremu a građevinskih radova i novih radnih mjesta ne bi bilo onoliko koliko se mi nadamo. Tako da to ne bi bio pokretač nego teret našoj privredi.

(zurnal.info)