Predstavljeni rezultati istraživanja Centra za razvoj medija i analize:Elektroprivreda prva na listi prekršilaca Zakona o javnim nabavkama

Novosti

Elektroprivreda prva na listi prekršilaca Zakona o javnim nabavkama

Po prvi put u BiH napravljena je velika baza podataka sa svim rješenjima koje je donio državni Ured za razmatranje žalbi unoseći ime organa protiv kojeg je podignuta žalba, onoga ko se žalio i konačni ishod cijelog slučaja

Elektroprivreda prva na listi prekršilaca Zakona o javnim nabavkama
FOTO: Adi Kebo/zurnal.info
Centar za razvoj medija i analize u okviru projekta Antikorupcijska mreža u BiH ACCOUNT predstavio je istraživanje Deset najvećih prekršilaca Zakona o javnim nabavkama u Bosni i Hercegovini 2012. godine.

Na pres konferenciji održanoj danas, 29. marta, ispred BBI centra u Sarajevu istraživači CRMA-e naveli su kako su podaci o prekršiocima Zakona prikupljani mjesecima  iz gotovo 2.000 slučajeva javnih nabavki na koje su uložene žalbe u toku 2012. godine.

Po prvi put u BiH napravljena je velika baza podataka sa svim rješenjima koje je donio državni Ured za razmatranje žalbi unoseći ime organa protiv kojeg je podignuta žalba, onoga ko se žalio i konačni ishod cijelog slučaja.
Korupcija je svake godine sve izraženija u javnim nabavkama vrijednim oko četiri milijarde maraka u Bosni i Hercegovini, pokazuje anketa koju su kao dio projekta Antikorupcijske mreže civilnih organizacije u BiH proveli Centar za razvoj medija i analize i INFOHOUSE.

Transparentnost javnih nabavki se iz godine u godinu smanjuje, rečeno je na konferenciji. U odnosu na 2008, kada je čak 91% javnih nabavki vođeno metodom otvorenog postupka sa javnim objavljivanjem tendera, u 2012. samo jedan od tri tendera realizuje se na na taj način. Zbog toga su  ugrožena javna sredstva jer cijene na taj način rastu od 20 do 60 procenata. Udruženje Tender došlo je do podatka  da je korupcija u javnim nabavkama odnijela blizu 700 miliona KM prošle godine.

- Jedan od razloga zašto su javna preduzeća ta koja najviše krše Zakon o javnim nabavkama bi mogao biti taj što ona imaju puno više novca na raspolaganju u odnosu na druge institucije, prave puno više nabavki, a samim tim imaju i više žalbi - smatra Semir Mujkić, istraživač u projektu:
- To ih svakako ne bi smjelo opravdati s obzirom na to da svi oni imaju odjele za javne nabavke i ljude koji su stručnjaci i morali bi znati sve o tome.

Iz nekih primjera je vidljivo da su upravo ti ljudi uradili ono što se u udžbenicima o korupciji u javnim nabavkama navodi kao negativan primjer, a to je da toliko detaljno opišete proizvod koji nabavljate da ga samo jedan proizvođač ima. Odmah znate da će ta tenderska dokumentacija biti poništena – rekao je Mujkić.

Prema rezultatima istraživanja, tri najveća prekršioca Zakona o javnim nabavkama (tenderima) u našoj zemlji u 2012. godini su Elektroprivreda BiH (97 osnovanih žalbi) Elektroprivreda RS-a (57),  Vlada Distrikta Brčko (38).
Slijede BH Telecom (31), Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (21), Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne (21), Klinički centar Banja Luka (20), Željeznice Republike Srpske (ŽRS), Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo (12) te MUP Republike Srpske (11 žalbi).


Kako je rekao Eldin Karić, direktor CRMA-e i projekta Mreže Account, nijedan prekšilac nije kažnjen: Zbog toga smo odlučniji nego ikad da provedemo usvajanje novog zakona (60 je pripremljenih izmjena) o javnim nabavkama. Mi smo jedina zemlja na svijetu koja nikada nije isplatila odštetu oštećenim u procesu javnih nabavki.

(zurnal.info)