Ko se školuje "iz našeg džepa" (3):Feliks Vidović pred kraj mandata "pripazio" saradnike

Istražujemo

Feliks Vidović pred kraj mandata "pripazio" saradnike

Feliks Vidović pred kraj mandata

 

Ako se budžetski novac za školovanje uposlenika javnih institucija daje samo u iznimno važnim slučajevima, moramo onda vjerovati i da je Mara Mandić, viši samostalni referent za finansijsko-računovodstvene poslove u Ministarstvu pravde Federacije BiH, iznimno važan, malo je reći neophodan, kadar bez kojeg ovo Ministarstvo naprosto ne može da funkcionira. Jer, Mandićki se najprije 2009. godine, sa 2.409 KM pomoglo da završi fakultet a potom je već u oktobru 2010. godine, iz budžeta dobila 12.040 KM kako bi završila postdiplomski studij!

SAVJETNICI MINISTARA NAJVIŠE VOLE DA SE ŠKOLUJU

Žurnal je iz Ministarstva pravde tražio podatke o novcu potrošenom za školovanje uposlenika u protekloj deceniji, a sudeći prema podacima koje su nam dostavili, u ovom su Ministarstvu privilegije počeli koristiti tek od 2009. godine. Pa ipak i samo za tri godine potrošili po tom osnovu 43.249 KM! Zanimljivo, cjelokupna je suma isplaćena samo za mandata bivšeg ministra Feliksa Vidovića. Iako su na snazi mjere budžetske štednje, zanimljivo je i to da je ministar čak tri isplate potpisao u tehničkom mandatu.

Upravo je po isteku mandata, ministar Vidović naprasno odlučio da je Mandičkin postdiplomski studij "stvar od javnog interesa". U isto je vrijeme procijenio i da stručnog savjetnika za normativno-pravne poslove Sanina Pačariza, treba stimulirati sa 11.400 KM za postiplomski studij! Pačariz je bar još uvijek uposlenik Ministarstva pa će valjda naša ulaganja u njegovo školovanje imati kad da opravda. Međutim, Tihomir Marinčić, i ini savjetnici ministra koji su prodefilirali kroz ovo i druga federalna ministarstva, otišao je na drugo radno mjesto ali bogatiji za još jednu akademsku titulu. Njemu je u decembru 2009. godine, za postdiplomski studij federalno Ministarstvo pravde platilo 6.000 KM. Njegov bivši kolega, savjetnik u Sektoru pravosuđa, Goran Šimić, za svog je savjetničkog mandata i doktorirao a Ministarstvo pravde mu je pomoglo sa 10.000 KM!

Aidi Jasika, načelnici Odjeljenja za finansijsko-računovodstvene poslove je 2009. godine plaćeno polaganje ispita za ovlaštenog revizora pri Savezu računovođa i revizora FBiH. Jasika nije iz svog džepa dala ni onih 600 KM za ispit već joj je to nadomirilo Ministarstvo. Nisu iz Ministarstva Žurnalu "detaljisali" ni zbog čega je bila hitna pomoć za završavanje fakulteta Daliboru Jakiću i zašto mu je u januaru ove godine, dakle dok je ministar Vidović bio u tehničkom mandatu, potpisao isplatu 800 KM za dodiplomski studij. Jakić inače obavlja poslove višeg referenta za uredsko poslovanje i poslove arhiva.

vladazgrada

DOBILE POSAO, PA ONDA ZAVRŠAVALE ŠKOLU?!

I u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacje BiH otkako postoje, sav su novac isplatili zapravo u samo tri godine, i to za mandata ministra Marinka Božića. Za postdiplomski studij (vidi okvir) a nekim uposlenicama čak i za završavanje srednje škole?! Božić je za svog mandata potpisao sličnih isplata, ukupno 28.300 KM!

Da je došlo vrijeme da se mijenjaju interni pravilnici, odnosno kriteriji po kojima uposlenici u federalnim ministarstvima izdašno koriste privilegije za školovanje a nemaju nikakvih obaveza, pokazuju i primjeri iz ovog ministarstva. Čak šest uposlenika čije je školovanje sufinansirano iz budžeta više uopće ne rade u ovom ministarstvu.

Nisu u Ministarstvu poljoprivrede obrazložili ni zašto su fakultetsku diplomu svoje uposlenice Melihe Ferhatović smatrali interesom za Federaciju, pa su joj 2005. godine dali 900 KM kao pomoć za troškove studiranja.

Još je zanimljiviji slučaj pamaganja dvjema uposlenicama Ministarstva kako bi završile srednju školu!? Belmi Mušić je 2004. godine Ministarstvo platilo 800 KM da završi četvrti stepen Pete gimnazije. Obrazloženje za ovu isplatu bilo je stručno usavršavanje neophodno za poslove na koje je uposlenica raspoređena?! Vrlo je zanimljivo kako je uopće bilo moguće da bude raspoređena na to radno mjesto bez potrebne škole. Godinu dana kasnije, i Mušićkinoj kolegici Rabiji Bašić, po istom je osnovu isplaćen novac. Doduše, nešto manje, "samo" 500 KM a i Bašička se u istoj školi "stručno usavršavala" za posao koji je već radila.

SVE MAGISTAR DO MAGISTRA: Za dvije godine u Ministarstvu poljoprivrede sufinansirali četrnaest magistarskih radova!

Na spisku uposlenika Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, koji su u proteklih deset godina dobili ukupno 26.100 KM za postdiplomski studij, nalazi se 14 imena. Niti za jedno od njih, Žurnalu iz Ministarstva nije pojašnjeno zašto su smatrali da je njihovo školovanje javni interes za Federaciju. Riječ je o sljedećim uposlenicima: Sabira Bešić ( 1.800 KM, 2006. g.), Jasmina Šeko ( 1.800 KM, 2006.g.) Mario Beus ( 1.800 KM, 2006.g.), Vide Šutalo ( 1.800 KM, 2004.g.), Mladen Vasić ( 1.800 KM, 2004. g.) Mervana Hadžimurtezić (1.800 KM, 2004. g.), Hasena Rovčanin- Vražalica ( 1.800 KM, 2004.g.), Jasenka Jahić (1.800 KM, 2004.g.) Hajrudin Bosović ( 1.800 KM, 2004.g.) Muzafera Kalabušić ( 1.800 KM, 2004.g.) Mehmed Čeligija ( 1.800 KM, 2004.g.) Eldin Alikadić (1.800 KM, 2004. g.) Muhamed Hodžić ( 2.500 KM, 2006.g.) Bajram Pešković ( 2.000 KM, 2004.g.)

(Zurnal.info)