Kako je trošen novac Ministarstva kulture i sporta FBiH:Festivali i osjećajne marketinške kampanje

Istražujemo

Festivali i osjećajne marketinške kampanje

Festivali i osjećajne marketinške kampanje

Ministarstvo kulture i sporta Federacije BiH godinama finansira projekte iz kulture putem redovnih transfera. Značajne sume izdvajaju se za zaštitu kulturno-istorijskog naslijeđa, pa je zanimljivo da je ovo ministarstvo u periodu od 2003. do 2008. izdvojilo 34 miliona KM u tu svrhu.

Jedan od projekata je i Zaštita kulturne i graditeljske baštine 2003-2009, za šta su sredstva 2008. dodijeljena privatnoj producentskoj kompaniji Refresh Production. Projekat vrijedan 179.000 Refreshu je dodijeljen bez raspisivanja javnog poziva. S obzirom da se radilo o angažovanju za uslugu izrade filmske i fotodokumentacije projekata iz oblasti kulture i revizija je tada navela kako je trebalo provesti Zakon o javnim nabavkama. Kompaniji Refresh Production iste godine dodijeljeno je i 50.000 KM za snimanje filma Plavi orkestar, sa pozicije Interventna sredstva za programe i projekte u oblasti kulture.

Prema Izvještaju o utrošku sredstava Fondacije za kinematografiju snimanje navedenog filma od strane iste podržano sa još dodatnih 140.000 KM. Bez obzira na to što bi svaki transfer morao imati svoje područje i zakonitosti raspodjele koji se međusobno isključuju, ovom projektu omogućeno je da se finansira iz odvojenih tekućih transfera odobrenih Ministarstvu.

Kada je Ured za reviziju institucije u FBiH naredne godine objavio revizorski izvještaj o radu Ministarstva u njemu je, između ostalog, stajalo i sljedeće:

“Na osnovu uvida u prezentiranu dokumentaciju, vezano za izvještavanje o utrošku sredstava iz navedenog transfera u 2008. godini, utvrdili smo da Filmska kuća Refresh Production d.o.o. Sarajevo za doznačena sredstva još uvijek nije prezentirala izvještaj o utrošku istih. Bez obzira na navedeno istoj Filmskoj kuća je i u 2009. godini sa pozicije Transfera za obnovu kulturnog i graditeljskog nasljeđa dodijeljeno 36.000 KM za Projekat „Dokumentarnog praćenja projekata iz oblasti kulturne baštine“.

Dodjeljivanje novih sredstava za reviziju je predstavljalo problem, s obzirom na činjenicu da je Odlukom o usvajanju Programa utroška sredstava za 2009. godinu Vlade Federacije BiH utvrđuje da se neće razmatrati prijave korisnika koji nisu pravdali namjenski utrošak sredstava dodijeljenih u prethodne dvije godine.

Isti nalaz ponavlja se i u izvještaju za 2010, kada se ponovo konstatuje kako Refresh Production još uvijek nije dostavila izvještaj o utrošku sredstava:

“Posebno ističemo nedostavljanje finansijskog izvještaja od strane Refresh Production... Navedeno smo konstatovali i prethodne godine zašto je data preporuka po kojoj nije postupljeno.”

Sarajevska zima, Mostarsko proljeće, SFF...

Režiser i producent Ademir Kenović ispred Refresh Produkcije kaže kako nije tačno da izvještaji nisu dostavljeni, te odbacuje bilo kakvu mogućnost da Refresh novac nije utrošio namjenski:

-Stvar je Ministarstva kako smi mi trebali biti angažovani, to ne znamo i nije naše da znamo – da li putem javnog poziva ili kako. Drugo, nije tačno da nismo dostavili izvještaje. Dostavili smo ih, ali nakon završenog posla, jer nije riječ o nečemu što se moglo parcijalno raditi. Tek po završetku projekta mogli smo podvući crtu i reći na šta je utrošeno koliko novca.

Najbolji dokaz transparentnog utroška sredstava je, smatra Kenović, realizovan projekat, a to je monografija Zaštita baštine 2003-2009, u kojoj su podaci o kulturnim, istorijskim i arhitektonskim vrijednostima u BiH:

-Projekat je očigledan, knjiga je značajna kulturno-historijska dokumentacija. Možda se desilo da nismo predali izvještaj nezavršenog dijela posla, a kad smo ga završili, predali smo i izvještaj. Kada je riječ o filmu “Plavi orkestar” radili smo više od tri godine. Izvještaj smo napravili i predali nakon završetka projekta.

Monografija je štampana u 1.000 primjeraka.

Refresh Production nije jedina kuća kojoj je novac dodjeljivan po više osnova.

  • Tako je Ministarstvo, na teret budžetskih sredstava za 2010. godinu sa Transfera za kulturu doznačilo East West Centru Sarajevo (Centar za kulturu i razvoj predstavljačke umjetnosti) 175.000 KM za realizaciju programskih aktivnosti za 2010. godinu, a navedena institucija je dobila po istom osnovu 60.000 KM od strane Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti.

  • Obali ART Centar odobreno je 200.000 KM za realizaciju manifestacije Sarajevo film festival, a ista manifestacija podržana je sa 100.000 KM od strane Fondacije za kinematografiju.

  • Novac iz više izvora dobilo je i udruženje građana Matica hrvatska Mostar: 150.000 KM, u svrhu realizacije Međunarodne kulturne manifestacije Mostarsko proljeće – „Dani Matice hrvatske Mostar 2010“ od Ministarstva, ali i 70.000 KM od strane Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti.

  • Udruženju Međunarodni centar za mir Sarajevo za manifestaciju Sarajevska zima doznačeno je 70.000 KM sa Transfera za kulturu i 30.000 KM sa Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti.

  • Sa Transfera za udruženja građana i organizacija u oblasti kulture doznačeno je 50.000 KM Udruženju građana „Jazz Fest“ Sarajevo za realizaciju Jazz festivala, a ista manifestacija podržana je sa 30.000 KM od Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti.

  • U okviru Transfera za kulturu, također je izvršeno doznačavanje 100.000 KM Udruženju muzičkih aktivnosti „ART FORUM“, za Projekat kreativnih umjetničkih radionica za mlade u Domu mladih (besplatno učenje mladih glumi, baletu, solo pjevanju, likovno i literarno stvaralaštvo, fotografija, škola gitare, violine, muzička produkcija), u Sarajevu, a isti je finansiran u iznosu od 40.000 KM i sa Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti. Isti je finansiran u iznosu od 40.000 KM i sa Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti. Projekat je implementiran i prethodnih godina (u 2008. godini 150.000 KM, a u 2009. godini 130.000 KM).

Iako bi svi transferi trebali imati odvojena područja i zakonitosti raspodjele, navedenima je omogućeno finansiranje iz više izvora. Zbog toga se, smatraju revizori, ne može potvrditi “opravdanost navedenog načina dodjele sredstava”.

O tome šta se sve finansira iz budžetskih sredstava u vrijeme dok se zatvaraju institucije od značaja za kulturu za državu svjedoči i primjer kampanje Marketing agencije Tim System d.o.o. Sarajevo kojoj je doznačeno 80.000 KM za realizaciju Projekta „Osjeti Sarajevo“. Novac je doznačen sa računa od prikupljenih turističkih taksi. Projekat agencije bazirao se na činjenici da su u Sarajevu na nekoliko lokacija postavili panoe sa fotografijama Sarajeva, na kojima su se nalazile neke kulturne ili istorijske znamenitosti. Na taj način, tvrdili su, promoviše se vrijednosti kulturne i gradteljske baštine. Isti projekat finansiran je i godinu ranije – 2009, sa 60.000 KM. Ostaje upitno može li se ovaj projekat podvesti pod zaštitu kulturnih dobara, s obzirom na činjenicu da su od njega profitirale isključivo marketinške agencije.

(zurnal.info)