:Filmovi nam pomažu da razumijemo svijet

Novosti

Filmovi nam pomažu da razumijemo svijet

Filmovi nam pomažu da razumijemo svijet

Umjetnost i filmovi mogu nam pomoći da bolje razumijemo svijet u kojem živimo. Umjetnost nam pomaže da razjasnimo svijet, a filmovi mogu pomoći u zacjelivanju rana jer ovom svijetu treba mnogo ozdravljenja. Moji filmovi u osnovi su stvarani u tom cilju i mislim da kada stvaram film moram imati odgovornost da ljudi ne gube vrijeme gledajući ih. Filmovi trebaju imati odgovornost da ne budu samo zabava, izjavio je u razgovoru s direktorom sarajevskog East West centra i poznatim bh. pozorišnim režiserom Harisom Pašovićem jedan od najvećih filmskih reditelja današnjice Wim Wenders u okviru programa "Kafa sa..." 17. SFF-a održanom u utorak.
Prisjećajući se samih početaka SFF-a, Pašović je podsjetio Wendersa da kada je davne ratne 1994. godine pokretao filmski festival u Sarajevu, u program prvog festivala uvrstio i Wendersov film "Do kraja svijeta" (Untill The end of the World), i pozvao je autora da prisustvuje projekciji u opkoljenom Sarajevu, ali do toga iz "objektivnih razloga", kako su priznali i Wenders i Pašović, nije došlo.
Wenders, koji je autor brojnih remek djela, uključujući i najpoznatiji među njima "Nebo nad Berlinom" (engleski naslov "Wing of Desire"), te Paris, Teksas", Američki prijatelj" i planetarno poznatog dokumentarca "Buena Vista Social Club", u ponedjeljak je sarajevskoj publici predstavio svoj novi film "Pina", također dokumentarac rađen u 3D tehnologiji, posvećen slavnoj baletskoj koreografkinji Pini Bausch, koja je, nažalost, preminula uoči samog snimanja filma.
Film je prikazan na ovogodišnjem Berlinaleu, gdje je naišao na pozitivan prijem i kod publike i kod kritike, a Wendersov rad s 3D tehnologijom pokazao se uspješnim eksperimentom.
Govoreći o svojim iskustvima s novim filmskim tehhnologijama, Wenders je priznao da to zahtijeva potpuno drugačiji pristup snimanju filma, kadriranjima i montaži. On je ipak priznao da su digitalizacija i uvođenje 3D tehnologije značajno doprinijeli promjenama u samom procesu stvaranja filma, i kako je rekao, demokratizaciji i finansijskom  opstanku brojnih mladih nezavisnih filmskih autora i čitave industrije nezavisnog filma.Wenders je također govorio o svom radu na filmu "Pina", o njenoj plesnoj kompaniji, o radu u slavnoj generaciji njemačkih filmaša, Fasbindera, Herzoga, Slendorfa, Margaret von Trotta, i o načinima na koji je tadašnja generacija režisera koja je proslavila njemački film opstajala na tržištu i borila se za promicanje svojih umjetničkih vizija.Također je, odgovarajući  na pitanje da iznese svoj stav o "politički nekorektnim" filmašima i umjetnicima, rekao da djela mnogih od njih govore sama za sebe i da bi trebalo "odvojiti čovjeka od politike", pominjući i druge slavne ličnosti kontroverznih političkih stavova poput Martina Heideggera i Richarda Wagnera.

(Fena)