Generalna ocjena bi bila da je finansiranje stranaka u BiH netransparentno, kazala je danas glasnogovornica Transparency Internationala BiH Ivana Korajlić novinarima tokom konferencije o finansiranju političkih partija i predizborne kampanje u Sarajevu.
„Ono što smo mi predlagali, prije svega, jeste uvođenje obaveze stranaka da objavljuju finansijske izvještaje i ne samo to već da objavljuju imena donatora i iznose donacija kako bi se uopšte mogli dovesti u vezu dalji njihovi postupci u odnosu na one koji su im donirali novac“, kazala je Korajlić, govoreći o mogućim izmjenama zakona o finansiranju političkih stranaka.
S druge strane, dodaje, neophodno je pooštrenje sankcija i to ne samo novčanih nego da se uvede i politička i krivična odgovornost stranaka.
„Jedan od naših prijedloga je bio da se kao sankcija uvede i suspenzija sredstava iz budžeta što bi možda bilo najbolji korektivni faktor imajući u vidu da najveći procent prihoda stranaka dolazi iz budžeta“, kazala je ona.
Po njenim riječima, potrebno je i da se pojača nadležnost CIK-a BiH, odnosno Službe za reviziju unutar njega, da prati troškove stranaka, pri čemu bi isto trebalo izmijeniti pravilnik i o samim izvještajima tako da oni sadrže mnogo detaljnije informacije o troškovima.
Transparency International je danas prezentirao i Crinis studiju - Istraživanje transparentnosti finansiranja političkih stranaka u BiH.
„Ono što je istraživanje pokazalo jest da najgore dimenzije, koje su postigle najslabije rezultate, jesu sankcije koje imaju samo 1,1 na skali od nula do deset. To je potpuno nezadovoljavajuće, prije svega zato što nemamo nikakav oblik sankcija osim novčanih i to je najveća sankcija samo 10.000 KM što je ništa u poređenju s onim što stranke mogu dobiti i korist koju mogu steći od zloupotrebe zakona“, kazala je Korajlić.
S druge strane, dodala je, imamo jako loše mehanizme prevencije, što je opet povezano sa sankcijama „jer nemate motivaciju političkih stranaka da uopšte poštuju zakon“.
„Mislim da BiH ima solidan zakonski okvir i da smo izgradili solidnu kontrolu. Naravno, i dalje moramo raditi na unapređenju zakona. Dosta je zamjerki na kontrolu koju vršimo“, kazala je novinarima predsjednica Centralne izborne komisije BiH Irena Hadžiabdić.
Mislim, dodala je, da smo u toj kontroli prilično usamljeni i da bi bilo vrlo bitno da se u kontrolu uključe neke druge institucije koje bi mogle raditi malo više, prije svega, na pitanju trošenja sredstava iz budžeta.
Kako je kazala, CIK kontrolira samo da li se političke stranke finansiraju iz zakonom utvrđenih izvora finansiranja i da li su u kampanji potrošili više nego što im je bilo dozvoljeno.
„Smatram i da su sankcije vrlo niske i 'vrlo stimulativne' za recimo prekoračenje u kampanji, jer je nekada novac koji potrošite u kampanji možda presudan za vašu pobjedu, a CIK ima mogućnost da izrekne kaznu od 10.000 KM, a vi prekoračite limit kampanje za pola miliona“, kazala je Hadžiabdić.
Transparency International BiH organizirao je dvodnevnu konferenciju posvećenu finansiranju političkih partija, na kojoj se raspravljalo o regionalnim iskustvima u provođenju i transparentnosti izbornih kampanja, kao i izmjenama Zakona o finansiranju političkih partija u BiH.
(Fena)