Mišljenje s rezervom:Gluhakoviću nagrada za poslušnost

Istražujemo

Gluhakoviću nagrada za poslušnost

Gluhakoviću nagrada za poslušnost

Ponovo je završeni posao revizora u Republici Srpskoj podigao mnogo prašine. Revizori su ovaj put obradili Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske. Kao i većina revizorskih izvještaja ostalih ministarstava i u najnovijem je ukazano na niz nepravilnosti. Bivši ministar, sada potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Predrag Gluhaković nije, doduše, uspio da po nepravilnostima nadmaši nekadašnjeg kolegu, takođe bivšeg ministra porodice omladine i sporta, (sada direktora Službenog glasnika RS), Proku Dragosavljevića, ali će novi potpredsjednik parlamenta sigurno biti rekorder po prekoračenju budžeta ministarstva.

NESTALE JUNICE

Odlukom Narodne skupštine Republike Srpske, Ministarstvu trgovine i turizma u 2009. godini odobrena su sredstva u iznosu 7.400.000 KM. Relokacijama, odnosno prenosom sredstava sa drugih budžetskih korisnika, budžet je uvećan za 3.067.810 KM ili 41 odsto.

Ukupno izvršenje budžeta, kada se doda i vanbudžetska potrošnja, iznosi 11.788.938 maraka, što je za, gotovo nevjerovatnih 59 procenata više od onoga što je ministarstvu odobreno.

Opravdanje u Ministarstvu mogu pronaći u većim izdvajanjima Republičkim robnim rezervama za ublažavanje posljedica poplava. Opravdanja nema u kupovini 500 steonih junica, koje su date na raspolaganje famoznom poljoprivrednom dobru “Farmland”. Gotovo dva miliona, koja je Republička direkcija za robne rezerve izdvojila za kupovinu junica Farmlandu, (čiji vlasnici su u bliskim odnosima sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom), nisu vraćena. Ministarstvo trgovine i turizma, naravno, nakon vladine Odluke, isplatilo je i 400.000 maraka za plate radnicima “Boske”, nakon privatizacije ove robne kuće. Sredstva su isplaćena sindikalnoj organizaciji preduzeća u vidu pozajmice. Zaostale plate po ugovoru o kupovini “Boske” morao je da isplati novi vlasnik.

dragan_cavicSAMO REBALANS

Sve ovo podiglo je mnogo prašine. Bivši ministar Gluhaković nije se oglašavao. Zasjedao je i skupštinski Odbor za reviziju. Na tapetu je, pored bivšeg ministra, bio i glavni republički revizor Boško Čeko. Čeko je u nemilosti pojedinih članova Odbora bio zato što je ministru i Ministarstvu, i pored ogromnih prekoračenja budžetskog okvira, dao mišljenje s rezervom, a ne negativno.

-Budžet je probijen gotovo 50 posto, a ocjena revizora sa rezervom. Postavio sam pitanje zašto nije data negativna ocjena? Pa vi podstičete da ti ljudi krše Zakon o izvršenju budžeta – upozoravao je revizore poslanik DP-a Dragan Čavić.

Zakon o izvršenju budžeta decidno kaže da se, ukoliko su odstupanja u zadatom budžetskom okviru veća od pet procenata, mora ići u rebalans budžeta. Svjestan je toga i glavni republički revizor. Također, Boško Čeko je svjestan i da je ove godine samo jednom ministarstvu dao negativnu ocjenu. Negativno mišljenje dobilo je Ministarstvo porodice omladine i sporta.

-Zašto nismo dali negativno mišljenje? Iz razloga što su ta probijanja budžeta nastala zbog nedovoljno planiranih sredstava. Ta razlika je pokrivena odlukama vlade, relokacijama. Morali su samo izvršiti rebalans budžeta - rekao je za “Žurnal” Boško Čeko, glavni revizor Republike Srpske.

IMA LI SUKOBA INTERESA?

Znači Predrag Gluhaković je manje kriv, jer ga je u kršenje Zakona o izvršenju budžeta tjerala Vlada RS svojim odlukama. Apsurdno onda zvuči da je Odbor za revizju Narodne skupštine Republike Srpske donio zaključak kojim namjerava da Vladu i ministre upozori na pojavu probijanja budžeta u skoro svim ministarstvima. Članovi Odbora, doduše samo oni koji u skupštinskoj sali sjede u klupama obojenim bojama opozicije, nisu prihvatili umanjenje krivice bivšeg ministra. Pa makar radio i po odlukama Vlade RS, na čijem čelu je u periodu na koji se revizorski izvještaj odnosi, sjedio sadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

-Postavlja se, međutim, i pitanje da li je za te odluke glasao i ministar koji sjedi na čelu ministarstva? Da li tu ima sukoba interesa? I postavlja se pitanje moralnog digniteta svih ministara pojedinačno. Da prihvataju i izvršavaju zaključke Vlade za koje znaju da su u suprotnosti sa Zakonom. Zakon o izvršenju budžeta je definisao da se okvir ne može probiti, a oni su probili - pojašnjava ono što je jasno odavno Slavko Vučurević, poslanik PDP-a u NSRS.

30.000 MARAKA ZA IZBOR AUTOMOBILA GODINE

Najviše je, kao i obično, potrošeno na bruto plate i naknade troškova zaposlenima - 2.600.000 KM. Gotovo million maraka plaćena je “Strategija razvoja turizma u Republici Srpskoj”. U Ministarstvu su očigledno smatrali da razvoju turizma doprinosi i “Izbor automobila godine”, pa je u tu svrhu potrošeno 30.000 maraka. Doznake nižim potrošačkim jedinicama planirane su sa 2.650.000 KM, a iskazane su sa 5.827.272 KM.

Ono što je, takođe, jasno u čitavoj priči je da su ministri koji su slijepo provodili odluke vlade na čelu sa Miloradom Dodikom, nakon isteka ministarstkih mandata, nagrađeni sa gotovo podjednako vrijednim foteljama. Proko Dragosavljević, koji je sproveo odluku o poklanjanju pola miliona maraka košarkaškom klubu “Igokea”, udomljen je na direktorsku poziciju Službenog glasnika; Predrag Gluhaković, koji je sproveo odluke o kupovini junica “Farmlandu” i isplate plata radnicima zaposlenim u privatizovanoj robnoj kući, karijeru nastavlja na mjestu potpredsjednika entitetskog Parlamenta.

bosko_cekoZA SVE JE KRIVA GLOBALNA EKONOMSKA KRIZA

Utopijski zvuči priča ministra finansija Zorana Tegeltije koji najavljuje nova Zakonska riješenja koja bi trebalo da strožije kažnjavaju one koji nisu poštovali Zakone o izvršenju budžeta i nisu dobili prolazne ocjene kod revizora. Zanimljivo, ministar finansija ne slaže se u potpunosti sa predsjednikom vlade Aleksandrom Džombićem. Džombić je ranije tvrdio da je najbitnije da nije probijen ukupan budžetski okvir Republike Srpske, a da sve što se dešava u budžetima ministarstava može da bude istolerisano “i nije za preveliku brigu”. Tegeltija brigu o jednom i drugom izjednačava. Opravdanje za kolege ministre koji su prekoračili budžete, ipak je lako našao.

-Činjenica je da smo prethodne dvije godine bili na udaru svjetske ekonomske krize i da se ni prihodi ni rashodi nisu dovoljno dobro planirali. Važno je kako izgleda ukupan budžet, ali je neophodno da obezbjedimo sigurnost i odgovornost svih učesnika u ovom procesu. Svih ministarstava, a ne samo konsolidovanog budžeta”, kaže Tegeltija, potvrđujući onu staru narodnu da “vrana vrani oči ne vadi”.

Boško Čeko, glavni revizor Službe za reviziju javnog sektora RS, otkriva da će uskoro biti gotov i revizorski izvještaj konsolidovanog budžeta. Željno ga očekuju svi, a izvjesno je da će prašina podignuta nakon nekoliko revizorskih izvještaja o radu pojedinih ministarstava, biti dodatno dignuta.

(zurnal.info)