Vlada Republike Srpske (RS) svako malo pa osnuje zajedničko preduzeće sa nekom stranom firmom. Najavljuju se poslovi vijeka, potom se isti izjalove, strane kompanije onda tuže Vladu,koja, na kraju, novcem iz budžeta plaća nerezonske poslovne egzibicije. Takvih slučajeva bilo je napretek- od zajedničkih firmi sa Rusima u NIRS, preko „Novih elektrana RS“ osnovanih sa ČEZ-om, do „Mreže autoputeva“ formiranih sa austrijskim „Štrabagom“ .
Najnovija u nizu vladinih poslovnih akvizicija je ona sa firmom ruskog biznismena Rašida Sardarova, koji se ukazao „pismom namjera“, poručujući da u Ugljeviku namjerava izgraditi dvije termoelektrane i u tu svrhu uložiti cijelih 800 miliona evra. Sardarov je predložio šta drugo već osnivanje domaće firme „Comsar Republika Srpska“, u kojoj bi on imao 90 odsto vlasništva, dok bi preostalih 10 posto pripalo RITE Ugljevik. Kako je “Žurnal” već objavio radi se o krajnje sumnjivoj stvari, pri čemu bi ceh ponovo mogli platiti građani RS. Sardarov navodi da je za investiciju u Ugljeviku još lani registrovao firmu “Comsar Energy Limited”, sa sjedištem na Kipru, ali je problem u tome što na navedenoj adresi ne postoji ništa, osim žbunja.
DŽENTLMENSKI ČIN
Rašid Selimovič Sardarov rođen je 1955. u gradu Mahačkali u Dagestanu, gdje je na državnom univerzitetu diplomirao geofiziku. Slovi kao kontroverzni ruski biznismen, koji je u tranzicijskom periodu stekao ogromno bogatsvo. Njegovo ime nalazi se na Internet stranici koja govori u ruskoj mafiji. Od uposlenika na Geofizičkom institutu u Bakuu, napredovao je do mjesta generalnog direktora “Inter Soyuza”, a zatim je postao vlasnik “South-Urals Industrial Company”. Ubrzo je počeo ulagati i u druge poslove, a časopis “Finansije” ga je 2011. godine uvrstio na listu najbogatijih Rusa, sa bogatstvom teškim 4,9 milijardi dolara.
Prema izvještajima medija, pod sumnjivim okolnostima dokopao se vlasništva nad izdavačkom kućom “Sovershenno Sekretno”. Vlasnica ove izdavačke kuće Veronika Borovik -Khilchevskaya posudila je od Sardarove kompanije South-Urals Industrial Company 12 miliona dolara, ali kasnije nije mogla da otplaćuje dug. Sardarov je preuzeo vlasništvo nad kompanijom, ali je Veroniku formalno zadržo na čelu izdavačke kuće, što su ruski mediji označili “džentlmenskim činom”.
Preko svog sina Timura, Rašid posjeduje i 49 odsto vlasništva u “Ocean Grup”, privatnoj vazduhoplovnoj kompaniji sa sjedištem u Londonu, te udjele u “Ocean Group International”, investicionom fondu sa sjedištem u Luksemburgu. Žan Fransoa Kordeman, direktor “Comsar Energy Limited” sa Kipra (ponuđača-investitora za RITE Ugljevik) je fond menadžer pomenutog fonda “Ocean Group International”, koji opet ima 24 odsto udjela u vazduhoplovnoj firmi “Ocean Group”. Ovu kompaniju je preuzeo španski “Aviation Handling Assistance” i namjerava da kupi “Euroloa”, italijansku kompaniju gdje su otvorili podružnicu, “Open Sky Italy”. U Njemačkoj, “Ocean Group” je kupio većinski paket u operateru “Triple Alpha”.
Tokom 2010. godine “Ocean Sky” je dokapitalizovan za 16 miliona dolara, a u floti ima 18 komercijalnih aviona (klasa Gulfstream, Bombardier, Airbus ACJ, Dassault Falcon 900), kao i desetke manjih letjelica, tipa Cessna. Pored toga, “OceanGroup” se širi i na drugim poljima, pa osniva firme i kupuje udjele u poljoprivredi, željeznicama, telekomunikacijama, prevozu, medijima, osniva investicione fondove i ulaže u rudarstvo.
LJUBITELJ PRIRODE
Saradarov je veliki ljubitelj prirode, pa je u Donjoj Austriji kupio čitave planine. Svoje imanje, blizu gradića Rohr im Gebirge, u Donjoj Austriji ogradio je žicom, i kako je strastveni lovac nikom ne dozvoljava više ni lov, ni prolazak kroz svoj posjed. I u Rusiji je vlasnik kompletnih šumskih dobara, koja su takođe okružena žicom i dobro čuvana od naoružanih zaštitara. U Tverskoj oblasti, 120 kilometara sjeverno od Moskve, je takođe kupio ogromno imanje, pored obala Volge, te je kompletnu obalu u dužini posjeda, od 5 kilometara, ogradio žicom, a tamo gdje su se ljudi nekad kupali, postavio je puškarnice. Niko ne smije da prođe, čamci ne smiju da prolaze. Mještani su zatražili odgovor od vlasti, a on je bio kratak i jasan- zemljište pored Volge kupio je, a šumu iznajmio veliki ruski biznismen Rašid Sardar. Seljani su upozoreni da je trenutni vlasnik šuma “veoma važan čovek i prijatelj Vladimira Putina, kome je zemljište poklonjeno zbog usluga koje je načinio Rusiji”.
Rašid Sardarov oženjen je Marianom Serdarovom, koja je vlasnica jedne umjetničke galerije. Sa njom ima sina Timora. Kao i svi oligarsi, Sardarovi vole da žive na visokoj nozi. Žive u Moskvi, a voze se rolsom. Ne štede ni na čemu, pa je tako za rođendansko slavlje svoje supruge Sardarov angažovao ser Eltona Džona, keširajući mu 1,5 miliona dolara. Prvobitno je, kako se navodi, bilo planirano da goste zabavlja ovdašnja pop zvijezda Zdravko Čolić, ali su kasnije zaključili da Sardarova supruga zaslužuje najveći glamur, bez obzira na ekonomsku krizu koja potresa svijet.
Rašid Sardarov slovi i kao strastveni lovac, a čini se da najviše voli da lovi u mutnom. Sudeći prema onome što je do sada isplivalo o novom projektu izgradnje termoelektrana u Ugleviku, u Vladi RS je pronašao partnere za lov u mutnom.
(zurnal.info)