Vijest o novoizabranom poglavaru rimokatoličke crkve, bila je udarna vijest u svim svjetskim medijima. Izborom 266. pape završilo se burno jednomjesečno razdoblje od kada je osamdesetpetogodišnji Benedikt XVI iznenada odlučio da se povuče sa mjesta poglavara rimokatoličke crkve.
Izbor novog pape Franje I u rimokatoličkom svijetu predstavlja svojevrsni presedan. Prije svega, kardinal Jorge Mario Bergoglio prvi je poglavar iz Latinske Amerike i prvi među poglavarima koji dolazi iz jezuitskog reda.
Međutim, ubrzo nakon zvaničnog saopćenja o izboru novog pontifexa rimokatoličke crkve, neki svjetski mediji poput britanskog The Guardiana, podsjetili su javnost o umiješanosti Argentinske crkve i samog Franje I (Jorge Mario Bergoglia) u zločine protiv čovječnosti koji su počinjeni tokom vojne diktature u Argentini.
PRLJAVI RAT
Takozvani “Prljavi rat” crnim slovima je upisan u argentinskoj historiji. Trajao je sedam godina, od 1976. do 1983. godine. Rat protiv ljevičara, marksista, studenata, novinara, vodio je Jorge Rafael Videla.
Ovaj vid diktature zvali su Nacionalni proces reorganizacije, što je argentinski sud na suđenju Miguelu Etchecolatzu okarakterisao kao genocid.
Po izvještaju Nacionalne komisije za izbjegle i nestale osobe iz 1984., oko 9.000 ljudi je proglašeno nestalim u periodu od 1976. do 1983. Također, Komisija je zabilježila 458 pogubljenja (pripisanih Argentinskoj antikomunističkoj alijansi) i oko 600 nasilnih nestanaka tokom perioda između 1973. i 1976. godine.
Jorge Rafael Videla 2010. osuđen je na doživotni zatvor zbog zločina protiv čovječnosti tokom vladavine vojne hunte u Argentini od 1976. do 1983. godine.
GRIJESI CRKVE
Januara 2011. godine britanski dnevnik The Guardian objavio je članak pod naslovom “The sins of Argentinian church” (Grijesi Argentinske crkve).
Autor ove priče Hugh O'Shaughnessy napisao je u svojoj priči da je “razotkrivanje” učešća katoličke crkve u ratnim zločinima počelo knjigom El Silencio (Tišina) Horacia Verbetskog, jednog od najznačajnijih argentinskih novinara.
U svojoj knjizi Verbetsky opisuje, podsjeća autor The Guardiana, način na koji je Argentinska vojska skrivala političke zatvorenike od interameričke komisije za ljudska prava.
Sve se dešavalo pod budnim okom i odobravanjem Jorgea Bergoglia (Franjo I), novoizabranog poglavara rimokatoličke crkve, tadašnjeg argentinskog nadbiskupa. Bergoglio ih je skrivao na otoku zvanom El Silencio u River Plati.
I pod ovim okolnostima Jorgeu Bergogliou je bilo dopušteno da učestvuje u glasanju za nasljednika Ivana Pavla II.
Također, godine 2005. jedan odvjetnik za ljudska prava podnio je kaznenu prijavu protiv tadašnjeg kardinala Jorgea Bergoglioa, optužujući ga za urotu s vojnom huntom 1976. godine.
Odvjetnik je optuživao novog papu da je učestvovao u organiziranju otmice dvojice jezuitskih svećenika, kojima je on kao tadašnji starješina naredio da napuste svoj pastirski rad zbog sukoba unutar reda. Sukob je izbio zbog neslaganja oko toga kako treba odgovoriti na novu vojnu diktaturu, pošto su se neki svećenici zalagali za njeno nasilno svrgavanje.
VOLIO JE ŽENE
Novi papa zaredio se tek u 33. godini života. Do tada je vodio tipičan mladenački život, imao je djevojku, obožavao je nogomet, a posebnu strast gajio je prema tangu.
Svjetski mediji ga opisuju kao veoma skromnog, navode kako je odbio živjeti u skupocjenoj biskupskoj rezidenciji i da najčešće putuje javnim prijevozom. Argentinci ga smatraju herojem siromašnih, a u javnim istupima rijetko kad štedi političare.
(zurnal.info)