:HAITI: Katastrofa ujedinila Kubu i SAD

Novosti

HAITI: Katastrofa ujedinila Kubu i SAD

HAITI: Katastrofa ujedinila Kubu i SAD

Glavni grad Haitija ponovno je u subotu zadesio potres jačine 4,5 stepeni Richtera.


Epicentar potresa nalazio se na dubini od 10 km vrlo blizu glavnog grada, oko 25 km daleko od Port-au-Princea, navodi se u saopćenju američkog geološkog instituta.
Nakon razornog potresa jačine 7 stepeni Richtera koji je prošlog utorka pogodio Haiti i u kojem je gotovo potpuno uništen glavni grad Port-au-Prince, više od trideset naknadnih potresa zatreslo je Haiti.

Naknadno podrhtavanje tla izazvalo je paniku među preživjelima koji žive na ulicama razorenog grada, prenose agencije.


Uništeno oko 90 posto zgrada

Prizor koji su novinari na Haitiju zatekli oko grada Leoganea u kojem je bio epicentar potresa, opisali su kao apokaliptičan.

Uništenje uzorkovano u epicentru tokom potresa koji se dogodio u utorak na Haitiju još je dramatičnije od uništenog glavnog grada Port-au-Prince. Deseci hiljada osoba živi na otvorenom, a stanovništvo je u šoku, javio je BBC.

Preživjeli u glavnom gradu, očajni su dok čekaju pomoć, ali prizor koji je BBC-ev novinar Mark Doyle zatekao u okolini grada Leoganea opisao je kao apokaliptičan. Stanovnici tog grada, 12 kilometara udaljenog od Port-au-Princea, utočište su pronašli u okolnim poljima šećerne trstike.
- Ovdje ne stiže nikakva pomoć, nema hrane, vode, niti lječnika, rekao je jedan stanovnik.
UN procjenjuje kako je u Leoganeu oštećeno 90 posto zgrada.
- Grad je u samom epicentru potresa, i mnogi su poginuli, kazao je David Orr, glasnogovornik UN-ovog Svjetskog programa za hranu.

- Ovdje je uništena gotovo svaka kuća. Vojska govori o oko 20.000 do 30.000 mrtvih, dodao je Orr. Iako mnogo pomoći stiže na Haiti, teško ju je distribuirati zbog oštećenih cesta, prenose u nedjelju agencije.


Poginuo šef misije UN-a

Šef misije Ujedinjenih nacija na Haitiju Tunižanin Hedi Annabi poginuo je u utorak u potresu koji je razorio glavni grad te zemlje Port-au-Prince, saopćio je u subotu generalni tajnik UN-a Ban Ki-moon.

Ban je potvrdio da su u potresu poginuli Anabijev zamjenik Brazilac Luiz Carlos da Costa i šef međunarodne policije Kanađanin Doug Coates, javio je Reuters.

- Tunižanske nacionalnosti, Hedi Annabi je bio istinski stanovnik svijeta. Ujedinjene nacije su bile njegov život...bio je strasni zaštitnik svoje misije i svog osoblja, kaže se u saopćenju Ban Ki-moona.

- Costa je bio legenda u mirovnim operacijama UN-a. Decenijama je privlačio najbriljantnije osobe da se pridruže organizaciji. Njegovo nasljeđe ostaće živo za hiljade muškaraca i žena koji služe plavoj zastavi (UN) širom svijeta, dodao je Ban.

U trenutku potresa Annabi je bio na sastanku s najbližim saradnicima u hotelu "Christopher", sjedištu misije UN u Port-au-Princeu.Do sada je potvrđena smrt 40 pripadnika UN-a na Haitiju, dok ih je 330 nestalo.Ban-Ki-moon će u nedjelju doputovati u Port-au-Prince.

Prema zvaničnim podacima, u katastrofalnom potresu jačine sedam stepeni Rihtera, koji je u utorak pogodio Haiti, najmanje 50.000 osoba je poginulo, oko 250.000 je povrijeđeno, a 1,5 miliona je ostalo bez krova nad glavom.

Prema nekim procjenama, broj poginulih bi mogao dostići čak 200.000, prenose agencije.


Saradnja Kube i SAD-a

Kuba je voljna više sarađivati sa Sjedinjenim Državama kako bi pomogla žrtvama potresa na Haitiju, rekla je direktorica ureda za Sjevernu Ameriku u ministarstvu vanjskih poslova Kube Josefina Vidal.
- Kuba je spremna sarađivati sa svim državama na terenu, pa i s SAD-om, kako bi pomogla haićantskom narodu i spasila čim više života, poručila je Vidal u saopćenju koje je objavio njezin ured za štampu. Kuba je američkim avionima za medicinsku evakuaciju već dopustila da uđu u njezin zračni prostor kako bi se osigurala čim brža doprema pomoći Haitiju, premda su Havana i Washington 1961. prekinuli diplomatske veze.

Dogovor, koji je pohvalila američka državna tajnica Hillary Clinton, omogućit će avionima da vrijeme leta od američke baze Guantanamo na krajnjem jugoistoku Kube do Miamija, na Floridi, na jugoistoku SAD-a, skrate za 90 minuta.
- Grupa od 60 kubanskih lječnika i drugog medicinskog osoblja već je stigla u Port-au-Prince s lijekovima, hranom, serumom i plazmom, dodala je Vidal. Oni će se tako pridružiti 400 Kubanaca koji su i prije potresa volontirali na Haitiju, najsiromašnijoj zemlji u regiji, prenosi u nedjelju Hina.


Hillary Clinton posjetila Port-Au-Prince

Američka državna tajnica Hillary Clinton posjetila je potresom devastirani Haiti gdje se sastala s predsjednikom Rene Prevalom i podržala napore koji SAD i druge zemlje čine kako bi pomogli haićanskom narodu.

Clinton je preko Portorika stigla u Port-au-Prince s trasportnim avionom C-130 Hercules Obalne straže, koji je dopremio 100 paketa flaširane vode, 100 paketa gotovih jela, sapun, toaletni papir i druge potrepštine, javio je CNN. Nakon četverosatnog boravka tokom kojeg, kako je najavila, neće napuštati zračnu luku, na povratku će s istim avionom biti evakuirano 50 Amerikanaca koji su se u trenutku potresa zatekli na Haitiju.

Američka državna tajnica se ispred šatora podignutom u zračnoj luci u Port-au-Princeu srdačno pozdravila s predsjednikom Haitija Rene Prevalom, čija se rezidencija srušila u potresu u utorak, te s američkim dužnosnicima koji upravljaju operacijama spašavanja preživjelih ispod ruševina i pružanja humanitarne pomoći stanovništvu.

Njena posjet je prvenstveno namijenjen pokazivanju američke podrške Haitiju, a Hillary Clinton je naglasila kako će ga iskoristiti da bi „identificirali one potrebe koje samo SAD može ispuniti“.
- Humanitarni napori dobivaju na zamahu, kazala je Clinton, ističući uspostavu 14 distribucijskih centara za dostavu hrane i vode za dva miliona ljudi koji po američkim procjenama hitno trebaju pomoć.

- Američka vojska počela je koristiti kontejnersku luku u Cap Haitian, na sjeveru Haitija, što će uvelike povećati opseg pomoći koju zemlja može primiti, kazala je državna tajnica.

Potres je onesposobio luku u glavnom gradu, a uska grla u prijemu aviona u zračnoj luci Port-au-Princea ograničili su količine robe koja se doprema u zemlju. Clinton je upozorila da je stanje još uvijek teško, uz vladu koja ne funkcionira, a sve su brojniji izvještaji o sigurnosnim problemima.

Državna tajnica SAD-a kazala je novinarima tokom leta kako se nada da će vlada Haitija donijeti uredbu o vanrednom stanju, koja bi joj dala ovlasti da uvede policijski sat i druge mjere.
- Uredba bi vladi dala ogromne ovlasti, koje bi u praksi oni delegirali na nas, kazala je Clinton. Ona je izrazila zabrinutost zbog izvještaja CNN-a da je grupa lječnika iz Miamija u improviziranoj bolnici bila prisiljena pobjeći, ostavljajući svoje pacijente, nakon što su čuli pucnje u blizini.

Policijska snage Haitija su desetkovane i jedva primjetne na ulicama, pa 7.000 pripadnika mirovnih snaga UN-a predstavlja jedinu sigurnosnu prisutnost.
- Radimo na tome da ih podupremo, ne i da ih zamijenimo, rekla je Clinton.

- Oni su ovdje godinama, imaju zapovjedništvo i uspostavljeni nadzor. Razmišljamo o tome kako im pomoći, rekla je za misiju UN-a.

U njenoj pratnji tokom posjeta je bio i Rajiv Shah, direktor Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koja koordinira američke humanitarne napore, prenosi u nedjelju Hina.

(Fena)