Šefica Misije Vijeća Evrope u BiH Mary Ann Hennessey kazala je na sastanku tijela koja se bave promocijom i zaštitom nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini, održanom danas u Sarajevu, da nije došlo do konkretnih poboljšanja u segmentu ljudskih prava nacionalnih manjina u BiH.
- Na prošlim lokalnim izborima zastupljenost nacionalnih manjina bila je manja. Razlog toga je neaktivnost političara vezano za implementaciju presude "Sejdić-Finci" - istakla je Hennessey.
Dodala je da je cilj sastanka da se udruženja nacionalnih manjina povežu i pojačaju glas i na regionalnom i nacionalnom planu. Ona je naglasila da je zbog presude "Sejdić-Finci" došlo do povećanja svijesti među građanima o pravima svih koji nisu pripadnici konstitutivnih naroda da budu jednakopravni građani ove zemlje.
- Ne bih rekla da političari blokiraju prava manjina. Problem je nedostatak direktne odgovornosti na svim nivoima vlasti za garantiranje prava koje je BiH preuzela kao obavezu ratificiranjem konvencija i sporazuma te u svom ustavu - dodala je Hennessey.
Što se tiče implementacije presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci" i implementacija budućih presuda koje dolaze, kako je kazala Hennessey, ne može se kriviti niko drugi, jer nisu građani ti koji mijenjaju Ustav BiH.
Sastanak tijela koja se bave promocijom i zaštitom nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini predstavlja priliku za dodatnu saradnju da bi se zajedničkim radom identificirale mogućnosti za unapređenje položaja nacionalnih manjina u BiH.
Supervizor projekta Vijeća Evrope „Unapređenje ljudskih prava i zaštite manjina u jugoistočnoj Evropi“ Markus Jaeger kazao je da je ideja sastanka da se debata o nacionalnim manjinama podigne na regionalni nivo.
- Nacionalne manjine nisu problematika samo u BiH već u cijeloj regiji. Pokušat ćemo probleme zaštite manjina razmotiti na regionalnom nivou te zaključiti da li su rješenja iz jedne primjenljiva na drugu zemlju - pojasnio je Jaeger.
Naglasio je da Vijeće Evrope i Evropski sud za ljudska prava identifikuju problem te ostavljaju suverenoj državi da ga riješi.
- Građani u BiH se slažu da se ne slažu. Oni su puno otvoreniji i spremniji da nađu i prihvate rješenja od političke elite. Mislim da je vrijeme da se pojednostavi politička situacija u zemlji - zaključio je Jaeger.
Član Romskog informativnog centra Dervo Sejdić je kazao da država ne radi dovoljno na unapređenju položaja nacionalnih manjina.
- Nacionalne manjine u BiH, osim romske, vrlo su dobro situirane i integrisane te je moguće da zbog toga vlasti u BiH ne obraćaju dovoljno pažnje manjinama - naglasio je Sejdić.
Skup se organizuje u okviru zajedničkog projekta Evropske unije i Vijeća Evrope „Unapređenje ljudskih prava i nacionalnih manjina u jugoistočnoj Evropi“.
(zurnal.info)