Uposlenicima federalnih ministarstava zakoni i brojni pravilnici idu naruku, pa se mogu i školovati o trošku poreskih obveznika, ali niko nam još nije ponudio valjano pojašnjenje po kojim je kriterijima novac odobravan. Zašto su (i) u Ministarstvu kulture i sporta FBiH, važnim i budžetskog novca vrijednim, smatrali školovanje sekretarice u kabinetu ministra, Marte Flaschar? A, plaćen joj je kompletan studij Sociologije na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Od 2006. do 2008. godine, iz kase Ministarstva kulture i sporta, za školarinu je Flaschar naplatila 2.600 KM.
U ŠIROKI BRIJEG I KISELJAK PO DIPLOMU!
Zbog čega je bivši ministar Gavrilo Grahovac smatrao i da je školovanje više referentice za kancelarijsko poslovanje u Odsjeku za pravne i opšte poslove, Azemine Beho, javni interes za Federaciju, pa joj je, 2007. i 2008. godine, za vanredni studij na Fakultetu za javnu upravu plaćeno 7.000 KM?!
Poreski obveznici su platili i prvu godinu studija Orneli Rezinović, višoj referentici za obradu dokumentacije objekata kulturno-historijskog naslijeđa u Zavodu za zaštitu spomenika. Kada se 2008. godine upisala na prvu godinu Grafičkog fakulteta u Kiseljaku, Rezinovićki je iz kase Ministarstva nadomirena upisnina od 1.000 KM. S kopijom uplatnice se s fakulteta odmah zaputio na blagajnu MInistarstva i Rezinovićkin kolega Ćamil Kulo. Iste je godine kada i Rezinovićka upisao Filozofski fakultet u Sarajevu, a iz kase Ministarstva "pravdao" 930 KM potrošenih za upis. Kulo je, također, viši referent. Zadužen je za tehničko snimanje objekata graditeljskog naslijeđa.
Kao i drugim federalnim ministarstvima, za svakog ko je imao posla u internoj reviziji, i u resoru kulture i sporta, plaćeno je završavanje Škole za interne revizore u organizaciji Udruženja internih revizora u BiH i Poslovne akademije Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Zdenku Ćabrilu, pomoćniku ministra, te stručnom savjetniku Mensuru Suljagiću, iz budžeta Ministarstva su nadomireni troškovi, za svakog po 1.860 KM.
Stručna savjetnica za graditeljsko i arheološko naslijeđe u Zavodu za zaštutu spomenika, Azra Hodžić, najprije je 2007. godine od Ministarstva dobila 2.000 KM za postdiplomski studij na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu, pa još toliko i naredne godine.
Također, 2008. godine, postdiplomski upisuje i Mirela Šečić, u Ministarstvu stručna savjetnica za pozorišnu, filmsku i muzičku djelatnost. Za upis na studij na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, Ministarstvo je Šečićki nadomirilo dio troškova u visini 2.500 KM.
KO SU SPECIJALISTI ZA BORBU PROTIV ORGANIZIRANOG KRIMINALA?
Tokom 2009. godine, Ministarstvo kulture i sporta nije imalo isplata za školovanje uposlenika, ali su zato 2010. godine, u jeku budžetskih ušteda, vozaču u Zavodu za zaštitu spomenika, Sanjinu Zajkoviću, 1.400 maraka platili za, "nastavak školovanja u Srednjoj strukovnoj školi u Širokom Brijegu".
Školovanje samo ovih nekoliko uposlenika Ministarstva kulture i sporta, samo tokom mandata bivšeg ministra Grahovca, koštalo je poreske obveznike 23.150 KM.
Ipak, rekorderi po potrošnji budžetskog novca za školovanje uposlenika zasigurno su u Ministarstvu unutrašnjih poslova FBiH. Od 2006. do kraja 2010. godine, dakle samo za mandata bivšeg ministra Muhidina Alića, u MUP-u su za te svrhe potrošili 630.814 KM!
Većina novca, 532.000 KM, potrošena je samo za specijalistički postdiplomski studij "Zakonitost u istraživanju i dokazivanju organizovaog kriminala" na Pravnom fakultetu. Studij je specijalno pokrenut 2008. godine za 72 uposlenika federalnog MUP-a.
Izuzetkom koji smo napravili sa federalnim MUP-om i Upravom policije, pa "zaobišli" imena, cijeneći da je riječ i o operativcima koji rade na iznimno važnim slučajevima, pouzdano znamo, uskratili smo čitatelje i za imena nekoliko službenika koji su pohađali specijalistički studij, mada s policijskim poslom imaju veze koliko i piljar Mujo sa Dobrinje.
Preostali dio novca, 98.000 KM, u protekle četiri godine potrošila je Federalna uprava policije. Za 81 uposlenika platili su postdiplomske studije i specijalizacije, a neki su bez brige za školarinu, o trošku poreskih obveznika završili i fakultet potreban za posao koji obavljaju.
DRŽALI SMO SE ZAKONA: U Ministarstvu prostornog uređenja finansirali polaganje stručnih i upravnih ispita svim službenicima
U odgovoru Ministarstva prostornog uređenja Federacije BiH, pristiglom na službeni upit Žurnala, odgovoreno nam je da u ovom Ministarstvu do sada nisu trošili novac za školovanje uposlenika. Nakon uvida u arhivu ovog federalnog ministarstva, došli smo do zaključka da ovo federalno ministarstvo nije odobravalo sredstva za školovanje državnih službenika i namještenika, osim sredstava koje je Ministarstvo uplaćivalo na ime naknade za polaganje stručnih upravnih ispita za sve državne službenike i namještenike što je predstavljalo i zakonsku obavezu Ministarstva, piše u službenom odgovoru Žurnalu poslatom iz Ministarstva prostornog uređenja.
(zurnal.info)