A povodom najavljenog ukidanja viza i ulaska BiH u šengen zonu, Evropski pokret u BiH dodelio je počasno ordenje za velike zasluge i doprinos za postizanje ovog cilja.
Orden su dobili Tanja Fajon, zastupnica Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju i Valentin Inzko, Visoki predstavnik u BiH.
Valentin Inzko, iskoristio je priliku da u svom uvodnom govoru upiti veliku zahvalnost Tanji Fajon.
- Ja sam možda tu tek deseti, ali Tanja Fajon se zaista svaki dan borila za viznu liberalizaciju i ona zaista ovu nagradi I zaslužuje- kazao je Inzko.
U svom uvodnom izlaganju, Fajon je rekla da su glavni motiv njenog zalaganja za dobijanje bezviznog režima bili mladi i stvaranje uslova za njihovo slobodno kretanje.
- Ovo je veliki dan za građane BiH. Veliko mi je zadovoljstvo da smo uspeli da postignemo ovaj cilj i očekujem da je ovo jedan veliki korak BiH prema Evropskoj uniji- kazala je Fajon.
Ona je dodala da ne očekuje samo veću političku i ekonomsku mobilnost građana BiH, već i veću mobilnost mladih ljudi, kao i da će svi u BiH konačno imati osećaj slobode.
Na pitanje da li očekuje konkretnije korake u pristupu BiH Evropskoj uniji, Fajon je kazala da to isključivo zavisi od političara u BiH.
- Očekujem da će nova vlast biti uskoro formirana i da će raditi za bolju budućnost svih u BiH. Mislim da to vaša zemlja zaslužuje, ali I mislim da je u prethodnih nekoliko godina mnogo izgubila i da je krajnje vrijeme da se neke stvari pomaknu korak napred- kazala je Fajon.
U obraćanju novinarima, Valentin Inzko je izrazio veliko žaljenje zbog tragične smrti Richarda Holbrooka.
- On je bio otac Dejtonskog sporazuma. Vi znate da je taj sporazum značajan zbog tri stvari. Dejton je zaustavio rat, doneo je mir, a pre svega sporazum je očuvao celovitost BiH i njene tradicionalne granice- rekao je Inzko.
S druge strane, Inzko je izrazio zadovoljstvo što će za nekoliko sati građani i građanke BiH moći slobodno da putuju kao turisti po čitavoj šengen zoni.
- Danas je veliki dan radosti, jer je konačno uklonjena barijera. Neki su pričali o “viznom berlinskom zidu”, to je sada prošlo- kazao je Inzko.
Inzko je naglasio da ovaj događaj za njega predstavlja mnogo veću poruku, odnosno da su političari u BiH za relativno kratko vreme uradili jedan veliki posao.
- Jesu plitičari kasno počeli, ali su kasnije jako brzo uradili svoj posao. Preko sto sedamdeset uslova za bezvizni režim, to je bio ogroman napor, 400 hiljada biometrijskih pasoša. Treba to čestitati svima koji su to uradili- dodao je Inzko.
Na kraju, Inzko je naglasio da on nema velike zasluge za viznu liberalizaciju i da najveće zasluge ima Vlada BiH.
Signal iz Evrope je poslat. Građani i građanke BiH su sada dobro došli, ali samo kao turisti. Međutim, koliko je onih koji će to sebi priuštiti? Neki sigurno hoće, no za građane Goražda i okoline, vizne olakšice sigurno ne znače ništa.
(zurnal.info)