:Istrajat ćemo na ocjeni procedura izbora novih sudija

Novosti

Istrajat ćemo na ocjeni procedura izbora novih sudija

Istrajat ćemo na ocjeni procedura izbora novih sudija

Potpredsjedavajući Vijeća naroda Republike Srpske Mirsad Đapo ponavio je da za Klub Bošnjaka izbor predsjednika i sudija Ustavnog suda RS-a nije proveden u skladu sa Ustavom i poslovnikom Vijeća naroda RS, već u skladu s političkom voljom parlamentarne većine u RS-u.
Očito je da je, nakon izbora novih sudija i posebno predsjednika Ustavnog suda Republike Srpske Džerarda Selmana, nad ovom najvišom pravosudnom institucijom ostala da lebdi duboka sjena sumnji proceduralnog i suštinskog karaktera i već sada je jasno da će budući rad i odluke ovog instituta biti pod budnom paskom političke javnosti.
„Istrajat ćemo na inicijativi da se taj postupak razmotri, imajući u vidu poštivanje zakonom i ustavnom predviđenih procedura, i takav zahtjev smo uputili odmah nakon sjednice Vijeća naroda na razmatranje u kontekstu Zakona o Ustavnom sudu RS-a“, uvjerava Đapo u razgovoru za Fenu i pojašnjava da je to bio i razlog da Klub Bošnjaka napusti zasjedanje i ne glasa o predloženim kandidatima na sjednici Vijeća naroda.
U prilog ovoj inicijativi Đapo navodi argumetaciju da se Vijeće naroda, sasvim suprotno dosadašnjoj praksi, o izboru sudija Ustavnog suda izjasnilo prije Narodne skupštine RS-a, a i opozicija je izašla sa stavom da se ovakvim izborom Ustavni sud RS-a pretvorio u „klub SNSD-a“ budući da su neki od sudija do samog izbora bili članovi te stranke.
„Nismo htjeli učestovati u radu mimo poslovnika Vijeća naroda, čiji član 10. kaže da mi biramo sudije, a ne predsjednika Ustavnog suda, jer to Ustav RS ni u jednom svom članu ne spominje“, pojašnjava Đapo, uz ocjenu da je sve što se dešavalo s izborom sudija i predsjednika Ustavnog suda RS-a očigledno bilo u namjeri pripreme i nametanja drugačijeg rješenja.
„To je jedna procedura koja je, u ovom političkom ambijentu u RS-u, bila u funkciji izabora sudija po političkoj volji parlamentarne većine. Takav način izbora i buduće aktivnosti ne daju nadu da njihov rad može biti profesionalan, objektivan i neutralan, jer su očigledno izabrani na fonu političkih ambicija parlamentarne većine“, navodi potpredsjedavajući Vijeća naroda RS-a i delegat Kluba Bošnjaka.
U raspravi koja je prethodila njihovom izboru Đapo je postavio i pitanje kako je moguće da isti kandidat od pravosudne komisije dobije ocjenu „pet“ za funkciju predsjednika, a za funkciju sudije od iste institucije ocjenu „četiri“.
„To nikada u životu nisam vidio. Da je obrnuto, pa da nekako to i prihvatimo, ali ovo je apsurd koji je neprihvatljiv“, ilustruje neke detalje izborne procedure Mirsad Đapo.
Upravo zbog ovakve konstelacije odnosa na relaciji centri političke moći - Ustavni sud RS-a on zadržava značajnu dozu skepticizma i u kontekstu podnesene inicijative da se razmotri ovakav izbor sudija Ustavnog suda RS-a, uz nevjericu da će ta najvišta pravosudna institucija odgovoriti na njihov zahtjev.
Ovakva uzdržanost oslanja se i na dosadašnje iskustvo jer neki od ranijih zahtjeva Kluba Bošnjaka još nisu došli na dnevni red.
„Bojim se da će i s ovom biti isti slučaj, ali mi ćemo istrajati. Moraju nam, kad-tad, predočiti odluku da li je ova procedura provedena u skladu s Ustavom RS-a i poslovnikom Vijeća naroda“, naglašava Đapo u razgovoru za Fenu.
Klub Bošnjaka je još ranije podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti Poslovnika Ustavnog suda RS-a, jer smatraju da ni taj dokument nije u skladu s odredbama entitetskog ustava, ali nisu do danas dobili zvanično tumačenje.
„Sve to ne daje optimizam da će Ustavni sud, posebno u svjetlu ovakvog izbora, efikasno i dosljedno raditi na primjeni zaštite ustavnosti i zakonitosti“, smatra Đapo.
U prilog ovoj tezi on navodi kao ilustraciju i prvi istup novoizabranog predsjednika Ustavnog suda RS-a Džerarda Selmana u kojem je rekao da je potrebno donijeti novi Ustav RS.
„To je neprimjerena izjava ako se ima u vidu ko je nadležan za tu oblast. Selman se, vjerovatno, i kada je tu izjavu dao i dalje ponašao kao ministar pravde vladajuće sranke“, opaska je potpredsjedavajućeg Vijeća naroda Republike Srpske.
On kaže da prilikom nedavnog neuspjelog usvajanja amandmana na Ustav RS-a, nažalost, nije bilo dovoljno sluha kod delegata iz reda bošnjačkog naroda iz SDA.
„Pošto su bili u vlasti sa SNSD-om, oni su tri godine pregovarali o tim amandmanima. O većini su postigli konsenzus, ali su ih odbili kod glasanja. Mi (delagati SDP-a) smo imali primjedbe na devet amandmana, ali smo bili spremni da prihvatimo one koji se posebno odnose na evropski put RS-a u okviru BiH. To što delegati iz SDA nisu bili spremni da ih podrže stvar je ukupnog ambijenta i načina na koji se SDA u posljednje vrijeme ponaša“, kaže Đapo i dodaje da zbog toga ne stoji generalizacija da su Bošnjaci odbacili amandmane na Ustav RS-a, jer je bila očigledna spremnost da SDP-ovi delegati prihvate sve amandmane vezane za evropski put BiH, a time i RS kao njenog entiteta.
„I ja, s pozicije koju obavljam, ali i SDP, kada je u pitanju Ustav RS-a, očekujemo bolja rješenja u novom ustavu RS-a, posebno kada je riječ o ravnopravnosti naroda i statusu gradova, ali ne vjerujem da će biti političke volje da se o tome postigne dogovor, posebno zbog toga što se i ova priča koristi u predizborne svrhe, a bez realne političke osnove. U ambijentu u kojem ne možemo provesti ni promjene Ustava BiH, mislim da je priča o novom ustavu RS-a u ovom trenutku preuranjena. Spremni smo da u tom učestvujemo, ali i da na veoma ozbiljan način postavimo pitanja vezano da Vijeće naroda, ravnopravnost sva tri naroda, status gradova“, rekao je potpredsjedavajući Vijeća naroda RS-a Mirsad Đapo u razgovoru za Fenu.
(Fena)