:Izborni procesi u BiH juče, danas, sutra

Novosti

Izborni procesi u BiH juče, danas, sutra

Izborni procesi u BiH juče, danas, sutra

Centar za humanu plitiku pratio je u drugoj polovini 2010. i prvoj polovini 2011. godine, predizborni, izborni i postizborni period u Bosni i Hercegovini. U fokusu praćenja su bila pre svega predizborna obećanja, očekivanja građana i građanki kao i sami izborni rezultati.
Bez obzira što se rezultati istraživanja odnose na period od pre nekoliko meseci, Centar za humanu politiku je predstavio najznačajnije delove, koji gledano iz ove perspektive, ne izgledaju bezazleno. Podsećamo još jednom, prošlo je više od nekoliko meseci od izbora, državna vlast nije formirana, a vladajuća većina je već uspela da sama sebe demantira, jer obećano i ono što danas imamo u velikoj se meri ne slaže.

Momir Dejanović iz CHP-a, predstavljajući rezultate i publikaciju “Izbori u BiH 2006. i 2010.”, naglasio je da je jedna od osnovnih razlika, kada se uporede izbri iz 2006. i 2010., ta da je na prethodnim izborima bilo više političkih partija, nego 2006. A posebno je zanimljivo da su čak 43 stranke po prvi put učestvovale na izborima.

- Predizborna kampanja bila je uglavnom manipulativna i koruptivna, a programski nedovoljno ubjedljiva ili već viđena. Oko 10 miliona KM su političke stranke i ostali učesnici na izborima prijavili kao troškove predizborne kampanje. Prema našoj procjeni, to je samo 10 posto u odnosu na stvarne troškove koji su stranke imale, posebno one značajnije – naglasio je Dejanović.

Na prethodne izbore izašlo je preko 50 posto registrovanih birača, a zabeležen je manji pad izlaznosti u RS-u i manje povećanje u FBiH u odnosu na izbore iz 2006.

Jedan od podataka do kojeg se došlo tokom ovog istraživanja je trošak po osvojenom glasu. Oni su se kretali od 2,14 pa sve do 22 KM.

- Najmanji trošak, po osvojenom glasu je imala stranka ASDA, 2,14, dok je SDU imao trošak od 22 KM, a do njih su odmah SBiH sa 19,42 KM po osvojenom glasu – kazao je Dejanović.

Kontinuiran pad u dobijanju glasova u proteklom periodu imala je stranka SDA, dok su ostale stranke imale oscilirajući trend. Do izbora 2006. SNSD je imao stalni rastući trend, dok je na ovim izborima doživeo blagi pad.

Pored ostalih, blago povećanje broja glasova u odnosu na izbore iz 2006. imale su stranke HDZBiH i DNS.

U RS-u konstituisanje vlasti završeno je nakon 88 dana, a u FBiH tek nakon 167. Državna vlast nije konstituisana ni nakon što je prošlo 222 dana od izbora.

Kada govorimo o obećanjima iz programa nove vlade RS, a u slučaju da ona budu potpuno ispunjena, onda bi za 4 godine građani imali manje kriminala, manje zaposlenih u javnoj administraciji, bolju javnu potrošnju, godišnje investicije od 20 posto BDP-a i još puno toga.

Promenjen ustav, bolja javna uprava, bolje pravosuđe, manji kriminal i oduzimanje nezakonito stečene imovine je samo deo predizbornih obećanja, koje građani i građanke FBiH neće dočekati do narednih, ali ni nekih drugih izbora.

Ono što možemo prihvatiti kao činjenicu, kada je u pitanju izborni proces u BiH jeste deficit kredibilne stranačke alternative, sve prisutnije koruptivno ponašanje u predizbornoj kampanji i rezulati koji pokazuju da uglavnom nema kulture izbornog kažnjavanja.

Najviše zabrinjava to što se građani najčešće opredeljuju da podrže stranku sa jednonacionalnim biračkim telom, tražeći jedinstvenog zaštitnika nacionalnog interesa.

 

(zurnal.info)