Vilim Primorac imenovan je za novog predsjednika Uprave HT Eroneta samovoljom Nadzornog odbora ove kompanije i bez saglasnosti Vlade Federacije za koju je Stipe Prlić i dalje kandidat za tu poziciju. Imenovanje glavnog čovjeka u profitabilnoj telekomunikacijskoj kompaniji traje već nekoliko mjeseci i na čistac je izvelo ko podržava koga. HDZ BiH ne krije svoju podršku Primorcu a HDZ 1990. isto tako ne krije razočarenje što je imenovan on a ne Prlić. O ovoj poziciji dva HDZ-a razgovarala su i nadmetala se više nego za ravnopravnost Hrvata. Zašto bi se dvije najjače hrvatske stranke toliko sukobljavale oko jedne direktorske pozicije u javnom preduzeću? Žurnal je pronašao najmanje 40 miliona razloga.
Samo u prošloj godini iz HT Eroneta je “isparilo” najmanje 40 miliona maraka namještanjem tendera i namjernim smanjivanjem dobiti, rezultati su novog izvještaja Ureda za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine za prošlu godinu.
HT Eronet je trebao zaraditi više od 17 miliona prošle godine ali se ta dobit nekako istopila i svela na svega šest miliona maraka.
Revizori su zaključili da finansijska izviješća ne prikazuju istinito i objektivno finansijski položaj preduzeća.
U odnosu na 2008. godinu vrijednost i dobit HT Eroneta se smanjila a obaveze povećale. Zanemarena su sva pravila i zakoni a rukovodstvo se ponašalo kao da vodi krčmu a ne kompaniju sa 1.500 zaposlenih. U prvom dijelu priče o HT Eronetu objavljujemo informacije o iznajmljivanju prostorija od privatnog poduzetnika Nevena Tomića, ali što je za ovu priču mnogo bitnije, člana Regulatorne agencije za komunikacije (RAK). Prostor u zgradi njegove firme iznajmljuje Eronet, jedan od korisnika licenci koje izdaje agencija u kojoj Tomić obavlja vrlo odgovornu funkciju. O svom sukobu interesa Tomić za Žurnal nije želio govoriti a iz RAK-a smo samo kratko obaviješteni da oni ne znaju za poslove Tomića i Eroneta te da na kraju nisu ni nadležni za sukob interesa.
KAD SU SVI "DOBRI" NEMA SUKOBA INTERESA
Treću godinu za redom HT Eronet daje stotine hiljada maraka za iznajmljivanje prostora u Mostaru čiji je vlasnik, po svemu sudeći, jedan od članova RAK-a.
U oktobru 2007. godine je potpisan ugovor o najmu poslovnog prostora od kompanije Maxima trade Mostar površine preko 1.300 kvadrata. HT svaka tri mjeseca plaća po 86.044 maraka za prostor u prizemlju Tomićeve poslovno-stambene zgrade. Revizori su u svom izvještaju posebnu pažnju skrenuli na ovu finansijsku stavku.
Glas Srpske je već ranije objavio kako je Neven Tomić, predsjedavajući Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije jedan od vlasnika kompanije Optima u čijem je navodno vlasništvu mostarska Maxima bez dodatnih pojašnjenja. Tomić nikada javno nije demantovao ovu informaciju a za Žurnal o tome nije želio govoriti. U RAK-u kažu da o njegovom vlasništvu ne znaju i da u konačnici nisu nadležni za to.
- Važno je istaknuti da u skladu sa Zakonom o komunikacijama BiH članove Vijeća Agencije imenuje Parlamentarna skupština BiH te da samo PS ima isključivo ovlaštenje za eventualno smjenjivanje članova Vijeća pod određenim okolnostima, između ostalog, ukoliko se dokaže postojanje sukoba interesa – objašnjavaju iz RAK-a.
Poslanici Skupštine u odlasku nisu se bavili Tomićem. Novoizabrani poslanici prezauzeti su formiranjem skupštinske većine pa je eventualno ispitivanje Tomićevog sukoba interesajoš uvijek neizvjesno.
Za zvaničnom potvrdom, na kraju nije bilo ni potrebe – Maxima i Optima su dvije kompanije pod jednim krovom sa zajedničkim brojevima telefona i faksova.
Zanimljivo je da se oba preduzeća nalaze na istoj adresi Hrvatskih branitelja 8A u Mostaru te koriste isti broj telefona. Kod jednih služi kao telefon a kod drugih kao faks, i tako dva puta - odnosno za dva različita broja. Jedan od brojeva faksa koji stoje na zvaničnoj stranici Optime registrovan je u HT-ovom imeniku kao broj Maxime. Tomić je zbog licence koju je RAK izdao Optimi optuživan za sukob interesa što je on odlučno negirao ali negiranje vlasništva u Optimi nije zabilježeno.
U drugom nastavku teksta o HT eronetu možete čitati kako su “ambiciozni ali realni” planovi ove firme pisani na tri stranice za godinu i kako je moguće smanjiti broj radnika i imati veće troškove za plate.
(zurnal.info)