Predsjedavajući Odbora direktora TIBiH Emir Đikić je ustvrdio da su jedine promjene u odnosu na prethodni izvještaj o ovoj temi "drugačiji format i boja izvještaja", jer napretka nije bilo.
U izvještaju koji su osim Đikića predstavili i drugi istraživači TIBiH (Lejla Ibranović, Darko Datzer, Eldan Mujanović i Srđan Blagovčanin), navodi se da u međunarodnim izvještajima piše da je korupcija prisutna na najvišim nivoima vlasti i politike, koji su ujedno zaduženi da iniciraju aktivnosti u ovoj oblasti.
Paradoks u BiH je tim veći jer se otvaranje pitanja korumpiranosti političara još u velikoj mjeri tumači kao napad na "nacionalni integritet i identitet" cijele etničke grupe.
Veliki problem u lošim rezultatima primjene strategije je nepostojanje političke volje. Kako je Agencija u 2010. godini bila bez formalnog rukovodstva, odnosno vođena vršiocem dužnosti kojem je u nekoliko navrata produžavan mandat, ne iznenađuju loši rezultati rada.
Predstavnici TIBiH su ukazali i na problem neuspostavljanja vlasti na državnom nivou nakon izbora, ali i izjave pojedinih političara koji prijete razgovorima o vraćanju na entitetski nivo institucija zadužen za borbu protiv korupcije.
Zato je sa skupa upućena "dramatična poruka" da se u zemlji ne čini praktično ništa u borbi protiv korupcije.
- Umjesto toga političke elite u kontinuitetu vrše pritisak na institucije zadužene za provođenje zakona, kazao je Srđan Blagovčanin.
U diskusiji nakon prezentacije govorio je, između ostalih, i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milorad Barašin, koji je kazao kako pritisci na ovu instituciju pokazuju da je na pravom putu.
- Borba protiv korupcije kod nas je težak i trnovit put i počinje ličiti na borbu s vjetrenjačama- kaže Barašin, dodajući da je ključ rješenja o formiranju agencije za upravljanje oduzetom imovinom.
- Budući da je trenutno moguće vlasništvo nad takvom imovinom fiktivno prebacivati na druge, došli smo u situaciju da imamo "najbogatije punice i svastike na svijetu", rekao je Barašin.
(Fena)